İşletme kredisi başvurusu nasıl yapılır | Jet Para
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
2 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

İşletme kredisi başvurusu nasıl yapılır

İşletme kredisi başvurusu nasıl yapılır
9 Nisan 2017 tarihinde eklendi, 433 kez okundu.

İşletme kredisi başvurusu nasıl yapılır

Kobilere ilk yılı ödemesiz, 3 yıl vadeli, 50 bin TL faizsiz kredi verileceği açıklandı. Esnaf ile beraber işyeri açmak isteyen vatandaşlar da KOSGEB kredi başvurularının nasıl yapıldığını merak etmekteydi.

KOSGEB başvuru ile hibe ya da kredi desteklerinden yararlanabilirsiniz. KOSGEB girişimci desteği nasıl alınır, kimler bu destekten yararlanabilir ve işletme kredisi başvurusu nasıl yapılır tüm detaylarıyla aşağıda.

KOSGEB işletme kredi başvurusu

Ülkemiz içerisinde, yakın coğrafyamızda ve dünya içerisinde gelişen olaylar iç ve dış kaynaklı gelişme sebebiyle ekonomik anlamda birtakım durumların yaşanmasına neden oldu. Ekonominin canlanması adına yürütülen faaliyetlerin hız kesmemesi için KOSGEB büyük bir atılım daha gerçekleştirerek Kobi için faizsiz kredi vereceğini açıklamıştı. Küçük ve Orta büyüklükteki işletmeler (KOBİ) ve girişimciler için rekabet gücünün artması için hizmet sunmaya devam eden devlet kurumları sosyal ve ekonomik kalkınmayı amaçlamaktadır. Bu sayede vatandaşlarımız da üzerine düşeni yapacak. Küçük ve Orta ölçekli işletmeleri geliştirme ve destekleme idaresi başkanlığı (KOSGEB) ülkemizde ekonomik kalkınma için hız kesmeden hizmetlerine devam ediyor. Bu çerçeve ile ekonominin can damarlarından olan KOBİ ler için ayrıca destekler sağlamaktadır.

Yeni bir proje ile iş kurmak isteyen veya küçük ölçekli biri işletme kurmak isteyen girişimciler KOSGEB hibe ve kredi desteklerinden yararlanabilir. Girişimcilik Destek Programı ile 100 Bin TL faizsiz kredi imkânları verilmektedir.

KOSGEB faizsiz işletme kredisinden kimler yararlanabilir?

KOSGEB faizsiz ve geri ödemeli işletme kredisinden yararlanacak olanlar;

  • Küçük ve Orta Ölçekli işletmeler (Kobi) 31.12.2017 tarihine kadar kredi başvurusu yaparak bundan faydalanabilir.
  • Girişimciler (Genç ve yeni girişimciler)
  • İşletici kuruluşları (İş geliştirme merkezi, Tüzel kişiler)

İşletme kredisi desteği nasıl alınır

İşletme kredisi başvurusu onaylanan girişimcilerimiz işletme kredisi desteği almaya hak kazanacaktır. KOSGEB hibe ya da kredi desteğini alabilmek için önce Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi almaları gerekmektedir. Toplamda 32 saat süren KOSGEB kursları katılımı ve eğitimleri ücretsizdir. Girişimci bireylerin yeni bir iş kurma veya işlerini yürütmeleri konusunda bilgi sunulmaktadır. Verilen eğitim ile iş planı projesi hazırlama konusunda da bilgiler sunulmaktadır ki bu eğitim sonunda kişiler iş planı oluşturabilecek kapasiteye ulaşacaktır. Hazırlanan iş projeleri ile kredi destek başvurusu yapılmaktadır. Yapılan başvurular KOSGEB kurul heyeti tarafından incelemeye alınır. Başvuruda bulunurken şahsen KOSGEB başvurusu yapılmalıdır.

KOSGEB Destek limitleri nelerdir

KOSGEB işletme kuruluş giderine verdiği destek 2.000 TL

Kurulum döneminde makine, teçhizat desteklerine 18.000 TL

İşletme giderleri desteği 30.000 TL ila 50.000 TL kadar geri ödemesiz hibe desteği verilmektedir.

Girişimciler hibe desteklerinin yanı sıra ayrıca 100.000 TL faizsiz kredi desteği de alabilmekteler.

KOSGEB Hibe kredi desteklerinde Kadınlara ayrıcalık

KOSGEB kadın vatandaşlarımız için bir proje hazırlayarak burada kadınlara birtakım ayrıcalıklar tanımıştır. Hatırlarsanız 2016 yılında Haydi Köyle sloganı ile başlatılan çiftçilere 30 Bin TL kredi desteğini alan 15 Bin kişinin çoğunluğu kadın girişimcilerdi. Bu yıl ve yine önümüzdeki yıllarda bu ayrıcalık sürecektir. İş planı projesi onaylanan kadın girişimciler ayrıcalıklı destek alabilmekteler. Kadın girişimci, gazi, birinci derecede şehit yakını yahut engelli girişimcilere destek oranları %90 a kadar verilebilmektedir.

Esnafa 50 Bin TL faizsiz kredi

KOBİ lere ilk yılı ödemesiz, 3 yıl vadeli, 50 Bin TL faizsiz kredi verileceği açıklanmıştı. Geçtiğimiz aylarda 15 Bin kişilik kontenjanın bulunmasına rağmen 250 Bin esnaf bu destek için başvuru yapmıştı. 50 Bin tl faizsiz kredi imkânı 2017 yılında verilmeye devam edecektir.

Bankalardan kullanılacak olan kredilerin faiz oranlarının tamamını KOSGEB kurumu karşılayacak. Kredi vadesi ilk 12 ay ödemesiz kalan ise üçer aylıklar olarak taksitlendirilebilecektir şekilde toplamda 3 ay faizsiz olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git