KOSGEB Nedir? | Jet Para
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

KOSGEB Nedir?

KOSGEB Nedir?
7 Nisan 2017 tarihinde eklendi, 385 kez okundu.

KOSGEB Nedir?

Yazımızda sizlere son zamanlarda adını çok sık duyduğumuz KOSGEB hakkında bilgi vereceğiz. KOSGEB, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından iş kurmak isteyen veya işini büyütmek isteyen kobilerin ihtiyacı olan finansı faizsiz kredi veya hibe ile aldığı kurumdur. KOSGEB nedir? (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme Birimi)

KOSGEB’in açılımı ise Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi’dir. Devlete bağlı olan kurum ihtiyacı olan küçük ve orta ölçekli iş yerlerine gerekli finansal desteği sağlayarak ekonomiyi canlı tutmaktadır.
İstihdamı sağlamak ve kobilerin büyümesine destek amacıyla kurulan KOSGEB, çeşitli eğitimler vererek kişileri sektöre de hazırlamaktadır. Bu kapsamda 9 program ve 1 tane eğitim kursu açılmıştır. Kobilerin büyümesi ve iş kurmak isteyen kişiler için açılan bu programlara KOSGEB destekleri denilir.

KOSGEB’in verdiği desteklerden faydalanmak istiyorsanız, kendi iş yeriniz varsa ilk olarak KOSGEB veri tabanını kaydınızı oluşturmalısınız. Eğer henüz bir iş kurmadıysanız ve iş yeriniz yoksa iş yerinizi de KOSGEB’den alacağınız destekle açmak istiyorsanız ilk olarak KOSGEB’in sunduğu Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ne katılmanız gerekir. Eğitimi aldıktan sonra veri tabanına kaydınızı oluşturabilirsiniz.

KOSGEB başvurusu nasıl yapılır?

KOSGEB desteklerinden faydalanmak isteyen kişiler başvuruların nasıl olacağı hakkında bilgi sahibi olmak istiyor. İlk olarak şunu bilmelisiniz; birisi sizin adınıza KOSGEB başvurusu yapamaz. Başvuru yapacağınız zaman bizzat gidip başvurunuzu belirtmeniz gerekir. KOSGEB başvurusu için İŞ-KUR veya KOSGEB birimlerine gitmelisiniz.
İŞ-KUR veya KOSGEB birimlerine gittiğiniz zaman size doldurmanız gereken çeşitli belgeler vereceklerdir. Bu belgeleri doğru ve eksiksiz şekilde doldurmalısınız. Aksi takdirde başvurunuz onaylanmayabilir. Daha detaylı bilgiyi ise gideceğiniz kurumdan öğrenebilirsiniz. Başvurular sırasında programlara göre bazı değişiklikler olmaktadır.

KOSGEB kredi başvuru şartları nelerdir?

KOSGEB kredisi almak isteyen kobilerde bazı şartlar aranmaktadır. Bu şartları karşıladığınız takdirde rahatlıkla KOSGEB kredisi kullanabilirsiniz. Bu şartlar genellikle başvuru yaptığınız programın özelliklerine göre değişiklik gösterir. Fakat şu iki şart mutlaka olması gerekir:

  • İş yeri sahibi olanların mutlaka kobi olması gerekir. Aksi takdirde KOSGEB kredisi verilmez.
  • Yeni iş yeri kurmak için KOSGEB kredisi kullanmak isteyen kişilerin ise Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ne katılmış olması gerekir.
  • KOSGEB kurslarına %80 devamlılık gösterilmesi esastır.
  • KOSGEB kurslarından sonra iş planı projesi hazırlanarak kurul heyetine sunulur.
  • Kurul heyetinin iş projesini onaylaması halinde kredi verilir.
  • TKDK çağrı ilanlarının takibiyle ayrıca hibe kredi desteği için başvuru yapılabilir.

Daha fazla detay için sitemiz içerisinde arama yapabilirsiniz. Daha önceden bu konuyla ilgili birçok makale yayınlandı. KOSGEB birimlerinin size en yakın olanlarını ve size en yakın TKDK birim adresleri, telefon numaraları bilgilerine ulaşmak için yine sitemiz içerisinde arama yapabilir veya yukarıdaki kategorileri kullanabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git