Genel Sağlık Sigortası Gelir Testi için ( GEREKLİ EVRAKLAR 2017 ) | Jet Para
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Genel Sağlık Sigortası Gelir Testi İçin Gerekenler

Genel Sağlık Sigortası Gelir Testi İçin Gerekenler
19 Ekim 2017 tarihinde eklendi, 101 kez okundu.

Genel Sağlık Sigortası Gelir Testi İçin Gerekenler

Ülkemizde Genel Sağlık Sigortası yasalara gelen yenilik ile birlikte zorunlu hale getirilmiştir. Bu zorunluluğun sebebi ise herkesin eşit koşullarda sağlık hizmeti alabilmesidir. Herkesin eşit koşullarda sağlık hizmeti alma durumu ise Sosyal devlet anlayışı açısından önemli bir adım olacaktır. Bu hizmetten ücretsiz olarak faydalanmak için ise gelir testi yaptırılmalıdır. Gelir testi başvurusu yaparak bu konuda ilk adımı atmış olacaksınız. Gelir testi için nereye başvurulur diye merak eden kişiler hem başvurularını gerçekleştirebilmek için hem de gereken evrak ve belgeler hakkında bilgi edinmek için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvuru yapmalıdırlar.

Genel Sağlık Sigortası Gelir Testi Başvurusu

Genel Sağlık Sigortası gelir testi başvurusu için yapılması gerekenlere sizlerle birlikte bir göz atalım. İlk olarak yapacağınız şey bu başvuruyu gerçekleştirmeden önce bağlı olan muhtarlığa giderek ikametgah belgesi almalısınız. Bu belgeyi başvuru öncesinde almanız size hem zaman hem de işlem önceliği sağlayacaktır. GSS gelir testi için başvuruya gittiğinizde sizden ilk olarak gereken evrak ve belgeler talep edilecektir. Bu belgeler yanınızda olmadığında sizi muhtarlığa ya da nüfus müdürlüğüne yönlendireceklerdir. Bu durumda size büyük zaman kaybı olacaktır. Başvuruyu gerçekleştirmeniz durumunda, başvuru yaptığınız vakıf tarafında sizlere sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı başvuru kayıt formu adında bir form verilecektir. Bu formu doldurduğunuzda gelir testi nasıl yapılır sorusunun da cevabını öğrenmiş olacaksınız.

Başvuru Kayıt Formunda Neler Var?

Gelir testi formunda neler var bir göz atalım. Bu formda yer alanları sizlere bu başlık altında anlatacağız. Bu formda şahıs ve ailenin aylık gelirini tespit edebilmek adına birçok soru yer alacaktır. Bu formlar eksiksiz şekilde doldurularak imzalanmalıdır. Bu forma ek olarak vakfın görevlileri tarafınca doldurulması gereken başvuru sahibinin yeşil kart, sosyal güvenlik ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin sorgulanma belgesi alınıp, bütün evrakların teslimi sonrasında gelir testi için başvurunuzu gerçekleştirmiş olacaksınız. Bu zaman sonrasında başvuruyu sosyal güvenlik kurumu yani SSK incelemeye alır. Bu inceleme sonrasında sağlık hizmetlerinden faydalanmaya yeterli olacak olan minimum sigorta primi hakkında başvuru sahibine bilgi verir. Primler belirlenirken en önemli konulardan biride asgari ücret konusudur. Ele geçen paranın asgari ücret olması, ya da daha fazla olmasına göre istenilecek minimum prim değişecektir.

Genel Sağlık Sigortası Prim Ödemeleri

Yapmış olduğunuz Genel Sağlık Sigortası gelir testi başvurusu sonunda evraklarınızın da tamamlanmasıyla birlikte ödemeler gelir testi başvurusunun sonuçlanması sonrasında bulunduğunuz ayda değil, bir dahaki ayda prim ödemeleri yapılmaya başlanacaktır. Prim ödemeleri bankalar ve bankamatikler aracılığı ile yapılabilirken bunlar dışında birçok alandan bu ödemelerinizi gerçekleştirmeniz mümkün olacaktır. Prim ödemelerinizi yapmadığınız sürece mükellefi faiz uygulamasıyla karşı karşıya kalacaksınız. Geciken ödeme sonrasında var olan ödemenize faiz gelecektir. Bu ve bunun gibi geç ödeme sorunlarını yaşar iseniz sağlık hizmetleri alma konusunda da sıkıntılar yaşayacağınız anlamına gelmektedir. Ödemeleri düzenli olarak yapan kişiler tamamen sağlık hizmetlerinden kolaylıkla faydalanabileceklerdir.

Genel Sağlık Sigortası Prim Hesaplaması

  • Tespit Edilen Gelir Seviyesi; 60c-1 seviyesi için hesaplaması: 1777,50/ 3 x 12/ 100
  • Tespit Edilen Gelir Seviyesi; 60g-1 seviyesi için hesaplaması: 1777,50/ 3 x 12/ 100
  • Tespit Edilen Gelir Seviyesi; 60g-2 seviyesi için hesaplaması: 1777,50/ 3 x 12/ 100
  • Tespit Edilen Gelir Seviyesi; 60g-3 seviyesi için hesaplaması: 1777,50x 2 x 12/ 100

Bu hesaplamalar asgari ücretin 1777,50 TL olması üzerinden yapılmıştır.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git