Araç Kredisi Alırken Araca Kasko Yaptırmak Zorunlu mu | Jet Para
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Araç Kredisi Alırken Araca Kasko Yaptırmak Zorunlu mu?

Araç Kredisi Alırken Araca Kasko Yaptırmak Zorunlu mu?
7 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 541 kez okundu.

Araç Kredisi Alırken Araca Kasko Yaptırmak Zorunlu mu?

Taşıt kredisi sayesinde yeni bir araca sahip olmak isteyenlerin akıllarına gelen sorulardan birisi olan “Araç kredisi alırken araca kasko yaptırmak zorunlu mu” ifadesine değineceğiz. Taşıt kredisi alırken bankalar kaskonun yaptırılmasını sizlere koşul olarak sürmez. Kasko isteğe bağlı olarak kişilere kalmış bir durumdur. Kişilerin kasko yaptırmasında kanunen bir zorunluluk bulunmamaktadır. Taşıt kredisi alırken araca kasko yaptırmak kişilere kalmış bir durumdur. Bunun nedenlerine de aşağıdaki satırlar arasında değinerek neden bu durumun böyle olduğunu da açıklamadan önce biraz daha taşıt kredisi hakkında bilgilendirme yapalım.

Banka kurumları taşıt kredisi kullanacak olan kişilere daha önceden kendi hizmetlerini ve kendi sigorta firmalarını kullandırtmaya zorlamaktaydı. Bu zorlamayla beraber banka kurumlar hem kredi vermiş olacak hem de diğer hizmetleri de vermiş sayılıp daha çok para kazanacaktı. Lakin sonrasında kredi onayı verilmeyen kişilerce bu durumun illegal olduğu ileri sürülerek yasal yollara başvurularda bulunuldu. Yasal işlemler sonucunda Türkiye Cumhuriyeti kanunları da durumu ele alarak kişileri bankaların zorlayıcı durumlarından kurtarmaya başladı. Günümüzde 2012 tarihinden itibaren araç kredisi alırken araca kasko yaptırmak zorunlu değildir, ibaresini herkesin bilmesinde fayda vardır. Bu sayede bankaların ağ tuzaklarına dahil olmaktan kurtulursunuz.

Araç alırken birçok işlemin gelmesini de beraberinde sağlıyoruz. Araç alırken aracın sigortası, muayenesi, bakımı, kaskosu vb. işlemlerin tümü alınan aracın üzerine ekleniyor. Ve kişiler belirli süre aralıkları ile bu işlemlerini yaptırmak zorundadır. Kasko hariç diğer işlemlerin yapılma zorunluluğu bulunur. Ancak yukarıda da yazılı olduğu gibi araç alırken araca kasko yaptırmak zorunlu değildir. Kişisel bir karar sonucunda bunu yapabilir yahut yaptırmayabilirsiniz. Kasko sayesinde aracınıza gelecek hasar, zararları giderebilirsiniz. Diğer işlemler ise trafiğe çıkmanız için gereklidir. Trafik sigortası bulunmayan araçlar, muayenesi bulunmayan araçlar, bakım son tarihi geçen araçların trafiğe çıkması yasaktır.

Banka kredilerinden faydalanarak yeni bir araç almak için araç kredisi alabilir ve bunu düşük faizlerle geri ödeyebilirsiniz. Bu işlemleri yapmadan önce birkaç banka kuruluşunu gezerek hangi bankanın daha az faiz uyguladığını öğrenerek işlemlerinizi buna göre yapabilirsiniz. Zira kimi bankaların faiz oranları biraz yüksek gelebilirken kimi bankaların araç kredisinde uyguladıkları faiz oranları gerçekten oldukça düşük. Bu konunun açılmasına neden olarak gösterdiğimiz araç alırken araca kasko yaptırmak zorunlu mu, sorusuna da cevap bulduğumuza göre konuyu burada kapatabiliriz.

Sorumuzun cevabını sonuç bölümüne de ifade etmek istiyorum zira kimi vatandaşlarımız okumaktan üşendikleri için yukarıdaki satırları atlamış olabilir. Araç alırken araca kasko yaptırmak zorun değildir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git