İnterbank bankalar arası para piyasası nedir? | Jet Para
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

İnterbank bankalar arası para piyasası nedir?

İnterbank bankalar arası para piyasası nedir?
13 Mart 2017 tarihinde eklendi, 548 kez okundu.

İnterbank bankalar arası nedir?

Bankacılık terimlerinde birçok insanın karşılaştığı ama bilmediği konulardan biri İnterbank nedir ve yine konu ile bağlantılı olarak bankalar arası para piyasası ne işe yarar hakkında bilgileri aşağıda açıklamalı bir şekilde bulabilirsiniz.

İnterbank; bankalar arası para piyasası anlamına gelir ve bankalar da tıpkı biz insanların yaptığı ticaret, para alışverişlerini interbank aracılığıyla gerçekleştirir. Bu işlemler oldukça hızlı gerçekleşir ve gecelik işlemler bile yapılabilmektedir. Bu işlemlere yani interbank gecelik işlemler bankacılıkta overnight işlemleri olarak da geçebilir. Overnight işlemi, gecelik olarak bir bankanın diğer bankaya parasını faizli vermesidir. Eğer interbank faiz oranları düşük olarak görünüyorsa bu piyasa içerisindeki nakit para çok anlamına gelir. Nakit sıkıntısı çeken bankalar bu durumda diğer bankalar aracılığı ile borç alırlar. Zaten bu piyasanın kuruluş amacı da olarak geçer.

İnterbank (Bankalar arası para) piyasası

İnterbank T.C. Bankası komutasında 1986 tarihinde hayata geçirilmiştir. 1986 tarihinde piyasaya sürülen interbank ile sermaye piyasalarının da oluşmaları zemin aldı. Bankalar da kısa vadeli nakit ihtiyaçlarını bu şekilde giderebilecek oldu. T.C. Merkez Bankası yine bu borç alma-verme işlemlerinde oldukça etkin bir rol oynayarak nakit ihtiyacı olan bankalara borç vermektedir. Kimi olumsuz durumlarda ise Merkez Bankası ‘da diğer bankalardan borç alabilmektedir. İnterbank denilen olay bankalar arasındaki bir yapı olması gerektiği düşünülse bile ticaretin daha güvenli işlemesi için Merkez Bankası bu konuda etkin bir şekilde kendisini göstermektedir. Sürekli olarak kendisi borç alıp vermemekte ancak yapı içerisinde etkin rol oynamaktadır. İnterbank piyasası içerisinde; fon fazlası bulunan bankalar fon ihtiyacındaki diğer bankalara borç vermektedir. Bu durumlarda Merkez Bankası ticarette aracı olarak görev alıyor. Bu işlemlerin gerçekleşebilmesi için Merkez Bankası borçlanacak olan bankadan borç karşılığına yetecek şekilde hazine kağıdı ister.

Bankalar arası para piyasası

Faizlerin düşük olduğu piyasalar içerisinde döviz piyasaları genel olarak hareketlenir. Dövize olan ilgi artmaya başladığı zaman kur ister istemez yükseliş gösterir. İşte yine tam burada T.C. Merkez Bankası devreye girip ya faiz arttırmaya veya piyasadaki dengenin sağlanması için elindeki dövizi bozdurmaya başlar. Bu sebepten dolayı ülkelerin Merkez Bankası ne kadar zengin ve ne kadar güçlü ise ülke ekonomisi de o kadar güçlü olur. Tabi bu durum tüm konular için geçerli değildir kimi durumlarda ülke ekonomisi Merkez Bankasının direnç noktası olmaktan çıkabilir.

İnterbank (bankalar arası para) piyasası yurt dışında sıkça kullanılan işlemlerdendir ve en çok Overnight işlemleri yapılır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git