EFT Nedir Nasıl Yapılır | Jet Para
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

EFT Nedir Nasıl Yapılır

EFT Nedir Nasıl Yapılır
17 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 495 kez okundu.

Nasıl Yapılır

Elektronik Fon Transferi (EFT), bankalar arası fon transferini sağlamakta olan online bir sistemdir. EFT ile bankalar arası para transfer, havalesi yapabilirsiniz. Ödeme yapılacak olan bir bankadan diğerine yapılan fon transfer işlemidir. EFT temel manasında havale işlemlerinde yapılan işlemlerin tekrarıdır. EFT ve Havale arasındaki farklar, EFT nedir nasıl yapılır, havale nedir, EFT nedir?

EFT Nedir

Elektronik Fon Transferi (EFT) olarak kısaltılmıştır. Farklı bankalar arası fon transferi yapma işlemleri sunar.

EFT ve havale arasındaki farklar, EFT bankalar arası fon transferi işlemlerini yaparken Havale ise aynı bankalar arası transfer işlemlerini yapar. EFT ile bankalar arası fon transferi oldukça hızlı bir şekilde gerçekleşir. Lakin bu işlemlerin aynı gün içerisinde ve iş günü içerisinde yapılması gerekebilir. EFT ile yapacağınız para transferi iş günü içerisinde aynı günde yapılır.

EFT işlemleri farklı bankalar arasında yapılır. Bu yapılan işlemlerin kontrolünü ise Merkez Bankası sağlar. Bu sebepten ötürü kişilerin EFT yaparken bilgilerini doğru ve eksiksiz bir şekilde girmeleri oldukça önemlidir. EFT işlemlerini yapmak için kullanılan seçeneklerden basit olanı IBAN Numarası ile EFT yapmak olarak görünür. IBAN kullanılarak yapılan para transferleri sorunsuz ve hızlı bir şekilde işlemin gerçekleşmesini sağlar. Bu sebepten EFT işlemlerinde IBAN kullanmanız önemli görünebilir.

EFT yapmanın yolları

Hesap numarası ile EFT yapmak

IBAN numarası ile EFT yapmak.

IBAN numarası ile EFT Yapmak

IBAN numarası ile EFT, işlemlerin en hızlı ve kolay olanıdır. International Bank Account Number (IBAN) kişilerin tam adları ve uluslararası banka hesap bilgilerini içerir. Bankaların sistemlerindeki IBAN numaraları seri olarak girildiğinden her bankadaki IBAN numaraları değişir. EFT nedir nasıl yapılır? IBAN no ile EFT açıklayarak, Hesap no ile EFT yapmanın yolu aşağıda.

Hesap Numarası ile EFT yapmak

Para transferi yaparken IBAN numarası girmek yerine hesap numarası ile EFT yapmak isterseniz bunun için transfer yapılacak hesabın numarası girilmelidir. Bu işlemleri yaparak da fon transferi gerçekleştirebilirsiniz.

EFT yaparken dikkat edilmesi gerekenler

EFT yaparken işlemlerinizin diğer hesaba aktarılabilmesi için iş günü içerisinde mesai saatlerinde olmanız önemlidir. İşgünü içerisinde olmayan işlemler sonraki ilk işgününe aktarılarak işlemlerin onayı yapılır. Konuyu örnekler ile özetleyecek olursak;

EFT Garanti Bankası’ndan Ziraat Bankasına, Vakıfbank, Şekerbank gibi diğer bankalara para transferi yapmanızı sağlar.

EFT yaparken hafta sonu işlemlerinde işlem Merkez Bankasında durarak sonraki ilk iş gününü bekler. Pazar günü yaptığınız EFT pazartesi sabah 09:00 ‘dan sonra işleme geçer. EFT nedir nasıl yapılır, hakkında sorgulamak istediklerinizi aşağıda bulunan yorum alanından bizlere bildirirseniz konuyu gözden geçireceğiz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git