Kredi Kartı Asgari Ödeme Kredi Notunu Etkiler Mi? | Jet Para
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Kredi Kartı Asgari Ödeme Kredi Notunu Etkiler Mi?

Kredi Kartı Asgari Ödeme Kredi Notunu Etkiler Mi?
4 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 527 kez okundu.

Kredi Kartı Asgari Ödeme ?

Asgari ödeme kredi notunu etkiler mi? Hayatımıza bankaların düzenleme yapmasıyla girmeyi başaran Kredi Notu sistemi, birçok yerde karşımıza çıkabilmektedir. Kredi Kayıt Bürosu “KKB” tarafından hazırlanan kredi notu raporları ilgili bankalarla paylaşılarak işlemlerin yapılmasına olanak sağlar. Bilineceği üzere daha önceden yani kredi notu sisteminin çıkmamasından önce bankalar işlemlerini gelire yönelik yapardı. Bir kredi yahut kredi kartı başvurusuna giden vatandaşlarımıza ne kadar geliri ne işte çalıştıkları ve ödeyebilecekleri tutarın ne olduğu gibi sorular yöneltilirdi. Sonra ise araştırma yapılarak kişinin uygun olup olmadığı anlaşılırdı. Ancak günümüzde teknolojinin gelişmesi sayesinden internet aracılığı ile tüm bu işlemler tek kaleme indirildi. Yapacağınız işlemler kayıt altına alınarak sizlere findeks kredi notu olarak dönmekte. Aşağıda sorunuz olan kredi kartı asgari ödeme kredi notunu etkiler mi? ifadesine ilişkin detaylı bilgi görebilirsiniz. Daha önceki yazılar içerisinde de belirttiğimiz gibi kredi notu belirli oranlarda etki görür. Birtakım faktörlerin oluşması ile kredi notu hareketlilik yaşar.

Kredi notu bankaların belirlediği sistem ile birtakım faktörlerle etki görmekte. Kredi notunu etkileyen faktörlerin ne oranda etki gösterdiklerine dair yazılan makalemizi site içerisinde de bulabilirsiniz. Kredi notunu etkileyen faktörler olarak site içerisinde arama yapabilirsiniz.

Kredi notunu etkileyen durumlar;

  • Son 5 yıl içerisinde kullanmış bulunduğunuz kredi ve başvuruları,
  • Yine son 5 yıl içerisinde kullanmış bulunduğunuz kredi kartları ve kart başvuruları,
  • Alınan kredilerin geri ödemeleri,
  • Kullanılan kredi kart asgari ve toplam borçlarının ödemesi.

Yukarıdaki faktörler kredi notunu etkileyen faktörlerdir. Bunlar da kendi aralarında oranlar ile dağılmakta ve bu yönde etki göstermektedir. Bir kredi notu hesaplama işlemi yapılırken son 5 yıl içerisinde yapılan hareketlilik göz önüne alınır. Bu hareketlilik krediler, kredi kartları, geri ödemeleri gibi hareketlerdir. Kişinin geri ödemeleri düzenli bir şekilde yapılmış ise kredi notunda düşüş olmayacaktır. Fakat bir bireyin geri ödemelerinde düzensizlik olması kredi notunu düşüren durumlar arasında yer alacaktır. Tüm bu işlemleri takip etmeniz için findeks.com adresine kullanıcı bilgileriniz ile giriş yapabilirsiniz. Henüz findeks üzerinden hesap açmadıysanız ücretsiz bir şekilde TC kimlik no ve telefon numarası ile findeks kayıt olabilirsiniz.

Bu maddeler ile asgari ödeme kredi notunu etkiler mi hakkında bilgi edinebiliyoruz. Kredi notu düşüş yaşanır ise kredi notunuzu tekrardan yükseltebilirsiniz. Dilerseniz sayfa içerisinde arama yaparak kredi notu yükseltme teknikleri hakkında yazdığımız yazılara bakabilirsiniz. Bu sayede kredi notunuzu kısa bir süre içerisinde tekrardan yükseltebilirsiniz.

Asgari ödeme kredi notunu etkiler mi?

Zamanı gelmiş olan bir asgarinin ödemesi yapılmalıdır. Kişilerin kullandıkları kredi kartlarının ay sonunda belirlenen kredi kartı asgari ödeme tutarı oldukça önemlidir. Bir bireyin ödemeyeceği asgari ödeme tutarı kredi notunu etkilemektedir. Unutmayın ki kredi borcu ve kredi kartı borcu ayrı oranlarda kredi notunu etkiler. Kredi notunu en çok alınan kredi etkiler. Hep oranı hem de tutarı yüksek olduğu için büyük bir risk almış sayılırsınız. Fakat kredi kartı asgari ödeme kredi notunuzu yüksek tutarda etkilemeyecektir. Bir kredi kartı asgari ödeme kredi notunu maksimum %10 oranında etkiler.

Kredi notu kaç ayda yükselir

Bir bireyin düşüş yaşayan kredi notu kişinin ödemelerine bağlıdır. Düşen kredi notunuzu düzenli ödemeler ile yükseltebilirsiniz. Ancak yapılacak olan düzensiz ödeme kredi notunun yükselmesine izin vermeyecek aksine düşüş yaşamasına zemin hazırlayacaktır. Findeks kredi notu 6 ayda güncelleme alır. Düzenli ödeme yapılması halinde minimum 3 ay içerisinde belirli oranlarda artış sağlanabilir. Yani şimdi burada sizlere 3 ayda kredi notu yükselir dersek ve siz hiçbir işlem yapmazsanız kredi notunuz yükselmeyecektir. Bir kredi notunun yükselebilmesi için kredi kartları ile harcama yapmalısınız. İster telefon, ister doğalgaz, elektrik, su, giyim, gıda alışverişleri olsun her türlü işlemi kartınız ile yaparsanız kredi notunuz daha hızlı yükselir. Ama kredi kartları ile harcama yapmaz, nakit kullanırsanız kredi notunuzun yükselmesi çok zor olacaktır.

Kredi notum kaç olursa kredi çekebilirim

Daha önceden de bu tür konulara sitemiz içerisinde birçok yazıda değinmiştik. Bir bireyin kredi alabilmesi için kredi notunun yüksek olması lazım. Bir birey kredi notu düşük olması durumunda kredi başvurusu yapmamalıdır. Unutmayın ki krediler, kredi notunu yüzde 30 oranında etkiler. Zira çok büyük bir risk almış olacak ve bunun için bir rapor hazırlanacaktır. Bir bireyin kesin olarak kredi alabilmesi için kredi notunu 1300 puanına çıkarmalıdır. Bu puan ile bankaların neredeyse tamamından kredi alabilirsiniz. Ancak daha düşük puanlara kredi veren bankalar da mevcuttur. HSBC, Ziraat, Denizbank, Anadolubank gibi bankalardan daha düşük puanlara da kredi alabilirsiniz. Ancak bunu yapmak için bankalar ile iletişim sağlamalısınız.

Kredi puanı öğrenme

Kredi puanı öğrenme konusu için bankaları yahut findeks.com adresini kullanabilirsiniz. İki yöntem de sizlerden işlem ücreti talep edecektir. Bankalar findeks.com sitesine göre daha yüksek ücret talep edebilir. 10 TL gibi fiyat ile bankalardan kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Findeks kredi notu

Yukarıdaki başlık içerisinde de belirttiğimiz gibi kredi notu sorgulama işlemini findeks.com resmi adresinden 4,5 TL karşılığında yapabilirsiniz. Findeks kredi notunu internet üzerinden sorgulayamayan vatandaşlar ise banka şubelerine giderek bu işlemi gerçekleştirebilir.

Yukarıdaki başlıklar içerisinde kredi kartı asgari ödeme kredi notunu etkiler mi konusuna ilişkin bilgiler verilmiştir. Soru ve görüşlerinizi, düşünce ve yorumlarınızı aşağıdan bizlere bildirebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git