İcra itirazı nasıl yapılır? | Jet Para
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

İcra itirazı nasıl yapılır?

İcra itirazı nasıl yapılır?
13 Mart 2017 tarihinde eklendi, 635 kez okundu.

İcra itirazı nasıl yapılır?

İcra takip işlemlerinde borçlara yapılacak olan itirazlar icra takibindeki durumların niteliklerine göre değişim gösterebilmektedir. İcra takiplerinde borca itiraz usulü nedir ve ?

İlamsız icra takiplerinde icra itirazı nasıl yapılır?

İlamsız icra takiplerinde icra itirazı nasıl yapılır ve hangi yollarla icra itirazı yapılmalı? İlamsız icra takip işlemlerinde borca itiraz İcra Müdürlüğüne başvurularak yapılmalıdır. İtirazın yapılabilmesi için 7 günlük bir süre şart koşulmuştur. Yani tebligat size ulaştıktan sonra 7 gün içerisinde icra itirazı yapabilirsiniz ve 7 günü aşmış tebligatlar üzerinden borçlara itiraz edemezsiniz. Size belirtilen süre 7 gündür ve 7 günü aşmanız halinde borcu resmi olarak kabul etmiş sayılırsınız. Bu süre içerisinde itiraz ettiyseniz dosyanızı takip etmeniz gerekecek ama itiraz etmediyseniz itiraz hakkınız sona ermiş olacaktır. Bu sebepten dolayı icra hukuku içerisinde süre ve zamana riayet edilmesi oldukça önemlidir.

Yapacağınız itiraz bir dilekçe ile gerçekleşeceği için icra takibi icra dilekçesi hazırlarken neye itiraz ettiğinizi açık bir şekilde ifade etmeniz ve kurallara uygun bir dilekçe doldurmanız önemlidir. İlamsız icra takibinde icra itirazı nasıl yapılır bunu iyi bilmek işe yarayacaktır. İlamsız icra takibinde borçlar, işlenmiş faizler, faiz oranları, yetki, borcun diğer ferlerine itiraz etme hakkınız vardır. Ancak borcun bir kısmına değil de tamamına da itiraz etmek istiyorsanız bu durum hukuk kurallarında geçerliyse böyle bir hakkınız da vardır ve açık bir şekilde ifade ederek itiraz edebilirsiniz.

İlamsız icra takibinde borca itiraz takipleri durdurabilmektedir. Alacaklı olan taraf icra mahkemelerine yahut genel mahkemelerde (Sulh hukuk, asliye hukuk, asliye ticaret) dava açarak itirazın haklı olduğunu kanıtlamak zorundadır. Yapacağınız icra itirazı ilgili mahkemece haksız görüldüğü durumda durum oldukça değişmektedir. Yani burada demek istediğim şudur. İcra itirazı için mahkemeye gidip dava açtınız ama mahkemedeki hâkim bu durumun geçersiz olduğunu yani itiraz etmeniz için bir sebep olmadığına kanaat getirir ise ve davalı taraf banka bu durumdan yararlanmak isterse size icra inkâr tazminatı açabilmektedir. Davalı banka sizlere icra inkâr tazminatı açarsa %20 bedel ödemek zorunda kalacak ve dosya masrafları da sizden kesilecektir. Bu nedenden davacı olacağınız zaman kesin olarak haklı olmanız ve bunu ispatlamanız gerekmektedir.

İlamlı icra takibinde borca itiraz (icra itirazı nasıl yapılır)

İlamlı icra takiplerinde yine borca itiraz usulleri ve farklı sonuçları vardır. İlam ifadede bir mahkeme kararı olduğundan dolayı icra itirazı dava şeklinde icra mahkemesine başvurularak yapılmalıdır. Bu takip işlemindeki itiraz etme süresi 5 gün olarak kabul edilmektedir.

İlamlı icra itirazı konuları sınırlıdır. İlam içerisinde gösterilmiş olan bedeller yanlış ve hatalı hesaplanmış, faiz ilamında belirtilmiş olandan fazla bir hesap ile karşılaşmış, vekalet ücreti ve yargılama masrafları değerinden fazla bir rakam ile belirtilmiş ise itiraz etme hakkınız vardır. Bunların dışında kalan konular için bu takipte itiraz edemezsiniz.

Çek ve senet takiplerinde ?

Çek ve senet işlemleri icra hukukunda kambiyo takipleri olarak yer almaktadır. Çek ve senet takipleri ilamsız takiplere göre daha fazla koruma sağlamaktadır. Kambiyo takibinden dolayı borçlu tarafa 10 örnek ödeme emri gönderilmektedir. Bu ödeme emirleri tebliğinden itibaren tarafın yapacağı itiraz süresi 5 gündür. İcra itirazı icra mahkemesine yapılır. Borçlara itiraz nedenleri, borcun ödenmesi, sözleşmeye uygun teminat senetlerinin de takibe konulması, senetlerin 3 yıllık, çeklerin ise 6 aylık zaman aşımı sürelerinden sonra takip için konulmuş olmaları, faiz değerlerinin yüksek olmaları, imzaların sahte atılmaları vb. sebeplerdir. Yukarıda yeterli kadar icra itirazı nasıl yapılır hakkında bilgi bulabilirsiniz. Süreleri dikkatli bir şekilde takip etmeniz ve kararlılığınız önemlidir.

Kira sebebiyle icra takiplerinde borca itiraz nasıl yapılır?

icra itirazı nasıl yapılır konusuna ilgili olarak kira sebebiyle icra takiplerinde borca itiraz nasıl yapılır? Dilerseniz detayları da bu başlığı inceleyip sona erdirelim.

Kira sebebiyle icra takip işlemlerinde borçlu tarafa 13 örnek ödeme emri gönderilmektedir. Bu tebligatın borçlu tarafa gönderilmesinden itibaren 7 gün içerisinde itiraz etme hakkı vardır. Borçlu olan taraf bu süre içerisinde icra müdürlüğü ile dilekçe göndererek borca itiraz edebilmektedir. Kira nedeniyle icra takibinde borca itiraz usulü ilamsız takiplerde yapılan işlemlerin aynısıdır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken konu ise itirazın nereye yapıldığı açık bir şekilde belirtilmelidir. Yani kira için yapılacak olan itiraz dilekçesinde bu durum belirtilmeli farklı sebepler için itiraz ediliyorsa yine itiraz edilen nedenler açık bir şekilde dilekçe içerisinde belirtilmelidir. Yukarıda icra itirazı nasıl yapılır konusuna ilişkin açıklamalar ve bilgiler mevcuttur. Eksik yönleri aşağıda bulunan yorum alanları ile bildirebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git