Kredi Kartı Asgari Ödeme Nedir? | Jet Para
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Kredi Kartı Asgari Ödeme Nedir?

Kredi Kartı Asgari Ödeme Nedir?
16 Mart 2017 tarihinde eklendi, 476 kez okundu.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Nedir?

Asgari ödeme tutarı olarak da ifade edilen, kredi kartı dönem borçlarınızın son ödeme tarihlerine kadar ödenmesi kanunen zorunlu bir işlemdir. Kredi kart sahipleri kanunda da yazılı olan bu duruma göre banka kuruluşlarına, kullanmış oldukları kredi kartının asgari ödeme tutarını ödemekle hükümlüdürler. Son ödeme tarihine kadar yatırılmamış olan kredi kartı borçları için bankalar kişileri arayarak kredi kartı minimum ödeme tutarını isterler. Uyarı sonucunda sizlerden belirleyecekleri güne kadar bu tutarı ödemeniz istenecektir. Şayet bankanın belirlemiş olduğu tarihe kadar ödeme yapmaz ve bunda ısrar ederseniz birkaç ay içerisinde kayıtlı adresinize tebligat gönderilir.

nedir?

Kredi kartı minimum ödeme tutarı yani kredi kartı asgari ödeme nedir? Kişilerin yapması gereken asgari tutar ne kadardır gibi sorular kişilerin zihninde belirebilmektedir.

Kredi kartı asgari ödeme tutarı (minimum ödeme tutarı) kredi kartlarındaki minimum ödeme tutarıdır. Kart sahibi bireyin son ödeme tarihine kadar, mevcut kredi kartıyla yaptığı alışverişler ve harcamalar neticesinde oluşan ve kişilerin ödemede zorunlu oldukları kısımdır. Burada yanlış anlamadınız. Kişiler yani kredi kart sahibi bir birey, son ödeme tarihine kadar kullandığı kredi kartının asgari ödeme tutarını kesin olarak yatırmalıdır. Bu kanunda da açık bir şekilde belirtildiği için zorunlu kılınmıştır. Tüketici birey bu duruma aldırış göstermez ve ödemesini geciktirir yahut yatırdığı tutar asgari tutarın altında bir değer ise banka sözleşmesine karşı gelmiş sayılır.

Kredi kartı asgari ödeme gerçekleştirdikten sonra bir sonraki tarihe kadar asgari ödeme derdiniz kalmayacaktır. Ancak geriye kalan anapara borcunuza faiz işlenmeye devam edecektir. Yani burada belirtmek istediğim şudur;

Diyelim ki 5000 TL limitli bir kredi kartınız var. Ekstreniz size ulaştı ve dönem borcunuzun 1000 TL olduğunu öğrendiniz. Burada sizin ekstrenizdeki ödeme tutarının %25 oranı asgaridir. Yani 1000 TL olarak gelen dönem borcunuz için 250 TL kredi kartı asgari ödeme yapmanız gerekecektir. Peki asgariyi ödedikten sonra kafanız rahatlayacak mı diye soruyorsanız bunun için bir sonraki tarihe kadar bu asgari yönünden kafanızın rahatlayacağını bildirmek isterim. Ancak şunu da bilmeniz gerekir ki toplam borcunuzu ödemediğiniz süre boyunca faiz işlenmeye devam edecektir. Nasıl mı?

Asgari tutarı 250 TL olarak göstermiştik ama sizin dönem borcunuzun 1000 TL olduğunu söylemiştik. Asgariyi ödediyseniz geriye 750 TL kalır. Bu 750 TL bir sonraki asgari ödeme tarihine kadar faize girecektir. Bu durum şu olacak, bu ay 1000 TL olarak gelen dönem borcunuz bir sonraki ay bu faiz yüzünden biraz daha yükselecektir.

Kredi kartı asgari ödeme işlemleri gerçekleştirmek yerine, durumunuz var ise borcunuzun tamamını ödemeniz sizin için daha doğru karar olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git