Kobi Proje Destek Programı Destek Oran Tablosu | Jet Para
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Kobi Proje Destek Programı

Kobi Proje Destek Programı
23 Mart 2017 tarihinde eklendi, 592 kez okundu.

Kobi Proje Destek Programı

Kobi proje destek programı nedir? konusuna ve aşağıda belirttiğimiz soru türlerine ilişkin cevapları ve yolları bu başlık altında bulabilirsiniz. Ayrıca diğer sorularınızı iletişim veya yorum alanları ile bizlere bildirebilirsiniz.

Kobi destek programı amacı, kobi destek programı başvuru formu, uygulamadaki esaslar, nasıl hazırlanır gibi sorularınıza verilen cevapları aşağıda detaylı olarak bulabilirsiniz. Kobi proje destek programı destek oranları tablosunu da aşağıda bulabilirsiniz.

KOBİ proje destek programı nedir?

Küçük ve orta büyüklükteki işletmeler için KOSGEB tarafından yapılan ve işletmelere destek olanakları sunan bir KOBİ projesidir. KOBİGEL programından sonra ortaya çıkartılan kobi proje destek programı amacı ve gerekçesi ise aşağıda belirtilmiştir.

Kobi proje destek programının verilme amacı nedir?

KOSGEB kobi proje destek programı sunmasındaki amaç ise küçük ve orta büyüklükteki işletmeler içerisinde proje kültürünün yaygınlaşıp ülke ekonomisinde etki göstermesidir. Bu sayede ülkemiz sınırları içerisinde ve uluslar arası rekabette güçlerin arttırılmasıyla beraber ülke ekonomisinde de yükseliş sağlamaktır. Kobi Proje Destek Programı ilk olarak 15.06.2010 tarihinde 27612 sayı ile Resmi Gazete’de yayımlanmış ve yürürlüğe de girmişti.

Proje destek programından nasıl yararlanabilirim?

Proje destek programından yararlanma şartları hakkında aşağıdaki maddeleri ele alabilirsiniz. Bu maddeler sırası ile;

 • KOSGEB kobi proje destek programı hizmetinden yararlanmak isteyen tüm girişimcilerin ve işletmelerin mutlaka KOSGEB veri tabanına kayıt olmaları gereklidir. Veri tabanında bulunmayanlar bu destekten yararlanamayacaktır!
 • KOSGEB birimlerine ilgili proje sunulması gereklidir.
 • Sunulan projeler KOSGEB uzmanlarınca üst kurumlara iletilerek onayı beklenir.
 • Sunulan projeler değerlendirildikten sonra onaylanır veya ret edilir. Kurumun verdiği kararlar değiştirilemez.
 • Kurulun vereceği nihai kararlar ilgili işletmelere tebliğ edilecektir.
 • Projeleri kabul edilen iş yerleri taahhütname vermek zorundadır. İş yerinden alınacak olan taahhütname projelerin başlangıç tarihi olarak kabul edilecektir.

Kobi proje destek programında desteklenecek konular

Aşağıda maddeler şeklinde ifade edilmiş olan unsurlar proje destek programı kapsamında destek alacak olan konulardır.

 1. Üretim
 2. Yönetim
 3. Pazarlama
 4. İnsan kaynakları
 5. Dış ticaret
 6. Mali işler
 7. Bilgi yönetimi

Yukarıda belirtilmiş olan yedi madde ve ilgili olan alanları kobi proje destek programı dâhilinde desteklenecek olanlardır.

Programda desteklenmeyen konular ve alanlar

Yukarıdaki başlık içerisinde proje kapsamında desteklenecek olan konuları belirtmiştik. Burada ise programda desteklenmeyen proje konuları mevcuttur. Aşağıda verilmiş olan konular ise proje destek programı kapsamında geçerli olmayacaktır.

 1. Bina, arsa, inşaat, tadilat giderleri
 2. Taşıt araçları ve giderleri
 3. Vergi giderleri
 4. Resim-Harç giderleri
 5. Prim giderleri
 6. İletişim giderleri
 7. Proje ile ilgisi bulunmayan personellerin giderleri
 8. Enerji giderleri
 9. İş yeri kira giderleri
 10. Finansal giderler
 11. Proje alakası bulunmayan diğer tüm giderler

Kobi Proje Destek Programı Tablosu ve Oranları

Program Süresi 3 yıl
Proje Süresi 6 ila 24 ay (+12 ay) maksimum 36 ay
Destek üst Limiti 150.000 TL
Proje Destek Oranı Birinci ve İkinci (1. Bölge, 2. bölge) bölgelerde%50

3. 4. 5. ve 6. Bölgelerde %60

Kobi Proje Destek Programı

Program süresi ve Hibe verilecek kredi oranı

KOBİ Proje Destek Programı dâhilinde destekleneceği kabul edilen projelere yalnızca kurul karar verebilmektedir. KOSGEB kurulunun vereceği kararlar sabit ve değişmezdir. Sonradan yapılacak olan herhangi işlem ve harcamalar için program bağlayıcı tutulamamaktadır. Kobi proje destek programı süresi maksimum 36 ay olarak kabul edilmiştir. Proje destek programı ile destek alacak olan işletmelere geri ödemesiz 150 bin TL hibe verilecektir. Verilecek olan 150.000 TL hibe kredi üst sınır olarak çizilmiştir.

Kobi Destek Programı Gerekçesi

İşletmeler tarafından projelendirilen işletmelere özgü sorunları ve projelendirilmiş olan maliyetlerde destek sağlanabilmesi için programa ihtiyacın duyulabilmesi,

KOBİ’lerde proje kültürü ve proje bilinci tabanının oluşturulabilmesi,

İşletmelerin proje hazırlayabilmeleri ve kapasitelerinde geliştirme yapabilmeleri,

Esnek destekleme sistemlerine birçok yerde ihtiyacın giderek artması.

Desteklenecek Proje Giderleri

Program kapsamında destek alacak olan proje giderleri Kurul tarafından belirlenecektir. Lakin yukarıda belirtildiği gibi arsa, inşaat, bina, tefrişat ve benzeri, taşıt aracı, vergi, resim ve harç, sosyal güvenlik primleri, haberleşme alanındaki giderler, proje ile ilgisi bulunamayan personel ve diğer maliyet giderleri, enerji ve su giderleri, kira giderleri, finansman giderleri desteklenmez.

Proje ile desteğe uygun görülen gider gruplarının toplamı yine Kurul tarafından belirlenmektedir ve sabitlenir. Projenin gider gruplarının destekleme esas oranları; makine, teçhizat giderleri, hammadde giderleri, malzeme için giderler, sabitlenen toplam oranın %10 ‘unu ve çalışan, yazılım ve diğer hizmet gruplarında her bir proje için %40’ını geçmeyecek bir şekilde belirlenecektir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git