KOSGEB Tarafından Desteklenen Faaliyet Alanları | Jet Para
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
2 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

KOSGEB Tarafından Desteklenen Faaliyet Alanları

KOSGEB Tarafından Desteklenen Faaliyet Alanları
8 Nisan 2017 tarihinde eklendi, 412 kez okundu.

KOSGEB Tarafından Desteklenen Faaliyet Alanları

Kobiler ve girişimciler KOSGEB’in desteklediği faaliyet alanları hakkında bilgi sahibi olmak istiyor. Yazımızda sizlere KOSGEB’in desteklediği faaliyet alanları ve başvuru şartları hakkında bilgi vereceğiz.
KOSGEB’in sunduğu hibe veya faizsiz kredi imkanlarından faydalanabilmek için eğer aktif bir iş yeriniz varsa mutlaka kobi olmanız gerekiyor ve faaliyet gösterdiğiniz kuruma kayıtlı olarak iş yapıyor olmanız gerekir. Örneğin, ticari bir kurumsanız ticaret odasına kayıtlı olmanız gerekir. Bilindiği üzere kobi çeşitleri 3’e ayrılmaktadır. Sizin kobi çeşidiniz ne olursa olsun KOSGEB’den destek alabilirsiniz. Fakat ilk olarak KOSGEB’in onayladığı bir iş planı projenizin olması gerekmektedir.

KOSGEB, kobi destek faaliyet listesini tamamen Avrupa Birliği standartlarına göre ayarlamıştır. KOSGEB desteklenen sektörler listesi olarak adlandırılan bu listeye NACE ismi verilmektedir. KOSGEB kurulduğu tarihten 2009 yılına kadar sadece sanayiye dönük yatırımlara destek verirken, 2009 yılından sonra vizyonunu genişletmiş ve neredeyse her sektöre destek vermeye başlamıştır.

KOSGEB Desteklenen faaliyet alanlarına başvuru nasıl yapılır?

erkes işlerini büyütmek ve kendi sektöründe bir marka haline gelmek ister. Eğer sizde iş yerinizi büyütmek istiyorsanız fakat yeterli sermayeye sahip değilseniz ihtiyacınız olan sermayeyi devlet desteği sayesinde karşılayabilirsiniz. Devlet size bu desteği sunmak için 3 şart koymaktadır. Bu şartlar şu şekildedir:

-Devletin size koyduğu ilk şart kobi olmaktır. Kobi; çalışan sayısı 250 kişiden az ve yıllık geliri 40 milyon TL’nin altında olan kişilere denilmektedir. Ülkemize üç çeşit kobi vardır. Bunlar; mikro, küçük ve orta büyüklükteki kobilerdir.

-Devletin, destek vereceği kobilerde aradığı bir diğer şart ise KOSGEB veri tabanında kayıtlı olma şartıdır. KOSGEB veri tabanına kayıtlı olmadığınız sürece devlet desteği alamazsınız.

-Devletimizin kobileri destelemek için aradığı bir diğer şart ise KOSGEB veri tabanına kayıt olunduktan sonra kobi beyannamesinin doldurulmasıdır. Kobiler başvuru yapacakları programlardan önce bu kobi beyannamesini güncellemeleri gerekir.

Devletimiz bazı durumlarda kobilere destek vermez. Kobilerin destek alamayacakların durumların başında ise FETÖ/PYD gibi terör örgütlerine üye olmak gelir. Aynı zamanda vergi borcu olan veya mali problemleri olan işletmelerde bu desteklerden faydalanamaz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git