Ekspertiz ücreti nasıl geri alınır? | Jet Para
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Ekspertiz ücreti nasıl geri alınır?

Ekspertiz ücreti nasıl geri alınır?
11 Mart 2017 tarihinde eklendi, 804 kez okundu.

?

, bankalar tarafından konut kredisi, sırasında talep etmiş oldukları kredi masraflarındaki bir kesinti türüdür. Masraflara işlenen ekspertiz ücret, ekspertiz raporunun elde edilmesi için gereklidir. Konut kredisi başvurusunda ve konut kredisi almadan hemen önce satın alınacak olan eve ait gerçek değer ekspertiz raporu ile alınır. Peki ekspertiz ücreti nasıl geri alınır veya ekspertiz ücreti geri alınabilir mi?

Konut kredisi almak isteyen bir banka müşterisi bu yöndeki girişimini bankaya ilk olarak bildirmektedir. Bankalar ise uzmanlar tarafından konunun araştırılıp ekspertiz raporunun alınması için göreve çağrılır. Bankadan göreve çağrılan görevli uzmanlar evin yaşı, konumu, metrekaresi, inşaat masrafları, bulunduğu il/ilçe durumu gibi birçok farklı etkeni göz önünde bulundurarak analiz işlemlerini başlatır.

Rapor sonucunda sözü edilen tüm bilgiler ekspertiz raporu içerisinde yansır ve satın alınacak olan eve ait gerçek değer hesaplanır. Bankalar bu raporların hazırlanabilmesi için şartlar gereği ücret ödedikleri için konut kredisi alacak kişilerden ekspertiz ücretleri talep eder.

Ekspertiz masrafı ne kadar?

Ekspertiz ücreti bankaların kurallarına ve çalışmalarına göre değişim gösterir. Ancak yinede belirli oranlar üzerinden hesap gördükleri için birbirlerine yakın değerlerdedir. Örnek olarak 150 bin tl değerinde olan bir konut almak için 120 bin tl konut kredisi alacak olan kişilere %0,80 faiz ile kredi verildiğinde ekspertiz ücreti 400 TL olacaktır.

Ekspertiz ücretini nasıl geri alabilirim?

Konut kredisi başvurusu yapacak kişilerin bu kredileri onaylandığında kişiler ekspertiz ücretini geri alamaz. Bunun nedeni ise 2010 yılında kabul edilen hukuki düzenlemelerdir. Bu hukuki düzenlemelerde ekspertiz raporlarının oluşmalarında lisanslı değerlendirme şirketler tarafından konunun incelenmesidir. Bu şirketler bankalardan ayrı çalıştıkları için bankalardan bu iş için ücret alırlar. Burada aslında kişiler ekspertiz ücretlerini bu uzmanlara vermiş oluyor halen Ekspertiz ücreti nasıl geri alınır? Diyorsanız işte detaylarıyla konunun devamı.

Konut kredi başvurusu red edilen banka müşterileri ekspertiz masraflarını, ekspertiz ücretini geri alabilirler. Yani burada anlatılmak istenen; daha önceden konut kredisi için bir ekspertiz ücreti ödemişseniz ve kredi başvurunuz red edilmiş yani onaylanmamış ise bankadan ekspertiz ücretini geri alabilirsiniz. Kısacası ekspertiz ücretini geri alabilmeniz için kredi başvurunuzun olumsuz sonuçlanması yeterlidir. Olumlu sonuçlanan kredi başvurularında ise ekspertiz ücretini geri alamayacağınızı belirtelim.

Ekspertiz ücreti nasıl geri alınır?

Konuyu kısaca özetleyerek ekspertiz ücreti nasıl alınır sorusuna bir cevap getirecek olursak;

Konut kredi başvurusu yapan ancak kredi alamayan kişiler kredi hizmetinden yararlanamadıkları için ekspertiz ücreti vermek zorunda değil ve geri alabilirler.

Ekspertiz ücretini geri almak için bankaya dilekçe ile müracaat etmeniz gerekir. Müracaatlar kaçınılmaz kabul edilecektir. Şayet tersi durumda müracaatınıza geri dönüş yapılmadığı ve ekspertiz ücretini almadığınız zaman tüketici haklarına giderek şikayette bulunmanız gerekir. Tüketici haklarına bankanın bu yönünde şikayette bulunarak ücretin tarafınıza geri ödenmesini sağlayabilirsiniz. Tüketici hakem heyetinde işlemler için para ödemişseniz bu ücretleri de bankanın ödemesi için başvurabilirsiniz. Bu şekilde hem ekspertiz ücretini geri alacak hem de bu iş için harcadığınız parayı geri alabileceksiniz.

Etiketler:

Ekspertiz ücreti nasıl geri alınır? Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. Rolex dedi ki:

    Birçok büyük siteye baktığımızda bankaları savunucu içerikleri barındırdığını görüyoruz. Bu sitelerde expertiz ucreti nasil geri alınır başlığını atamalarına rağmen konu içerisinde hicbir şekilde ekspertiz ücretini geri alamayacagimizi söylüyorlar. Burada ise ekspertiz ücretini geri alabilecegimizden soz etmişsiniz.

    1. Bejan DERMAN dedi ki:

      Evet haklısınız birçok site içerisinde ekspertiz (expertise) ücreti nasıl geri alınır, başlığı altında bankaları savunucu bilgiler görebilirsiniz. Bu siteler yeterli kadar araştırma yapmadan kulaktan dolma sözler ile yayın yapmaktalar. Oysa bizler bir konu hazırlamak istediğimiz zaman en az 3 farklı kaynak bularak sentez yapıyoruz. Doğru, gerçek ve sağlam bilgiler yayınlamaya buna bağlı olarak halkın yanında olmayı tercih ediyoruz. Ekspertiz ücretini kredinizin onaylanmaması halinde geri almanız mümkündür hatta kesindir. Yalnızca tüketici hakem heyetine başvurmanız yetecektir. Konuya olan ilginiz için ayrıca teşekkür ederim.

Sayfa başına git