65 Yaş Aylığı Nedir? ( GEREKLİ BELGELER 2017 ) | Jet Para
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

65 Yaş Maaşı Ne Kadar ? ( Online Başvuru )

65 Yaş Maaşı Ne Kadar ? ( Online Başvuru )
15 Eylül 2017 tarihinde eklendi, 288 kez okundu.

65 Yaş Aylığı Nedir?

Yardıma muhtaç, kimsesi olmayan, çalışamaz durumda olan, 65 yaşını doldurmuş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına verilen ve aylık ödeme dönemleri olan maaşa denir. Bir diğer ismi ise yaşlılık maaşıdır. Uygulamanın yürürlüğe girmesiyle birlikte 65 yaşını doldurmuş olan ve şartları taşıyan yardıma muhtaç kişilere ödeme yapılmaktadır.

Yardım Başvurusu Nerden Nasıl Yapılır?

Bu yardımı almak isteyen kişiler ilk olarak ikamet ettikleri ilçenin mal müdürlüğü veya SGK İl Müdürlüğünde alacağı evrakları sorunsuz ve doğru bir şekilde doldurarak yine bulunduğu ilçede ki mal müdürlüğüne teslim etmesi gerekir. Yetkili kurumlar tarafından gerekli incelemeler yapılır. Yapılan incelemelerin sonunda birey belirtilen şartları sağlıyorsa yardımı almaya hak kazanır. Yetkili kurumlar tarafından yardımı almaya hak kazanan kişilerin evrakları genel müdürlüklere gönderilerek işleme tabii tutulur. İşlemler tamamlandıktan sonra başvuruda bulunan birey yardım almaya başlar.

Yardımdan Kimler Nasıl Yararlanır?

Yardımı alacak olan kişilerin belli şartları taşıması gerekir. Bu şartlar şunlardır;

 • 65 yaşını doldurmak
 • Yakın akraba sahibi olmamak
 • Yardıma muhtaç olmak
 • Her hangi bir kuruluştan yardım almamak
 • Her hangi bir kurumdan aylık almamak
 • Devamlı gelir sahibi olmamak
 • Taşınmaz sahibi olmamak
 • Gerekli kanun da belirtilen memur aylık maaşının katsayısının çarpılması sonucu belirlenen tutardan daha az gelir sahibi olmak

Bu şartları taşıyan her hangi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı 65 yaş yardımı almaya hak kazanır.

Yardımı Almak İçin Gerekli Olan Evraklar Nelerdir?

 • Gerekli kamu kurumlarından alınacak olan başvuru evrakı
 • Kaymakamlıklardan alınan vukuatlı nüfus kayıt örneği ikametgâh
 • Yine gerekli mercilerden alınan
 • Vesikalık fotoğraf ( 3 tane )

Devlet Tarafından Verilen Bu Aylık Ne Kadar?

Mecliste görülen kanun ile birlikte belirlenen SSK yardımı asgari ücretin 1/3 ü olarak belirlenmiştir. Yaşlıların %70 ve üzeri özürlü belgeleri var ise alacakları yardım belirlenen tutarın 3 katı kadardır.

65 Yaş Maaşı Ne Zaman Alınmaya Başlanır?

Tamamlanan evraklar mal müdürlüğüne teslim edilir. Mal müdürlüğünden tüm evrakların genel müdürlüğe ulaştırılması ile gereken işlemlere başlanır. Başvuru evraklarında her hangi bir yanlışlık ya da tamamlanamayan bir kısım var ise yardımın alınması uzar. Verilen ilk maaş için ödeme, T.C. Ziraat Bankası şubelerinden, daha sonra ki maaşlar PTT şubelerinden temin edilir. 65 yaş yardımı kanununda belirtilen şartlar sebebiyle bu maaşlar üçer aylık dönemler şeklinde alınabilmektedir.

Sağlık Desteği

65 yaş aylığı almayı hak kazanan kişilere devlet tarafından 2022 sayılı kanun ile yeşil kart çıkarılır. Yetkili kurumların onayı ve imzasıyla alınan yeşil kartın sayesinde tüm sağlık işlemleri devlet tarafından ödenir.

Emekliler 65 Yaş Aylığından Yararlanabilirler mi?

Emekliler 65 yaş aylığından yarar sağlayamıyorlar. 65 yaş aylığı sahibi olabilmek için yetim aylığı, malullük aylığı, dul aylığı ve yahut sürekli iş göremez maaşından faydalanılıyorsa 65 yaş aylığından yararlanamazlar.

Önceden 65 yaş aylı alan bireyler için alacakları maaş yaşadıkları evdeki kişi sayısı üzerinden hesaplanıyordu. Devlet tarafından yapılan değişikler sebebiyle 65 yaş aylığı alan vatandaşların gelir sınırı eşi ve kendisi adına hesaplanır. Bu koşullarda ev içinde yaşayan ve aylıktan yararlanan kişilerin dışında her hangi bir kişi eve girdiğinde 65 yaş aylığı kesintiye uğramaz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git