Faizsiz Esnaf Kredisi (Anında Destek Kredi) | Jet Para
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Faizsiz Esnaf Kredisi

Faizsiz Esnaf Kredisi
30 Mart 2017 tarihinde eklendi, 421 kez okundu.

Faizsiz Esnaf Kredisi

Geçtiğimiz yıllarda esnaflara 50 bin TL faizsiz kredi verilmesi yönünde çalışmalar yapılıyordu. Son olarak ise bu kredilerin 2017 yılında verilmesine karar verildi. 10 Şubat 2017 tarihinde ise esnaflara 50 bin TL faizsiz kredi verilmesi için başvurular alınmaya başladı. Esnafların alabileceği faizsiz kredinin başvuruları 20 Şubat 2017 itibariyle sonlandı.

BAŞVURULAR KOSGEB ÜZEİRNDEN YAPILDI

Önceden faizsiz kredi ve destek başvuruları yapacak olan adaylardan KOSGEB’e kayıt olarak kullanıcı adı ve şifre tanımlamaları isteniyordu. Kullanıcı adı ve şifre tanımlama işlemlerinden sonra ise destek almak isteyen kişiler kobi beyannamesi doldurmalıydı. Esnafların eğer KOSGEB hesapları mevcutsa sadece kobi beyannamelerini güncellemeleri isteniyordu. Bu işlemler gerçekleştirildiği sırada esnaflar bir anda toplu bir şekilde sisteme girdiği için sistem yanıt vermeyi durdurmuştu.
Daha önceden yapılan bu işlemlerde esnaflar zorluk çektiği için 2017 yılında yapılan esnafa faizsiz 50 bin TL kredi desteğinde bu sefer sistem değiştirildi. Bu sefer başvurular ilk defa birimin oluşturduğu internet sitesi üzerinden yapılmaya başlandı. Eğer hak kazanırsanız ilerleyen işlemleri yapabiliyorsunuz.

KREDİYİ ALMA ŞARTLARI NELERDİR?

2017 50 bin TL faizsiz kredi desteğini alabilmeniz için bazı şartları yerine getirmeniz gerekiyordu. Bu şartlardan ilkiyse kobi veya esnaf olmaktır. Kobi veya esnaf olmayan bireysel vatandaşlar devletin sunduğu bu faizsiz kredi olanağından faydalanamadı.  Devlet destekli faizsiz kredi için aranan bir diğer özellik ise, bağlı bulunduğunuz meslek odasına mutlaka kaydınız olması gerekliydi. Eğer sınıfınız ticaretse kaydınızın ticaret odasında olması gerekiyordu. Son olarak faizsiz kredi almak isteyen kişilerde aranan bir diğer şart ise devlete bağlı olan hiçbir kuruma vergi borcunuzun olmaması gerekiyor. Bu özelliklere ek olarak meslek odası veya KOSGEB aracılığıyla Türkiye Halk Bankası’nın verdiği krediyi daha önce almamış olmanız gerekiyordu.
50 bin TL faizsiz krediye başvuran adaylar 27 Şubat 2017 tarihinde belirttikleri telefon numaralarına SMS gönderilerek krediyi almaya hak kazanıp kazanmadıkları hakkında bilgi sahibi oldu. Almaya hak kazanan kişilerin sıralaması en az gelire sahip olan ve en az çalışana sahip olan kişilerden başlayarak ilerletildi. Destekten yıllık 1 milyon TL’nin üstünde kazanca sahip olanlar ve 11 kişiden fazla kişi çalıştıranlar en son yararlandı.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git