Borsa Açığa Satış Nedir? | Jet Para
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Borsa Açığa Satış Nedir?

Borsa Açığa Satış Nedir?
3 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 554 kez okundu.

Nedir?

Borsada açığa satış işlemi kimileri açısından riskli ve uzak durulacak işlem türleri arasındadır. Peki borsa ? Borsa açığa satış işlemi nasıl yapılır? Dilerseniz detay ve riskleriyle beraber anlatalım. Bu işlemler tamamen yasaldır zira borsada gerçek fiyatın oluşması için bu işlemi yapan kişilerin de etkisi büyüktür. Lakin bu işlemlerin manipülasyon ile oldukça ince ayrımları bulunur ve para kazanayım derken kişiler suçlara dahil olabilir.

Forex ve borsada açığa satış hisse senetleri yatırım, finans piyasalarından söz edildiği zaman akla ilk gelen türlerdendir. Borsada açığa satış işlemi nerede ise bütün yatırımcı kişilerin para kazanmak adına kullandıkları başlıca yöntemler arasında sayılır. Zira bu sayede değeri düşmekte olan menkul kıymetlerden kişiler kar elde edebilmektedir. Bu hususta bilinmesi gerekenler de bulunur ve açığa satışın hangi zaman aralıklarında kullanılması gerektiğini belirlemek, iyi bir borsa bilgisini de beraberinde gerektirmektedir. Bunların sebebi fiyatların da eğilim yönlerinden istikrarsız biçimde dalgalanması ve dalgalı olarak hareket etmesidir. Dalgalı yönleri belirlenebilirse, açığa satış özelliğinin kullanıp düşüşlerden beklenen getiriler de elde edilebilir.

Piyasalar yükselip düşerken bu sayede kişiler mantıklı bir girişim sonucunda kar elde ederek gelirlerini arttırabilir.  Borsada açığa satış işlemi nedir; borsada açığa satış, portföyünde yer alan yani sahip olunamayan enstrümanların satılabilmesi yönünde kullanılmakta olan işlem türüdür. Oldukça avantajlı görünen bu işlemler sayesinde yatırımcılar birikimlerini enstrümanların değerleri düşerken dahi değerlendirebilir. Lakin yukarıda da yazdığımız gibi bu işlemler biraz risklidir. Borsa risk nedenleri, borsa açığa satış riskleri nelerdir, nasıl önlem alınmalı, açığa satış riskleri konusunda detaylara da aşağıdaki cümleler arasında yer veriyoruz.

Açığa satış işleminin kullanılabilmesi adına aracı kurumun da bu belgeye sahip olması gereklidir. Şayet kurum “açığa satış işlemini yaptırabilir belgesi” taşımıyorsa bu özellik uygulanamaz. Açığa satış işlem özelliklerinin etkin olabilmesi için aracı kurumla aranızda bir açığa satış çerçeve sözleşmesinin imzalanması gerekir. Bu sözleşme aracılığı ile özellikten yararlanabilirsiniz. Zira Borsa İstanbul SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) mevzuatlarına da bağlı olan bir piyasadır. Bu sebeple tüm işlemleri kurallarına göre yapmış olursunuz. Açığa satış işlemi yapıldığında bu kararın verilmesi gerekir. Borsada açığa satış işlemleri riskli olarak görülse dahi çoğu yatırımcı tercihini bundan yana kullanmaktadır. Kimileri yüksek risk içerdiğini düşündüğünden dolayı bu özellikten kaçsalar dahi piyasalar düşüş gösterirken para kazanma ihtimalleri yüksek ve avantajlıdır. Borsa açığa satış işlemi öncelikle satış, sonrasında ise alım işlemlerini gerçekleştirir. Burada yer alan mantık ise yatırım aracının yani açığa satışa konunun değeri düşmeden önce bunu yüksek fiyattan satabilmektir. Borsada işlem gören yatırım hakkında bilgi sahibi olmanız burada sizlere yüksek kazançlı avantajlar sağlayacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git