Besicilik Kredisi Başvuru Kredi Sayfası | Jet Para
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Besicilik Kredisi

Besicilik Kredisi
5 Nisan 2017 tarihinde eklendi, 634 kez okundu.

Besicilik Kredisi

Küçükbaş, büyükbaş ya da kanatlı kümes hayvancılık yapanlar için , şartları nelerdir sayfamızda bulabilirsiniz. Koyun, keçi, kuzu, inek, dana, düve, manda, tavuk, hindi, civciv, tavşan, ördek, kaz, bıldırcın vb. besicilik yetiştiriciliği için devlet destekli kredi seçenekleri ve diğer detaylara da yine web sayfamız üzerinden ulaşabilirsiniz.

Besicilik kredisi nasıl alınır

Besicilik kredisi yoğunlaşan talepler neticesinde kamu ve özel sermayeli bankalar tarafından sunulmaktadır. Besicilik kredisi nasıl alınır sorusuna karşılık olarak özel bankaların istediği teminatı gösterebiliriz. Vatandaşlarımızın istenilen şartları yerine getirmesiyle besicilik kredi desteği de verilmektedir. Besicilik yapmayı düşünen girişimci vatandaşlarımız özel bankalardan kredi başvurusunda bulunurken teminat harici şartları kolaylıkla yerine getirebilirken kamu ve devlet bankaları teşvikleriyle besicilik yapmak isteyen vatandaşlarımız da yine istenilen şartları yerine getirmelidir. Bu şartların en büyük sebebi ise özel ve kamu bankaları arasındaki açık ara faiz oranlarıdır. Kamu bankaları devlet destekli hayvancılık kredi teşvikleri amacıyla kredi verdiklerinden dolayı düşük faiz oranları sunmakta iken özel sermayeli bankalar ise parasal yönden baktıkları için faiz oranları daha yüksektir. Yani sonuç olarak devlet bankaları ve kamu bankalarından temin edebileceğiniz tüm kredi faiz oranları düşüktür. Zira devlet teşvikli oldukları için sizlerin bu alana yönelip ekonomiyi canlandırmanız hedeflenmektedir. Oysa özel sermayeli bankalarda ise para kazanma arzusu vardır. Kamu bankaları ve kamu kurumları devlet destekli kredi seçeneklerini birçok alanda sunmaya devam etmekte fakat bu destekleri sunarken de küçük birtakım şartlar aramaktadır. Bu durumun başlıca nedeni ise besicilik işiyle uğraşan vatandaşlarımızın verimliliği arttırabilmesidir. Genel olarak besicilik kredisi şartları ipotek değeri olan mülk, kefil ve diğer sıradan belgelerdir. Devlet kurumlarından destek alınacak besicilik kredisi başvuru şartları da neredeyse aynıdır. Tarım kredi kooperatiflerinden ve kosgeb destekleri ile alınacak olan besicilik kredisi diğer tüm özel bankalara oranla avantajlı olacaktır. Ayrıca devlet kurumları ve bankalarından hayvancılık hibe destekleri de alınabilmektedir.

Besicilik kredisi şartları nelerdir

Besicilik kredisi almak için başvuru yaparken sizden istenilecek olan ilk şart ise yapmak istediğiniz hayvancılık işindeki hayvan cinsinin kesin olarak devlet sisteminde oluşturulmuş olan kayıt sistemi içerisine eklenmesidir. Devlet organları hayvancılık işinin takip edilmesi adına türkvet kayıt sistemi diye bir sistem oluşturmuş ve bu sistem içerisinde yer almayan hayvan cinslerine ise destekleri sunmamakta. Besicilik kredisi şartları arasında diğer bir büyük etken ise alınacak olan hayvan cinsine göre kredi başvurusudur. Yani, damızlık ve büyükbaş süt sığırcılığı kredisi için en az 10 adet, küçükbaş besiciliği kredisi için 50 adet, damızlık hayvan besiciliği için yine 50 baş hayvan ve damızlık kanatlı hayvan besiciliği için cinslere göre yumurta ve et tavukçuluğu için 10 bin, hindi besiciliği için 5 bin, kaz ördek besiciliği için 1000, deve kuşu besiciliği için 100 baş hayvan alımının yapılması zorunludur. Devlet teşvik kredilerinin diğer bir şartı ise alınacak olan hayvanın yaş, cinsiyet ve doğum sayılarıdır. Yani birden çok doğum yapan büyükbaş hayvanlar için kredi verilmemektedir. Alınacak olan büyükbaş hayvanların en fazla 1 doğum yapmış olmaları gerekmektedir.

Besicilik kredisini hangi bankalar vermektedir

Artış gösteren rekabetler doğrultusunda ülkemizde de besicilik kredisi artık özel ve kamu bankaları arasında yayılmaya başladı. Bu yarış içerisinde yine de avantajlı olarak seçilecek bankalar devlet ve kamu bankalarıdır. Bu bankaların faiz oranları genel olarak diğer bankalara kıyasla daha düşük faiz oranları sunmaktadır. En uygun kredi ile sizler de kredi başvurusu yaparken daha avantajlı olacaksınız. Bankaların kredi faiz oranlarını iyice araştırmadan kredi başvurusu yapmayınız. Besicilik kredisini veren bankalar arasında ilk olarak Ziraat bankası gelir.

 • Ziraat bankası
 • Şekerbank
 • QNB Finansbank
 • Yapı Kredi
 • Vakıfbank
 • Anadolu bank

Gibi özel sermayeli bankalar aracılığı ile besicilik kredisi başvurusu yapabilirsiniz. Bunun haricinde devlet kurumlarının da vermiş olduğu besicilik kredisi paketleri vardır. Bu kurumlar ise sırasıyla şu şekildedir;

 • KOSGEB
 • TKDK

Kurumları üzerinden de besicilik kredi başvurusunu alabilirsiniz.

Besicilik yapanlara uygun faizli yem kredisi

Devletimiz besicilik işi yapan vatandaşlarımıza hibe desteği bile sunmakta. Bunun yanında ise iş için gerekli olan ekipmanlara da kredi vermektedir. Hayvan bakım ilaçları ve yem kredisi gibi kredi paketlerini de Ziraat bankası üzerinden temin edebilirsiniz. Kredi faiz oranları yıllık %4 ile başlayan faizleriyle kredi verilmektedir. Krediyi aldıktan sonra dilerseniz 1 yıl ödemesiz olarak kullanabilirsiniz.

TKDK Besi hayvancılık kredi başvurusu

Kırsal alanlarda besi hayvancılığı yapacak olan ve yapan vatandaşlarımıza bir hibe desteğini de TKDK vermektedir. TKDK desteklenen bölgelerde faaliyet yürüten tüm çiftçilerimize hibe ve destekli kredi seçenekleri devlet yönergesiyle gerçekleşmektedir. Desteklenen illerde yer alan çiftçilerimizin hazırlayacakları proje ile süt tankları, ilaçlar, yem ve diğer araçlar, canlı büyükbaş ya da küçükbaş hayvan alımları için veya kümes hayvancılığı kredileri de %70 hibe teşvikleriyle verilmektedir.

TKDK desteklenen iller ve sektörlere ulaşmak için buraya

TKDK Türkiye tüm illeri ve ilçelerindeki TKDK iletişim adresleri için buraya tıklayabilirsiniz.

Etiketler:

Besicilik Kredisi Konusuna 2 Yorum Yapıldı
 1. Fakir Yazar dedi ki:

  İleride böyle bir projem var bu sebeble kredi çekmem gerek bilgiler için teşekkürler hepsini okudum. Besicilikte güzel para var.

  1. Rolex dedi ki:

   Şartlar iyi durumdaysa kesinlikle hayvancılık işinde zarar edilmez.

Sayfa başına git