KOSGEB İşbirliği-Güç birliği Destek Programı | Jet Para
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

KOSGEB İşbirliği-Güç birliği Destek Programı

KOSGEB İşbirliği-Güç birliği Destek Programı
1 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 562 kez okundu.

KOSGEB İşbirliği-Güç birliği Destek Programı

Programın amacı işbirliği ve güç birliği prensiplerini bir araya getirerek ortak tedarik, tasarım, pazarlama, laboratuvar, imalat, hizmet sunumu gibi konuları yüksek teknoloji kullanılan alanlarda hazırlanması ve üretime geçirilmesi kapsamında faaliyet gösteren kuruluşlara destek vermektir. KOSGEB İşbirliği-Güç Birliği Destek Programı ile sizler de hazırladığınız projeyi büyütebilirsiniz. Ortak imalat ilkesini benimseyen destek projesi ile, orta ve yüksek teknoloji ürün alanlarında imalat yapan firmalar desteklenmektedir. Kobi ve esnaf desteklerine oran ile oldukça yüksek miktarlarda destek veren KOSGEB, bu sektörlerde gelişmeye oldukça önem vermektedir. AR-GE çalışmaları ve ihtiyaç olan teknoloji ürünleri teminatı konusunda destek veren KOSGEB, ülke ekonomisinin kalkınması ve üretken teknoloji alanında ilerlemeyi hedefliyor. KOSGEB İşbirliği Destek Programı kişilerin eğitim kursları öncesinde başvuru yapmalarını istemektedir.  sayesinde ise büyüyen işinizden gelen geliri yükseltebilirsiniz.

KOSGEB İs birliği-Güç birliği Ortaklık Modelleri

KOSGEB kapsamında destek almak isteyen firmaların belirli ortaklık modelleri kurmaları gerekmektedir. Bu ortaklık modelini kurmaları için birçok alternatif yol bulunmaktadır. Projeye dahil olan firmaların kendi firmalarını fethederek yeni bir işletme kurmaları ya da kendi şirketlerini koruyarak yeni bir şirkete ortak olmaları en çok kullanılan yöntemler arasında gösterilmektedir. KOSGEB İşbirliği-Güç Birliği Destek Programı içerisindeki ortaklık modelleri sayesinde alternatif yollar da izlenebilir.

Daha az tercih edilen yöntem ise ortaklardan biri hariç diğerleri kendi firmasını feshederek ortak seçilen bir firma altında birleşerek faaliyetlerini sürdürmesini sağlamaktır. Ayrıca işbirliği-güç birliği proje kapsamında en az 5 işletmenin bir araya gelerek yeni bir şirket oluşturması şartı aranmaktadır. Projenin yüksek teknoloji sektöründe geliştirilecek olması durumunda ise en az ortaklık sayısı 3 olarak belirlenmiştir. İşbirliği Güç birliği Kapsamında Desteklenen Sektörler En az 3 firmanın katılımı ile gerçekleştirilebilecek işbirliği güç birliği destek programından yararlanabilecek sektörler önceden belirlenmiştir.

Her sektör ya da proje bu destek programından maalesef yararlanamamaktadır. Piyasanın ihtiyacına göre müşteri istekleri, mevcut sektörlerde bulunan ihtiyaçların üretilmesi ya da temin edilmesi, ham madde üretimi, ürün kalitelerini yükseltme gibi birçok AR-GE içeren sektör için uygun olan bu destek programı, mevcut teknolojinin gelişmesi için hizmet vermektedir. Türkiye pazarının ortak sorunlarına çözüm getirmek için hizmet veren firmaların yararlanabileceği bu destek programında üst kredi limiti ise oldukça tatmin edici.

İşbirliği Güç birliği Kapsamında Ne kadar Destek Alabiliriz?

Orta yüksek teknoloji ve birçok firmanın birleşmesi ile oluşturulan projelerde 1 milyon 500 bin TL’ye kadar destek verilebilmektedir. 1 milyon 500 bin TL’nin 300 bin TL’si geri ödemesiz yani hibe olmakla beraber geri kalan 1 milyon 200 bin TL ise ilk yıldan sonra geri ödemeli olmaktadır. Projelere destek oranı ise bölgelere göre farklılık göstermektedir. Bölgelere göre farklılık göstermesinin ana nedeni ise o bölgenin ihtiyacı olan istihdam ve büyüme oranı ile doğru orantıya sahiptir. Birinci bölgelerde %50’ye kadar proje desteği sağlanırken, 2. 3. Ve 4. Bölgelerde ise proje destek oranı %60’tır. 4 ve 5. Bölgelerde ise bu oran %70’e kadar çıkabilmektedir. Genellikle doğu illeri ve sanayileşmenin az olduğu iller 6. Bölge olarak sayılmaktadır. KOSGEB İşbirliği-Güç Birliği Destek Programı ile alacağınız destek miktarı da yukarıda verilmiştir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git