KOSGEB den ne kadar hibe kredi alınır | Jet Para
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

KOSGEB den Ne Kadar Hibe Kredi Alınır

KOSGEB den Ne Kadar Hibe Kredi Alınır
2 Nisan 2017 tarihinde eklendi, 401 kez okundu.

KOSGEB den Ne Kadar Hibe Kredi Alınır

Yeni bir iş projesi olan fakat yeterli sermayesi olmayan kişiler “KOSGEB’den ne kadar hibe veya kredi alınır?” sorusunu sık sık sormaktadır. Kendine ait dükkan açarak kendi işinin patronu olmak isteyen kişilerin merak ettiği bu sorunun cevabını sizlerle yazımızda paylaşacağız.
KOSGEB, bir iş fikri olan iş yeri açmak isteyen kişilere veya iş yerini büyütmek isteyen kobilere destek kredileri ve hibeler sunmaktadır. TC vatandaşı olan ve 18 yaşını geçmiş olan herkes bu desteklerden faydalanabilir. Bu desteklerden faydalanabilmek için KOSGEB’e başvuru yapılması gerekmektedir.
Hayalinde olan işi hayata geçirmek isteyen veya var olan işini büyütmek isteyen kişiler hibe ve faizsiz kredi başvurularını İŞ-KUR merkezleriyle KOSGEB birimlerinden gerçekleştirebilir. Kişilerin ikamet ettikleri ilde yapacakları olan başvurular için ilk adım olarak girişimcilere bir yeterlilik sınavı yapılır. Korkmanıza gerek yok. Her statüden insanlar bu destekten faydalansın diye bu yeterlilik sınavları çok zor olmamaktadır.
Yeterlilik sınavı sonucunda başarılı sonuç elde eden kişiler KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Kursları’na kayıt yaptırır. Bu kurslardan da yüzde 80 devam zorunluluğunu tamamlayarak girişimcilik sertifikası almaya hak kazanan kişiler hibe kredi imkanlarına başvuruda bulunabilir.

Hibe krediler ve KOSGEB

KOSGEB, iş yeri açmak isteyen kişilere desteğini her geçen yıl arttırıyor. Bu kapsamda girişimcilere iş yerlerini kurabilmeleri için verdiği finansal desteği de arttırıyor. Örnek verecek olursak; KOSGEB 2015 senesinde kendi işini kurmak isteyen birisine 30 bin TL’ye kadar hibe veriyorken 2016 yılında bu rakam 50 bin TL’ye kadar yükseldi. Neredeyse her yıl verilen rakamda artış oluyor diyebiliriz.
KOSGEB ilk kurulduğu yıllarda sadece sanayi üzerine iş kuracak olan kişilere hibe verirken artık vizyonunu genişletti ve daha fazla sektöre destek vermeye başladı. Önümüzdeki yıllarda verilen desteğin artması bekleniyor.
KOSGEB girişimcilere hibe vermenin yanı sıra faizsiz destek kredisi de vermektedir. Faizsiz kredi limitleri de hibeler gibi her yıl değişiklik gösteriyor. 2015 yılında faizsiz destek kredisi 70 bin TL iken 2016 yılına gelindiğinde KOSGEB faizsiz destek kredisini 100 bin TL’ye kadar yükseltti. Hibe krediler her yıl artışlar göstermeye devam ediyor. Gerek bankalar gerekse kamu organlar bu konuda vatandaşa yardımcı olabilmektedir. KOSGEB ‘den işletmenin büyüklüğüne göre hibe kredi alabilirsiniz. KOSGEB den ne kadar hibe kredi alınır sorusuna da bu şekilde cevap getirebiliriz. Büyük işletmeler ve büyük tesis kuracak olan yatırımcılar KOSGEB den 2 milyon TL kadar destek alabilmektedir.

Etiketler:

KOSGEB den Ne Kadar Hibe Kredi Alınır Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Ballı Soprano dedi ki:

    Siteniz girişimciler için harika bir yer olmuş. Bu devirde herkesin bir desteğe ihtiyacı var.

Sayfa başına git