KOSGEB Girişimcilik Sertifikası | Jet Para
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

KOSGEB Girişimcilik Sertifikası

KOSGEB Girişimcilik Sertifikası
6 Nisan 2017 tarihinde eklendi, 376 kez okundu.

KOSGEB’den hibe veya faizsiz kredi kullanarak iş kurmak isteyen kişilerin girişimcilik sertifikası alması zorunludur. İş kurmak isteyen kadın, erkek, gazi veya engelli fark etmeksizin bütün 18 yaşını doldurmuş olan vatandaşlar KOSGEB desteğine başvuru yapabilir. Yazımızda sizlere KOSGEB desteği alabilmeniz için gerekli olan girişimcilik sertifikası hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

Girişimcilik sertifikasını nasıl alabilirim?

KOSGEB  sorgulamasından önce dikkat etmeniz gereken birtakım unsurlar mevcuttur. KOSGEB girişimcilik sertifikası ilk başlarda sadece KOSGEB birimleri tarafından veriliyordu. Fakat son zamanlarda vatandaşların işini kolaylaştırmak için değişime gidildi ve KOSGEB ile anlaşmalı olan bütün devlet kurumlarından bu girişimcilik sertifikası alınmaya başladı. KOSGEB girişimcilik sertifikası alınabilecek kurumların başında üniversiteler, belediyeler, İŞ-KUR merkezleri ve meslek odaları gelmektedir. Bu kurumlardan sizin için en rahat ulaşımı olan hangisiyse o kuruma KOSGEB girişimcilik sertifikası için başvuruda bulanabilirsiniz.
Başvuru yapılan kurumun şartlarına göre uygulamalı girişimcilik eğitimine alınırsınız. Bütün kurumlarda bu eğitime alınmadan önce başvuru yapan kişiye bir yeterlilik sınavı uygulanır. Başvuru yapan kişinin bu sınava girmesi ve yeterli puanı alması gerekmektedir. Aksi takdirde kursa katılıp sertifika almaya hak kazamaz. Devlet destekli hibe veya faizsiz kredi almak isteyen bu kişiler sınavda başarılı oldukları takdirde kurs için kayıtlarını yaptırabilirler. Kurslara kayıt işlemi yapıldıktan sonra eğer yeterli sayıda katılımcı varsa kurs hemen başlar. Katılımcı sayısı çok fazla ise genellikle kura yapılır ve kurada ismi çıkan kişiler kursa katılabilir.

KOSGEB girişimcilik sertifikası ne işe yarar?

Girişimcilik sertifikası almak isteyen vatandaşların bu sertifikayı almak istemelerinin en büyük nedeni KOSGEB’in iş kurmak isteyen kişilere verdiği hibe veya faizsiz krediden faydalanmaktır. Girişimcilik sertifikası sadece eğitimi başarılı bir şekilde bitiren ve devam zorunluluğuna tam olarak uyan kişilere verilmektedir. Bu sertifikayı alan kişi devletin sunduğu birçok destekten faydalanabilir.

Girişimcilik sertifikası alan veya almak isteyen kişiler bu sertifikanın süresini merak etmektedir. Girişimcilik sertifikasının herhangi bir sonlanma süresi yoktur. Yani sertifikayı bir kere almanız yeterli olacaktır. Memurlarda girişimcilik sertifikası alabilir ve eğer isterlerse emekli oldukları zaman devlet desteği alarak destek kapsamında bulunan sektörlerden birinde iş kurabilirler. KOSGEB girişimcilik sertifikası almaya hak kazanan vatandaşlarımız bu sertifika açacakları işyeri için ayrıca KOSGEB hibe desteği başvurusu da yapabilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git