Banka teminat mektubu | Jet Para
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Banka teminat mektubu

Banka teminat mektubu
11 Mart 2017 tarihinde eklendi, 624 kez okundu.

Müşterisi olduğunuz bankadan size bir mektup geldi ve bu mektubun ne olduğunu bilmiyorsanız. Yahut sizler borçlarınızı ödemek için bankadan güvence almak istiyor lakin bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız. Banka nedir diye soruyorsanız lütfen makaleyi incelemeye devam edin. Makale içerisinde banka teminat mektubu nedir, ve teminat mektubu nasıl alınır hakkında bilgiler bulabileceksiniz.

Banka teminat mektubu nedir?

Banka teminat mektubu; söz konusu olan herhangi bir iş, ihale, borç ödemesi yahut tüm prosesleri kapsamakta olan ve eylemin yapılmasını gösteren belgedir. Bu mektup genel olarak söz konusu olan icraatın yapılma gücünü ispatlamak adına kullanılmaktadır.

Teminat mektubunu alabilmek için maddi gücün bankaya delil gösterilip kanıtlanması zorunludur. Tüm bu işlemlerin karşılığında ilgili banka, kişilere kefil olacak şekilde teminat mektubu hazırlamaktadır. Bankanın hazırlayacağı bu teminat mektubu yurt içi ve yurt dışı işlemlerinde de kullanılabilmektedir.

Banka teminat mektubu çeşitleri

Banka teminat mektubu kendi içerisinde farklı çeşitleri barındırmaktadır. Bu çeşitler yani banka teminat mektubu çeşitleri aşağıda açıklamalarıyla beraber verilmiştir. Gerekli bilgiyi başlıklar altından inceleyebilirsiniz.

Geçici teminat mektubu

Geçici teminat mektubunu iş oluşumundaki aşamalarda geçici süreler ile kullanabilmektesiniz. Bir işin oluşum aşamalarında geçici süreler ile verilen teminat mektubuna geçici teminat mektubu denir. Bu mektubu almış olan bireyler söz konusu olan işler için kullanılmak üzere işlem yapabilir.

Kesin teminat mektubu

Geçerliliği tam olan ve kalıcı olan teminat mektubu çeşidine kesin teminat mektubu denir. Bu mektubu alan kişi yahut kurumlar, ilgili işlerin anlaşmalarında geçen yürürlük konularını da eksiksiz bir şekilde yerine getirmek durumundalar. Anlaşma hükümleri tam anlamıyla yerine getirilmesi ile banka tarafından tazmin borcu çıkarılabilmektedir.

Gümrük teminat mektubu

Gümrüklere hitaben oluşturulmuş olan teminat mektubudur. Bu teminat mektupları da genelde limitsiz olarak işlem görebilmektedir.

Vergi dairesi teminat mektubu

Vergi ve vergi cezalarına itirazın gerçekleşmesi yahut konuyla alakalı borçların taksitlendirilebilmesi adına verilen teminat mektubudur. Teminat mektubu verilirken vergi dairesine de iletilir.

Mahkeme ve İcra dairesi teminat mektubu

Mahkeme ve icra dairesinde herhangi bir konu için verilmiş olan teminat mektubu çeşididir. Mahkeme ve icra işlemlerine dair konularda sınırlama olmaksızın geçerlidir. Dava, itiraz, ihale, haciz vs. işlemler için çeşitli içeriklere sahiptir.

Avans teminat mektubu

Herhangi bir iş yahut oluşun yapılabilmesi adına kullanılmakta olan avansların, banka tarafından güvence altına alına bilmesi sebebiyle oluşturulan teminat mektubudur. Avans teminat mektubu müteahhitler ve inşaat firmalarınca sıkça kullanılır.

Serbest konulu teminat mektubu

Sözü geçen ana konular dışında verilmekte olan teminat mektubu çeşididir. Bu mektuplarda konu sınırlaması bulunmamaktadır. Kişi ve kurumlara her türlü işler için verilebilmektedir.

Bu teminat mektupları da kendi aralarında iki grupta limitli ve limitsiz teminat mektubu olarak toplanır. Süreli teminat mektuplarında belirli süreler mevcuttur. Süresi geçen işlemlerde geçerli değildir. Süresiz teminat yani limitsiz teminat mektubu ise süresi olmayan mektup türüdür.

  • Limitli teminat mektubu

Söz konusu olan anlaşma ile bankadan ödenecek olan limit tutarında belirleyici unsurlar bulunan teminat mektubu çeşididir. Bu durum için ilgili banka, iş süresi takibince belirli limit koyar.

  • Limitsiz teminat mektubu

Limitsiz teminat mektubunda da yine ödenecek olan tutar önceden belirlenmekte ancak belirli tutarın üzerine çıkıldığı zaman faiz ve ek ücretler işlemektedir. Limitsiz teminat mektubu çeşidi genel olarak gümrük teminat mektuplarında kullanılmaktadır.

Teminat mektubu nasıl alınır?

Teminat mektubunda üç taraf bulunur. Bu taraflar banka, muhatap ve lehtar olarak geçer. Yapılacak olan işlerin yapılmasını garanti eden taraf lehtardır. Lehtar garantisinde lehtara kefil olan taraf bankadır. Alıcı kişi ise muhatap olur.

Herhangi bir iş adına teminat mektubunu almak isteyen kurum yahut kişilerin ilgili bankada kredi portföylerinin bulunması zorunludur. Kredi portföyü bulunmayan kişilere banka tarafından teminat mektubu verilmemektedir. Ancak lehtar devreye girildiği zaman ilgili bankadan portföy bulunması zorunluluğu ile teminat mektubu verilebilmektedir.

Teminat mektuplarında haciz

Teminat mektuplarında haciz işlemleri kesinlikle söz konusu değildir. Zira teminat mektupları kıymetli evraklar arasında yer almamaktadır.

Teminat mektuplarında sigorta

Lehtar ile muhatap arasında gerçekleşmekte olan söz konusu iş zarar görmesi halinde lehtar tarafından bankaya ödenecek olan meblağ sigorta şirketlerince karşılanacaktır. Sigortalı teminat mektupları bu yönüyle daha çok gelişmiş olan piyasalar içerisinde kullanılır. Ülkemizde pek yaygın olmamakta ancak yurt dışındaki çoğu iş adamı tarafından kullanılır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git