Asgari Ücretli Birinin Kredi Notu Ortalama Kaç Olur | Jet Para
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
3 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Asgari Ücretli Birinin Kredi Notu Ortalama Kaç Olur

Asgari Ücretli Birinin Kredi Notu Ortalama Kaç Olur
28 Nisan 2017 tarihinde eklendi, 433 kez okundu.

Asgari Ücretli Birinin Kredi Notu Ortalama Kaç Olur

Findeks kredi notu 0 ve 1900 puan aralığındadır. Bu ortalama üzerinden tüm kredi ve kart işlemleri, bankacılık destek işlemleri yapılabilmektedir. Sadece bireysel vatandaşlar değil, tüzel kişiliği olanlar da yine kredi notuna göre değerlendirilmektedir. Bir işletme, bir şirket, bir bankanın da belirli puanı vardır. Banka kurumları da kredi başvurusunu diğer bankalardan yaparken kredi notuna ve maddi duruma göre yapmakta. Bu yüzden kredi notu puanı ülkemizdeki tüm vatandaşları ilgilendiriyor.

Kredi notu puan aralığı oluşturulurken 5 temel unsurdan etkilenmektedir. Bu unsurlar sayesinde kredi notuna ne oranda puan ekleneceği yahut düşürüleceği anlaşılabilmektedir. Kredi notu belirleyicisi olan temel unsurlar şu şekildedir;

  • Bireysel kredi ve kredi kart ödeme durumu %30 etki gösterir.
  • Borç durumları kredi notunu %25 etkiler.
  • Yeni alınan krediler kredi notunu %20 etkiler.
  • Kredi kullanım yoğunlukları kredi notunu %15 etkiler.
  • Diğer faktörler ise kredi notu puanını %10 oranında etkisi altına alır.

Bir kişinin yahut kurumun kredi notu yukarıdaki unsurların değerlendirilmesi sonucu elde edilebilmektedir.

Gelir durumunun kredi notuna olan etkisi

Bir kişinin gelir durumu ve kredi notu birbirinden alakasız iki temel durumdur. Kredi notunu etkileyen temel durumlar yukarıdaki gibidir. Bunun haricinde söylenebilecek yahut eklenebilecek bir unsur söz konusu değildir. Kişilerin kredi notları belirlenirken yukarıda sayılan temel unsurlar üzerinden hareket edilir. Bunun için gelirinizin aylık 100 bin tl olması yahut 1000 tl olması önemli değildir. Yine bunun için asgari ücretli birinin kredi notu ortalama kaç olur gibi sorulara eşitleyemeyiz. Zira kredi notu kişisel bir durumdur.

Peki, asgari ücretli birinin kredi notu ortalama kaç olur? Üstünü veya altınız çizerek belirtmeliyiz ki kredi notu kişisel bir durumdur. Bir asgari ücretli çalışan bireyin fazla borçları varsa, harcaması çok ise büyük ihtimal ile o kişinin kredi notu kötüdür. Çünkü sürekli finans desteği aramaktadır. Yine aynı kişinin borcunun olmadığını ve düzenli ödeme yaptığını düşünürsek o kişinin kredi notu yüksek olabilir. Çünkü pek borcu yok ve düzenli ödeme yapıyor, diyebiliriz.

Yukarıdaki bilgilerden de anlaşılabileceği gibi alınan maaşın kredi notuyla ilgisi yoktur.

Asgari ücretli biri kredi notu için nelere dikkat etmelidir?

Asgari ücret ile çalışan bir birey, ülke ekonomisi göz önüne alındığında oldukça kötü durumda biridir. Bu bireyin aylık aldığı maaş 1404 TL tutarındadır. Bu bireyin bir kredi kullandığını ve bu kredi oranının da 15 bin tl olduğunu düşünürsek şu örnekleri verebiliriz.

15 bin tl kredi alan bir asgari ücretli bireyin, aylık 0,80 faiz ile 36 ay vadeyle alacağı kredinin ay sonundaki giderler;

Bu bireyin taşıt kredisi ile bir taşıt aldığını varsayarsak.

  • Kredi için aylık 481 TL faiz ücreti verecek,
  • Kirası 700 TL olursa,
  • Elektrik, su, doğalgaz 400 TL olursa,
  • Mutfak masrafı 300 TL olursa,

Bu bireyin aylık ortalama ödemesi gereken tutar 1881 TL olacaktır. Bu durumdaki bir birey toplumda gösterilebilecek en iyi örneklerden yalnızca, 30 milyon insandan bir tanesidir. Bu kişinin aylık kazandığı para ise 1404 TL dir. Yani bu kişinin eksilerde olduğunu görerek yine bir kredi için başvuru yapacağı tahmin edilebilir. Bu tür bireyin kredi notu 6 ay sonraki ortalaması 900 puan olarak hesaplanabilmektedir. Üst seviye ise 1000 puan. Bu tür vatandaşların geçim sıkıntıları sebebiyle kredi notlarının kötü olduğu söylenebilir. Asgari ücretli birinin kredi notu ortalama kaç olur sorusuna verilebilecek en iyi örnek yukarıdakidir. Kanıtını ise yakın çevrenizdeki asgari ücretli bireylerden alabilirsiniz. Sorduğunuz zaman 10 kişiden 9 kişinin kredi notu kötü olduğu söylenecektir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git