Borsa AYI ve BOĞA Eğilimi Nedir? | Jet Para
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Borsa AYI ve BOĞA Eğilimi Nedir?

Borsa AYI ve BOĞA Eğilimi Nedir?
3 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 611 kez okundu.

Borsa AYI ve BOĞA Eğilimi Nedir?

Hisse senedi piyasası üzerinde yatırım yapmak üzere girişen kişilerin sıklıkla duyabildikleri lakin yeni girişimcilere bir anlam ifade etmeyen konulardan önemli olanı “Borsa AYI ve BOĞA Eğilimi Nedir?”

Ayı ve Boğa piyasası, birer eğilimdirler. Yatırımcı kişilerin gelecek hakkındaki beklentilerini de bu şekilde ifade etmeleriyle beraber borsa terimleri arasında yer almıştır.  Ayı ve Boğa piyasası terimleri, piyasanın yönünü belirtmede kullanılmakta olan terimdir. Ayrıca bu terimler İngilizce kelimelerle karşınıza “bullish market ve bearish market” olarak da çıkabilir. Ayı piyasası genel bir şekilde fiyatların kötümser durduğunu ve ayı piyasası taraftarlarının ise fiyatların daha çok düşeceğine yönelik savundukları piyasa trendleridir. Boğa piyasası ise bu durumun tam tersi olan tutumu savunur. Boğa taraftarları piyasanın iyimser durduğunu ve fiyatların daha da yükselebileceğini savunurlar.

Boğa ve Ayı piyasası terimi ilk olarak 18.Yüzyılda Londra Borsası’nda ortaya çıkmıştır. Piyasalar ayı eğilimine girmeye başlarken boğalar borsaya hakim oldu. Gibi terimleri de burada duyabilirsiniz. Fiyatların eğilimleri hakkında bilgi vermekte olan iki terim, diğer iki farklı yatırımcıların da grubunu ifade edebilmektedir. Ayı taraftarları ve boğa taraftarları olarak isimlendirilen bu grubun biri iyimser olurken diğeri ise kötümserdir. İyimser olan fiyatların yükseleceğini savunurken kötümser grup ayılar ise fiyatların daha da düşeceklerini ifade eder.

“Bear Market” olarak da duyabileceğiniz Ayı eğilimi, gelecek için kötümser ve fiyatların genel olarak düşüş yaşayacağını belirtir. Yani bu durumda “Ayıyı yakalamadan önce derisini satmak” deyiminden geldiği de söylenmektedir.

Ayı piyasasının 3 aşamada gerçekleştiği varsayılmaktadır. Birinci aşama içerisinde boğa eğiliminin son dönemleridir ve elden çıkarılma aşamasına girilmiştir. İkinci aşamasının  ise panik aşamasını olduğunu söyleyerek alıcıların son derece azaldığını savunur. Alıcıların azalmasıyla beraber satıcılar acele davranıp satış yapmaya başlar. Bu şekilde satıcılar beklenildiğinden düşük fiyatlara satış yapar. Üçüncü aşamada ise hafiften alımlar başlar ve kötü haberler bir nevi kalkar.

bu şekilde ifade edilmektedir. Neden ayı piyasası denilir, neden boğa piyasası denilir bunlara da bakalım.

Ayılar saldırmakta iken pençelerini sallamaya başlar. Bu hareket aşağı yönlü bir hareket olduğu için fiyatların da aşağıya çekileceğini ifade eder.

Boğa piyasası denilmesindeki neden ise boğaların saldırıya giriştiklerinde kafalarını yukarı doğru sallayarak boynuzlarını kaldırırlar. Bu durumda ise fiyatların yükseleceğini sembolize etmiş olur.

Bull Mareket” şeklinde de duyabileceğiniz Boğa eğilimi, ayıcıların tersi olarak iyimser düşünür ve fiyatların yükselip kişilerin kar elde edeceklerini savunur.

Borsada Boğa eğilimi yine ayı eğilimi gibi üç aşamada gerçekleşir. İlk aşamada durgun görünen piyasada değişmenin başladığı düşüncesi kendisini gösterir. İsteksiz görünen yatırımcılar, fiyatların hareketlendiğini düşünerek alım yaparlar. Değerin altında satılmakta olan hisseler yeni satışa çıkarılmış ve fiyatları düşük iken alım yapılmaya başlar.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git