Kredi kartı asgari ödeme tutarı nedir? | Jet Para
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Kredi kartı asgari ödeme tutarı nedir?

Kredi kartı asgari ödeme tutarı nedir?
15 Mart 2017 tarihinde eklendi, 460 kez okundu.

?

Kredi kartı asgari ödeme tutarı yani farklı bir deyişle kredi kartı minimum ödeme tutarı nedir? Minimum ödeme tutarındaki toplam borç ne kadardır gibi ifadelere karşılık bulmak için aşağıdaki bilgilere göz atabilirsiniz.

Kredi kartı minimum ödeme tutarı nedir?

Kredi kart ekstrelerinin takibi aslında kredi kartı kullanımlarında yapılacak olan işlerin başında gelir. Hesap özetlerinde yer alması belirlenmiş olan birtakım unsurlar kanun ile belirtilmiştir. Bu durum en önemlisi olmasa dahi kanun içerisinde geçerli olan bir ifadedir. Yasal yollardan işlem yapılabilen bu durumda kişilerin asgari ödeme tutarını ödemeleri zorunlu kılınmıştır. Ekstrenizdeki asgari ödeme tutarı (minimum ödeme tutarı) oldukça önemlidir.

Asgari ödeme tutarı nedir?

Kredi kartları için geçerli olan asgari ödeme tutarı yani minimum ödeme tutarı, kart sahibi bireylerin son ödeme tarihine kadar kesin olarak yatırması gereken kart borcudur. Bu yaptığınız harcamalar sonucunda gerçekleşir ve aylık borçtur. Asgari ödeme tutarı ise genel olarak %25 tutarındadır. Yani 1000 TL limitli kredi kartınızda ödemeniz gereken minimum asgari tutarı 250 TL olacaktır yani kart limitinin 4/1’ini ödemeniz zorunludur.

Şimdi belki de birçoğunuz asgari ödendikten sonra her şeyin biteceğini düşünüyordur. Bunun için biraz ayrıntıya girmemiz gerekiyor. İşte diğer detaylarıyla kredi kartı asgari ödeme tutarı nedir?

Kredi kartı asgari ödeme tutarını ödemeniz halinde bankayla borçluluk durumunuz bitmeyecek aksine katlanacaktır. Zira tüm borç yatırıldığı zaman işlemleri sona erdirebilirsiniz. Yatıracağınız asgari ödeme geriye kalan anapara borcunda faiz olarak sonraki ödeme tarihine kadar uzayacaktır. Burada yani kalan borcunuzdaki kredi kartı faiz oranı aylık %2,5 olacak.

Minimum ödeme tutarı toplam borcun ne kadarı olarak hesaplanır?

Kredi kartı uygulamasındaki asgari ödeme tutarı bankalara göre değişir. Fakat minimum oran kanun tarafından daha önceden belirlenmiştir ve bunun altına düşemezsiniz. Buna göre minimum asgari ödeme tutarları aşağıda belirtilmiştir. Sizler için aşağıda kredi kartı asgari ödeme tutarı nedir sorusuna cevapları sıraladık ve asgari ödeme tutarı ne kadardır bunu da görebilirsiniz.

  • 15Bin TL limitli kredi kartının asgari ödemesi ne kadardır?

15 Bin TL limitli olan kredi kartınızın asgari ödeme tutarı yüzde 25 olarak hesaplanır. Yani bu durumda ödemeniz gereken asgari tutar 3,750 TL olacaktır.

  • 15BİN TL – 20 Bin TL tutarında olan kredi kartlarında asgari ödeme ne kadar?

15 ila 20 BİN TL limitli kredi kartlarındaki asgari ödeme tutarı %30 olarak hesaplanır.

  • 20 Bin TL ve üzeri olan kredi kartlarında asgari ödeme tutarı ne kadar?

20 Bin TL ve üzerinde olan kredi kartlarında asgari ödeme tutarı oldukça fazladır. Bu oran %40 tutarından az olamaz.

Yeni alınmış olan kredi kartlarındaki dönem borcu, kullanıma başlandığı tarihten itibaren 1 yıllık zamanın bitmesine kadar dönem borcu yüzde 40 olur.

Etiketler:

Kredi kartı asgari ödeme tutarı nedir? Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Burcu dedi ki:

    Ben sürekli minimum yani asgari ödeme tutarını ödüyorum. Aylık harcama da fazla yapmıyorum ama borçlar sürekli katlanıyor. Her şeye faiz işletiyor bu bankalar. Deli olacağım.

Sayfa başına git