Borsa Endexsi Nedir? | Jet Para
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Borsa Endexsi Nedir?

Borsa Endexsi Nedir?
3 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 489 kez okundu.

Borsa Endexsi Nedir?

Borsa endexsi nedir isimli makalemiz içerisinde sizlerin yeterli bilgi sahibi olabilmesi için borsa endeksi hakkında açıklayıcı bilgiler sunacağız. Borsa ile ilgili diğer makalelerden de haberdar olmak istiyorsanız sayfamızı ve sosyal medya hesaplarımızdan bizleri takip ederek borsada meydana gelen güncellemeleri ve diğer haberleri okuyabilirsiniz. Borsa nasıl oynanır bilmiyorsanız detaylı bilgi sahibi olmadan alım-satım yapmayınız. Zira bilgisizlik nedeniyle maddi zararlara uğrayabilirsiniz. İyi bir girişimci olmak ve borsada sizler de kazanmak istiyorsanız, borsanın neden önemli olduğunu, nasıl işlediğini bilmeniz gerekir. Borsa hakkında birtakım cümlelere de yer vererek , borsa endexi neden önemlidir? Benzeri sorularınızı da cevaplıyoruz.

Borsa endeksi her borsa içerisinde fiyatlardaki genel değişimler endeksten izlenilir. Her borsada kendisine has endeksler (endex) bulunur ve nasıl hazırlanılacağı kendisi tarafından belirlenir sonrasında ise endeksi (Endex Hazırlama Metodu) hesaplama metodu açılır.

İMKB (İstanbul Menkul Kıymetler Borsası)’nin de kendisine has bir endeksi bulunur. Ülkemiz içerisinde yalnızca bir borsa olduğu için buna “Borsa Endexi (Borsa Endeksi)” ismi yahut “Hisse Senedi Endeksi (Hisse Senedi Endexi) verilmiştir.

Borsa endeks ne demek, endeks nedir (endex nedir)? Ülkemizdeki borsa endexi hangisidir sorularını da cevaplamış bulunurken borsa endexi neden önemlidir? Dilerseniz şimdi ise bu soru hakkında tanımlama yapalım.

Borsa endeksi (Borsa endexi) yükselişe girmesiyle kesin olarak her hisse senedinde kazaç sağlar ve düşüş göstermesinde ise her hisse senedinin kaybettiği anlamını taşımaz. Yani endeksler yükseliş gösterirken kimi hisse senetleri kaybedebilirken tekrardan düşen endeks ile kimi hisse senetleri ise kazandırabilir.

Başka bir deyişle önemli durumlardan diğer bir tanesi budur. Borsa içerisinde işlem görmekte olan sermaye payları oldukça yüksek görünen şirketlerle hisse senedi değerinin yüksek olan şirketlerdeki fiyat değişimleri yine borsa endeksi üzerinde etkili olur. Bu durumu farklı birçok örnek ile açıklayabiliriz. Örnek olarak;

Sermayesi 1.000$ görünen bir şirket düşünelim. 1$ hisse 10$ işlem görsün. Bu durumda günlük 10.000 senet el değiştiğini düşünelim. Fiyatlar günlük %5 tutarında yükseliyor.

Bunlara karşın sermayesi 10.000 TL civarında görünen 4-5 şirketin 1 TL’lik hisse senetleri 3TL den işlem gördüğünü düşünecek olursak. Bu 4-5 şirketteki hisse senetlerinin el değiştirme sayıları 10.000 olsun diyelim. Bu durumda fiyatlar olduğu yerde durur yahut kimi zaman düşüş bile görülür.

Borsa endexi ile borsayı oynarken deneyim ve bilgi sahibi olmalısınız. Borsa içerisinde uzman olamazsanız dahi borsadan kazanmakta olan uzman kişilerin tekniklerinden faydalanarak sizler de kazanç elde edebilirsiniz. Borsada kazanmanın birçok tekniği vardır. Bunların ilki önemli araştırmadır. Sonrasında ise köpek balığı tekniği (borsada köpek balığı tekniği) gibi farklı diğer birçok tekniği kullanarak da kar sağlayabilirsiniz. Borsa endeksi nasıl hesaplanır diyorsanız yukarıdaki örneğe bakabilirsiniz. Yukarıdaki açıklayıcı metni tam olarak kavradıysanız artık  Borsa Endexsi Nedir? sorusundan da kurtulmuş sayılırsınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git