Cari Oran Nedir? Ne Anlama Gelir? | Jet Para
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Cari Oran Nedir? Ne Anlama Gelir?

Cari Oran Nedir? Ne Anlama Gelir?
16 Mart 2017 tarihinde eklendi, 524 kez okundu.

Cari Oran Nedir? Ne Anlama Gelir?

Finansal tablolar analizlerinde kullanılabilecek olan farklı yöntemler arasında olan cari oran nedir? Ne anlama gelir hakkında aradıklarınızı bu başlık altında toparladık. Oran analizlerinden biri olan cari oran nedir?

Oran analizlerinde kullanılan yöntemlerden biri olan cari oran nedir, demeden önce dilerseniz oran analizi nedir ifadesine değinelim.

Oran analizi nedir?

Oran analizi, finansal tablolar üzerinde yer alan ve en az iki grup veya sınıfın oranlarının hesaplanarak karşılaştırılmasıdır diyebilmekteyiz. Oranları incelemek adına finansal tablolar tek tek ele alınarak araştırılır.

Finansal tablolar analizindeki amaçlara göre yaklaşımlar da değişebilir. örnek olarak; bir şirket hissedarı bu şirketin karlılık oranları ile ilgilenirken bu firmanın yöneticileri ise faaliyet oranları, bu şirketlere kısa süreli borç veren tüzel kişiler ise likidite ile ilgilenmektedirler. Bu sebepten ötürü analizler için kullanılacak olan oranlar dört farklı grup altında toplanır. Bunlar;

  • Likidite oranları
  • Mali büyümeyle ilgili oranlar
  • Faaliyet oranları
  • Karlılık oranları

Sözü geçen ilk iki oran yani likidite oranları ve mali büyüme ile ilgili olan oranlar, bilanço kalemleri arasında kurulmuş olan ilişkilerden, geriye kalan faaliyet oranları ve karlılık oranları ise bilanço ve gelir tablosu arasında kurulmuş ilişkilerden türetilmekte olan oranlardır diyebilmekteyiz.

Kısa dönemli olan kaynak sağlayıcılar adına likidite daha önemli olur. Bu nedenle likidite oranları hakkında bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

Likidite oranları nedir?

Likidite oranları, vadesi gelmiş olan kısa süreli yükümlülüklerin karşılama derecelerini ölçe bilen oranlara denir. Likidite oranları bizim için şunları ifade eder;

  • Kısa süreli borçlarımızın ödeyebilme gücü
  • Çalışma sermayesinin yetip yetmemesi ölçülebilir.

Aşağıda incelenecek olan likidite oranları yer almaktadır.

  • Cari oran
  • Likit/asit oran
  • Nakit oran

Cari oran nedir?

Likidite oranlarının arasında yerini alan ve dönen varlıkların kısa süreli olan borçlara bölünmesi ile cari oran elde edilmektedir. Aşağıda cari oran hesaplama formülü bulunmaktadır. Bu formül ile daha iyi anlayacağınızı düşünüyorum.

Cari oran = Dönen varlıklar / kısa süreli borçlar

Cari oran, dönen varlıklar ve kısa vadeli borçlar

İşletmelerin likit varlık durumlarını göstermekte olan dönen varlıklar toplamı, vadesi bir yıl gibi bir süreden daha az olan borçlarına olan oranı cari oran olarak ifade edilmektedir. Önemli olan likidite göstergeleri ifadesinde kısa vadeli olan borçların karşılaştırma ve performanslarını analiz edebilmek için bu oran türü kullanılmaktadır.

Bilançonun dönen varlıklar, alanını oluşturmakta olan hazır değerler, ticari alacak ve stok brüt işletme sermayeleri olarak da tanımlanabilmektedir. Cari oran, işletme sermayelerinin yeterli olduğunu yahut olmadığını analiz edebilme imkanı sunar. Ayrıca bir işletmenin, net işletme sermayesini bulmak için dönen varlıklar ve kısa vadeli borçlar hesaplanır.

Net işletme sermayesi = Dönen varlıklar – Kısa vadeli borçlar

Cari oran nedir? Ne anlama gelir ifadelerine, yukarıdaki başlıklar ile yorum bulabilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki yorum alanından bizlere ulaşabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git