Faturalı Çek Nedir? | Jet Para
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Faturalı Çek Nedir?

Faturalı Çek Nedir?
16 Mart 2017 tarihinde eklendi, 861 kez okundu.

Faturalı ?

Ticaret hayatının en büyük unsurlarından biri olan çek işleri ile alacaklılar vadeli olarak bankalardan tahsilat yapabilmektedir. Ticari hattaki en büyük argümanlar arasında olan çeklerin üzerinde yer alan vade ve yazılı olan tutarlar ile bankalardan tahsilat yapılabilmesini sağlayan oldukça değerli bir kâğıt parçasıdır. Çekler, ticari işlerin resmi faturası olarak da kabul edilebilmektedir. Ticari işlemlerin resmî belgeleri fatura karşılığı olarak verilmeleri halinde çeklerin, şeklinde nitelenmelerini de sağlamaktadır. Faturalı çek nedir? Ve karşılığı ne zaman alınabilir?

Herhangi konular için ticarette maddi karşılıklar bulunmaktadır. Bu maddi karşılığın alına bilmesi için resmi evraklar düzenlenmektedir ki bu evraklar fatura olarak kayıtlara geçer. Fatura bedellerinin ödenmelerinde farklı yollar mevcuttur. Kimi zaman nakit olarak ödenebilirken kimi zaman da vadeli olarak evraklar yani çekler sayesinde ödeme gerçekleşir. Kesilmiş olan fatura bedellerinin ödenmekte olduğu çek türlerine faturalı çek denir.

Faturalı çek nedir? İfadesinin en önemli durumu ise bir ticari işe kesilmiş olmalarıdır. Bu durumlar çek güvenirliği bakımından oldukça önemli kabul edilir. Bu özellikten dolayı faturalı çekler diğer sıradan çeklere göre daha güvenli kabul edilebilir. Zira diğer çeklerin karşılığı kimi zaman olmayabilir. Faturalı çekleri başta faktöring şirketler olmakla finans kurumları tarafından da sıkça tercih edilip kullanılmaktadır. Çekler vadelerinden önce bozdurulup nakde dönüşmeleri sıkça kullanılan tercihlerdir ve özel faktöring adıyla tanınan bu uygulama içerisinde çek sahibi ve çekin hangi iş için kesildiği önemli bir fatura olacaktır.

Faturalı çek

Özellikle faktöring işlemler arasında sıkça duyulabilen bir terim olan faturalı çek, ticarette ödeme faturasıdır. Örneğin x tüccarı ve y tüccarı arasında oluşan ticari karşılıkta nakit yerine faturalı çek verilir. Bu faturalı çeki alan alıcı tüccar bu çeki bozdurmak için bankaya gider. Banka çek karşılığında ne belirtilmişse ücreti y alıcısına öder. Bu sayede ticaret nakit olmadan tamamlanmış olur.

Faturalı ve faturasız olarak karşılaşabileceğiniz çek çeşitleri de farklı işlemlerde yürütülmektedir.

Çekler iki farklı şekil ile düzenlenebilmekte;

 • İsme yazılı çek: Bu çek türlerinde parayı bankadan temin edecek kişinin bilgileri yazılıdır.
 • Hamiline yazılı çek: Bu çek türlerinde ise herhangi bir isim bulunmaz. Bunun yerine “hamiline” kelimesi yazılır.

Çeklerde bulunacak unsurlar

 • Çekler hangi dillerde hazırlanmış ise o dildeki kelime karşılığı kullanılmaktadır
 • Kayıtsız şartsız bir şekilde belirli tutarda para ödenme ibaresi
 • Ödemenin yapılacağı banka ismi ve şubesi
 • Ödemenin yapılacak yeri
 • Keşide yeri ve tarih bilgileri
 • Çeki düzenleyen kişi veya kurum adı, soyadı (unvanı) ve imzası yer almalı

Dikkat edilmesi gereken madde son maddedir. Keşide tarihi olmayan çekler geçersiz sayılmaktadır. Bu sebeple keşide yeri gösterilmeyen çeklerde keşidecinin isminin yanındaki yer keşide olarak sayılır. Ancak burada da belirtili değil yani gösterilmemiş ise yine o çek geçersiz sayılacaktır.

Etiketler:

Faturalı Çek Nedir? Konusuna 1 Yorum Yapıldı
 1. Yunus dedi ki:

  İlk defa böyle birşey duydum ve anlatım gerçekten çok açıklayıcı olmuş sayenizde bilgi sahibi oldum hocam ellerinize sağlık.

Sayfa başına git