Hazine Bonosu Nasıl Alınır? | Jet Para
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
2 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Hazine Bonosu Nasıl Alınır?

Hazine Bonosu Nasıl Alınır?
11 Mart 2017 tarihinde eklendi, 702 kez okundu.

?

Hazine bonoları genel olarak risksiz yatırım araçları şeklinde ifade edilebilmektedir. Tanımı da yine bu şekilde gösterilebilir. Tabi gerçekte her yatırım beraberinde bir riski oluşturur ancak yatırım araçlarındaki özellikler bakımından daha güvenli olanları da bulunabilmektedir. devlet güvencesi sebebi ile daha güvenli enstrüman olarak görülebiliyor.

Alternatif bir yatırım aracı arayan ve beraberinde portföyde risk yönetimi sağlama amacıyla çeşitlendirmeler yapabilen yatırımcılara hazine bonoları en iyi enstrüman olarak gösterilebilir. Peki hazine bonosu nasıl alınır gibi bir soru aklınıza geliyorsa cevabı alt kısımda bulabilirsiniz. Ancak tam olarak. Devlet kısa vadeli borçlara kısa bir sürede fon elde edebilmesi için satılmakta olan senet çeşitleridir ve en fazla 1 yıl vade verilmektedir. Risksiz bir yatırım arayan yatırımcılar için oldukça iyi alternatifler sunmaktadır. Risksiz bir yatırım aracı olarak hazine bonoları.

Hazine bonosu nedir?

Türkiye cumhuriyeti hazinesinden en fazla 1 yıl vade ile verilen Türk lirası yahut döviz cinsinden devlet iç borçlanma senetlerine hazine bonosu denir. Devlet kısa bir süre içerisinde fon elde edebilmek için hazine bonosunu ara ara satışa çıkarmaktadır. Bu hazine bonolarını alan yatırımcılar ise faiz getirisi elde edebilmektedir. Bono sahibi aldığı bonoyu vade sonunda anapara ve faiz getirisi olarak elde eder. Hazine müsteşarlığı bonoları basmakta ve bono ilk keşfi Walter Bagehot tarafından yapılmıştır. İşte sizlere birçok yönüyle hazine bonosu nasıl alınır? Ve konu devamında ise hazine bonosu nedir?

Hazine bonosu risk oluşturmayan güvencesi ise devlet tarafından güvencenin verilmesidir. Hazine bonosu şu anlama da gelebilmektedir; devletin fon ihtiyacı olabilir ve bu borçlanmayı ülke vatandaşı yatırımcılardan alır. Bonolar ise bu borca senet olarak gösterilir. Vade zamanı geldiği zaman devlet sizden aldığı borcu ödeyecektir. Hazine bonosu yalnızca ülkemize değil dünyadaki tüm ülkelere özgü bir işlem türüdür. Yani dünyanın her yerinden ülkeler hazine bonoları sayesinde borçlanarak vade sonunda ödemelerini gerçekleştirmekteler. Ancak geçmiş yıllarda Arjantin ülkesinde olduğu gibi borcunu ödemeyen devletler ile karşılaşmak da yine söz konusu bir durumdur. Bu devletlere ait olan hazine bonoları riskli olabilmekte ve bir gelir elde edilemeyebilir. Ülke geçmişine bakılarak bu yatırım yapılmalıdır. Türkiye tarihine baktığımızda ülkemizdeki hazine bonolarının oldukça güvenli olduğunu görebileceksiniz. Peki hazine bonosu nasıl alınır dedik ama hazine bonosu nasıl satılır?

Hazine bonosu nasıl alınır, nasıl satılır?

Devletlerin hazineleri ülke ihtiyaçları doğrultusunda (yol, su, okul vs.) 3 ay, 6 ay yahut 1 yıllık olacak şekilde yatırımcılardan borç almaktadır. Senet olarak görebileceğiniz hazine bonosu yatırımcıya vadesi dolunca ödenir ve yatırımcı kazanç sağlamış olur. Burada bono gelirinin nereden geldiğini soranlar için vergilerden toplanılan hazine kasasından para çıkacaktır diyebiliriz. Hazine kasasından bono verilir ve ödemesi yapılır. Hazine bonosu alım-satım yapılabilecek fiziki bir senet değildir. Devletlerin borç almaları kişiler için yanlış bir olay olarak görünse bile tüm dünyadaki devletler bu yöntemi kullanır. Bununla beraber iyi yönleri de bulunur. Devletlerin borçlanmaları ileriye yönelik finansal sağlık göstergesi olarak da kabul edilebilir. Doğru işlemler için kullanılan bu işlem sayesinde vatandaşlar da etkilenerek fayda görebilmektedir. İşte tüm bunlar ele alındığında hazine bonosu risksiz yatırım aracı olarak görülebilir.

Hazine bonoları ayrıca risk almadan yüksek vergilerden muaf olmak isteyen yatırımcılar için oldukça uygun bir yatırım aracı olarak görülebilir. Portföyünüzün risk dengesi sağlanmış ve güvenli bir şekilde çeşitlendirmek istiyorsanız sizler de bu tercihi hazine bonoları üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Vergi masrafları bonolarda elde edilecek olan kazanç üzerinden yüzde 10 olarak geçer.

Hazine bonosu getiri hesaplaması

Hazine bonosu getiri hesaplama işlemi aşağıdaki gibidir.

Anapara X (Basit Faiz/100) X (Vadeye kalan gün /365) = Bono brüt getirisi

Bono brüt getirisi üzerinde %10 vergi ödenmekte ve net hazine bonosu getirisi budur.

Hazine bonoları, devletlerin garantilerindedir. Likiditeleri yüksek olmakla sabit getiri durumları da oldukça yüksektir. Emanet hesap içerisinde bedelsiz saklama hizmeti arıyorsanız hazine bonolarına bakabilirsiniz. Hazine bonolarındaki büyük özellik ise risk bulunmamasıdır. Bu şekilde hazine bonosu nasıl alınır demeyi de bitirebiliyoruz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git