Havale ile EFT Arasındaki Farklar Nelerdir? | Jet Para
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Havale ile EFT Arasındaki Farklar Nelerdir?

Havale ile EFT Arasındaki Farklar Nelerdir?
6 Mart 2017 tarihinde eklendi, 407 kez okundu.

Havale ile EFT Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bankalar aracılığı ile fon transferi yapabilmek için kişiler havale yahut EFT işlemlerinden geçer. Önceki konularımızda , eft ne zaman hesaba geçer, eft saatleri kaça kadar başlıklarına yer vermiştik ve açıklamalarını yapmıştık. Bu konu içerisinde ise Havale ile EFT arasındaki farklar nelerdir bunlara değineceğiz. nelerdir demeden önce kısa açıklamalar yapmamız gerekir ise;

EFT Nedir?

Para aktarmak istediğiniz bir bankaya farklı bir bankadan gönderilen fon EFT işlemleriyle gerçekleşir. Bu durumu örnek ile açıklarsak; Finansbank hesabından Garanti Bankası hesabına para göndermek için EFT yapmanız gereklidir. Bankalar arası fon transfer işlemlerini EFT ile gerçekleştirebilmekteyiz. EFT Nedir sorusuna bu şekilde cevap vermiş olduk. Dilerseniz şimdi ise Havale hakkında açıklamalar yaparak Havale ile EFT arasındaki farklar nelerdir diyerek devam edelim.

Havale Nedir?

Para göndermek, aynı banka arasındaki farklı hesaba para yatırma. Havale ile sizler de farklı hesaplar arasında fon transferi işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Havale yaparken dikkat etmeniz gereken durum bankalar arası transferin yapılamadığıdır. Havale yaparken aynı bankanın farklı hesaplarında geçişler yapabilirsiniz. Yani; Vakıfbank hesabından diğer farklı bir Vakıfbank hesabına para göndermek için Havale işlemi yapabilirsiniz. Havale yaparken farklı bankalar arasında transfer yapamazsınız. Yani Ziraat Bank hesabından Akbank hesabına havale yapamazsınız. Havale nedir konusunu da anlamış bulunuyorsak asıl konumuza dönerek açıklamalara devam edebiliriz. Aşağıda Havale ile EFT arasındaki farklar nelerdir hakkında bilgileri bulabileceksiniz. Havalenin ne olduğu ve nasıl para gönderildiği hakkında son örnek; “Garanti bank hesabından havale yaparken banka içi transfer yapabilmekteyiz. Bir arkadaşınızın Garanti Bank hesabına sizde bulunan Garanti Bank hesabı ile havale yapabilirsiniz.”

Havale ile EFT arasındaki farklar

Yukarıdaki satılar arasında havale ve EFT nedir hakkında bilgiler mevcuttur. Aşağıda ise yine konu ile bağlantısı olduğundan dolayı Virman Nedir? Başlığı bulunmaktadır. Şimdi ise Havale ile EFT arasındaki farklar nelerdir maddeler ile açıklayalım. İşte Havale ile EFT arasındaki farklar;

  • EFT ile farklı banka kurumları arasında fon transferi gerçekleştirebilirsiniz. Havale işleminde ise sadece aynı banka arasında para transferi yapabilirsiniz.
  • İnternet şubesi sayesinde havale işlemlerini 7/24 gerçekleştirebilmektesiniz. Havale yaparken gönderilen paranın karşı hesaba yatması maximum 5 dakika sürmektedir. Havale işlemlerini yaparken herhangi bir tatil günü, bayram gününe denk gelseniz dahi işleminizi gerçekleştirmenize engel durum olmayacaktır. EFT işlemlerini ise yalnızca mesai saatleri içerisinde yapabilmektesiniz. Para aktarım süresi maximum 30 dakikadır.
  • EFT yaparken hafta sonuna denk gelindiği zamanlarda paranın yatması bir sonraki ilk iş gününe ulaşır. Yani cumartesi günü yatıracağınız para pazartesi günü mesai saatlerinde 09:00 ‘dan sonra hesaba yatacaktır.
  • Ücret bakımından yine Havale ile EFT arasındaki farklar arasında sayılır. Zira havale işlemleri aynı banka arasındaki fon transferini kapsadığı için ücreti EFT işlemine göre daha ucuzdur.

Yukarıdaki bilgiler arasında Havale ile EFT arasındaki farklar nelerdir konusunu ve bunlara bağlı olan Havale nedir, EFT nedir başlıklarını da bulabilirsiniz. Site içerisinde daha fazla başlıklar daha önceden yayınlandı. EFT ile havale hakkında farklı bilgiler edinmek istiyorsanız lütfen yukarıda bulunan ARAMA kutusuna sorgulamak istediğiniz kelimeyi yahut kısa bir cümle giriniz. Sonuçlar saniyeler içerisinde karşınıza çıkacaktır. Ayrıca aşağıda Virman nedir hakkında yazılan küçük açıklama metnini de bulabilirsiniz.

Virman Nedir?

Havale işlemi olarak da tarif edebildiğimiz Virman nedir diye soranlar lütfen okumaya devam ediniz. Virman; Aynı bankadaki farklı hesaplarınız arasında havale işlemidir. Yani Denizbank hesaplarınız arasında havale yapmak için Virman işlemini yapabilirsiniz.  Yukarıdaki bilgilere bakarak Havale ile EFT arasındaki farklar nelerdir görebilirsiniz.

Düşünceleriniz bizim için değerlidir. Lütfen görüşlerinizi aşağıda bulunan yorum alanı ile bizlere bildiriniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git