Kredi kartı aidatı geri alma | Jet Para
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Kredi kartı aidatı geri alma

Kredi kartı aidatı geri alma
14 Mart 2017 tarihinde eklendi, 420 kez okundu.

Kredi kartı aidatı geri alma

Günümüzde birçok vatandaşımız kredi kartı kullanmakta ve alışverişten fatura ödemeye kadar birçok işlemi yine kredi kartı ile yapmaktadır. Ancak kişiler kullandıkları kredi kartlarına aidat ödemekle de kalabiliyor. Bankaların aidat ücretleri de kendi aralarında değişmektedir. Bu başlık içerisinde sizlere kredi kartı aidatı geri almak için uygulayabileceğiniz 6 yöntem sunuyoruz.

Banka kurumları kredi kartı aidatlarını geri ödememekte direnmekteyken hukuk ise tam tersi ifadelerde bulunuyor. TÜDEF Başkanı Ali Çetin, yapmış olduğu bir konuşma sırasında kredi kartı aidatı geri almak için tüyolar verdi. Tüketici Dernekler Federasyonu (TÜDEF) Başkanı yine yapmış olduğu aynı konuşma sırasında bankaların kredi kartı kullananlardan aldığı kart aidatlarının doğru olmadığını ve vatandaşa geri ödenmesinin gerektiğini açıkladı.

Yukarıdaki haber bizzat Tüketici Dernekleri Federasyonu tarafından açıklandığı için burada sizlerle paylaşarak diğer, bu konuyu arayanlara yardımcı olmayı istedim. Açıklamaya göre sizler de aşağıdaki yöntemleri uygulayarak kredi kartı aidatını geri alabilirsiniz. Tüketici Dernekleri banka ve vatandaş arasında sürekli olarak yaşanan sorunlardan dolayı vatandaş şikayetlerini değerlendirmekte ve onlara çözüm bulmak için hizmetlerini sürdürmektedir. Sizler de haklı olduğunuz konularda mağduriyet yaşarsanız Tüketici Derneklerinde çözüm bulabilirsiniz. Aşağıda kredi kartı aidatı geri alma 6 yöntemi maddeler halinde sıralanmıştır.

Kredi kartı aidatı nasıl geri alınır?

ödeyen insan sayısı oldukça fazla olduğu için buna bağlı olarak ödeyen vatandaş sayısı da çok demek oluyor. Bu yüksek bir paraya eşdeğer olur. Son bir yıl içerisinde bankalar tüketiciden 3,2 milyar lira kart aidat parası aldı. Birçok banka kredi kart aidatlarının geri alınamayacağını sürekli olarak belirtirken TÜDEF Başkanı bu konuya ise “Kart aidatlarının geri alınamayacağını söyleyen bankalar doğruyu söylemiyorlar, bu yalan. Yargıtay 13. Hukuk Dairesi 10 yıl geriye dönük olan aidatların geri alınabileceğini söylüyor.” Dedi. Kanunda zaman aşımı süresinin 10 yıl olduğunu ifade etti.

Ayrıca eski kartlarınız için de bu yöntem geçerli olacaktır. Kartınızı daha önceden iptal etmiş olan vatandaş yine geçmiş dönük ekstre isteyebilmektedir. Eğer banka ya da ilgili memur bu konuda direnme gösterirse hakkında yasal işlemler dahi gerçekleşebilmektedir. Zira bu, kanun kurallarına karşı gelmek ve suç işlemek olur. Kişiler alacakları ekstre ile tüketici hakem heyetine gidip dilekçesini vermeli. Orada yapacağınız işlemi ifade edip dilekçenizi gönderebilirsiniz.

Hakem heyetinde yaşanan davaların 1-3 ay arasında sonuçlanabildiği doğru ancak bu süre sonunda davaların çoğu vatandaşın lehine kararlar ile sonuçlanmakta ve kazanan vatandaş oluyor.

Şimdi belki birçok vatandaşımız halen imzaladıkları sözleşmeden çekiniyordur. Yani diyorsunuz ki; “Ama ben sözleşme imzaladım ve birden fazla sayfaya imza attım. Hiç birini de okumadığım için böyle bir şey başıma geldi.” Sizin oraya atmış olduğunuz imzalar Yüksek Yargı kararlarında, kanun içerisinde haksız şart olarak geçebilmekte ve oraya atılan hiçbir imza tüketiciyi zorlayamaz. Buradaki mantık ise şudur; siz orada kartı almak için imza atıyorsunuz. Burada uygulayacağınız yol şudur;

Bankanız müşteri hizmetlerini arayıp kesilmiş olan kart aidatını ödemeyi istemediğinizi ve kart aidatını geri almak istediğinizi talep edin. Büyük ihtimalle bu talebin gerçekleşmeyeceğini söyleyeceklerdir. Aksini söylediklerinde zaten konu kapanmış oluyor ?

Bu kez banka genel müdürlüğüne ve şubeye aşağıdaki dilekçeyi doldurarak gönderin.

Kredi kartı aidatı geri alma dilekçesi hakem heyeti, dilekçe indir.

Dilekçeyi gönderdiniz ancak halen olumlu bir cevap alamadınız ve kredi kartı aidatı geri alamadınızsa bu sefer hukuki yollara başvurma veya bankayı arama zamanı gelmiş demektir. Tekrardan bankayı arayarak aidatın geri verilmemesi halinde kredi kart iptali gerçekleştireceğinizi ve bankadaki diğer hesaplarınızı da kapatacağınızı ifade etmelisiniz. Bu yöntem genelde olumlu yahut pazarlık aşamalarına getirmektedir. Bankalar kaz gelecek yerden tavuk dersek belki büyük olur ancak kaz gelecek tavuk yumurtası esirgenmez diyerek başlıyorlar pazarlık etmeye.

Bulunduğunuz yerde ilçedeki kaymakamlık binasındaki hakem heyetine başvurarak kart aidatı geri almak için destek alabilirsiniz. Burada hazır dilekçe örneklerini doldurarak ücretsiz bir şekilde şikayetinizi gerçekleştirebilirsiniz. Hakem heyetindeki aidat davaların birçoğu olumlu sonuçlanıyor. Bankalar, itirazlarını tüketici mahkemelerine yapmakta. Burada yürütülen birçok dava tüketiciler lehine sonuçlanmaktadır.

Eğer kredi kartlarınız eski ve 10 yıl kadar var ise, Yargıtay 13. Hukuk dairesi kararı gereğince geriye dönük aidatlarını isteme hakkınız var. Bu sizin kredi kartlarınız için yine geçerlidir. Siz de internet sitelerinde yer alan aidatın geri alınamayacağı haberleri unutabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git