Adres ve Konut Kodu Nedir? | Jet Para
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
2 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Adres ve Konut Kodu Nedir?

Adres ve Konut Kodu Nedir?
16 Mart 2017 tarihinde eklendi, 591 kez okundu.

Adres ve Konut Kodu Nedir?

Ülkemiz sınırları içerisinde bulunan tüm konutlara devlet organlarınca verilmiş olan kodlar bulunmaktadır. Konutlara verilen bina kodu 10 haneli sayıdan oluşur. Bina kodları ülkemiz içerisinde uygulanmakta olan yeni bir sistemler arasında gösterilir. Ülkemiz içerisindeki bina kodları 1 Mart 2013 tarihli karar ile zorunlu deprem sigortası poliçesi ve diğer farklı birçok işlemlerde kullanılmaya başlanmıştı. Kararın çıkmasıyla kişilerin deprem sigortası yapmaları istenmiş oldu. Peki nedir bu adres ve konut kodu nedir?

Özellikle de DASK (Doğal Afet Sigortası) poliçelerinde yer alan ve ne işe yarar gibi soruları birçok kişi merak etmekte. Konutlarımızı bulundukları coğrafi konuma göre sembolize eden bu kodların açıklamaları aşağıda yer almaktadır.

Adres ve ?

Nüfus genel müdürlüğü ve vatandaşlık işleri genel müdürlüğünün uzun süreli bir proje çalışması olan adrese dayalı nüfus kayıt sistemi bir bileşeni olarak gösterilen adres ve bina kodu projesi, bilgi toplumu olma yolundaki atılan büyük adımlardan birisidir. Uygulanan bu proje ile ülkemizin 81 ili, 919 ilçesi ve 32034 mahallelerinde bulunan konutlara ve adreslere 10 haneli benzersiz numaralar verildi. Bu şekilde ülkemiz içerisindeki tüm konut ve konumlar da sayısal kimliklerine sahip oldu. Teknoloji dünyasında olduğumuz için şu ifade de elde edilebilir. Adres ve bina kodu sayesinde, bu adreslere ulaşmak artık çok kolay olacak.

Ülkemizin mülki idare bölümleri envanteri

Ülke: Türkiye

İl Sayısı: 81

İlçe Sayısı: 919

Mahalle sayısı: 32034

Köy sayısı: 18334

Bağlı sayısı: 26040

Büyükşehir belediye sayısı: 30

İl belediyesi sayısı: 51

Büyükşehir ilçe belediye sayısı: 519

İlçe belediyesi sayısı: 400

Belde belediye sayısı: 397

Toplam belediye sayısı: 1397

Adres kodu ne işe yarar?

Adres kodu aslında en önemli özelliğiyle, ulaşım kolaylığını sağlar. Yani ev adres tarifi yapılırken sayısal olan bu ifade ile daha net bilgi aktarılmış olabilecek. Bu durumda “Şirinevler meydanındaki AVM ’nin hemen karşısında bulunan sarı-beyazlı ev bizim” ifadesini kullanmak yerine artık bu kodlar kullanılacak. Yani bunu dijital dünyada düşünürsek sizlerin adresine bir ID verilmiş olur. Bunu ayrıca T.C. kimlik numarası gibi düşünebilirsiniz. Her konutun ayrı bir kodu bulunur. Peki adres ve ?

Adres ve bina kodu nasıl öğrenilir?

Herhangi bir binaya ait olan adres kodunu sorgulamak ve öğrenmek için DASK (Doğal afetler sigorta kurumu) resmi adresinden ulaşabilirsiniz. Linki aşağıdadır. Tıkladıktan sonra yönlendirileceksiniz.

Adres ve bina kodu sorgulama

Yukarıdaki linke tıkladıktan sonra Adres kodunu öğren yazan yere tıklayın ve açılacak olan forma gerekli bilgileri yazın. 5 adımda sizlere adres ve bina kodu gösterilecektir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git