Kredi kartı asgari ödemenin zararları | Jet Para
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Kredi kartı asgari ödemenin zararları

Kredi kartı asgari ödemenin zararları
15 Mart 2017 tarihinde eklendi, 503 kez okundu.

Kredi kartı asgari ödemenin zararları

Neredeyse 18 yaşını doldurmuş insanların çoğu banka müşterisi ve dolayısıyla banka araçlarıyla içli dışlı olabilmekte. Teknoloji, ekonomik ve finansal anlamda meydana gelen değişimler yalnızca görüldükleri yerde değil tüm vatandaşlarımızın hayatları üzerinde etkileşim gösterebiliyor. Kredi kartları, banka kartları, krediler, alışveriş harcamaları, indirimler, kampanya fırsatları ve nicesi bankaların sunmuş olduğu araçları kullanmamız halinde bizlerde görülebilmektedir. Bu etkinliklerden yararlanabilmemiz için bizlerin genelde kredi kartına ihtiyacı oluyor. Ancak kredi kartı kullanımında düzensiz işlemler gerçekleştiren vatandaşlarımız da bu durumdan etkilenerek zarar görebilmektedir. Hunharca kredi kartına yüklenmesi halinde bankaya borçlu olan borçluluk durumu daha da yükseliş gösterir. Kredi kartı kullanıcılarının en iyi dostları olarak görünen asgari ödeme kişilerin akıllarına “Asgariyi öderim bana yeter ve borç altına girmemiş olurum” ifadeleri gelebilmektedir. Zaten bankalar da sizi sevsin diyorsanız gerçekleştirmeniz ilk başlarda yeterli olacaktır. Zira bankanın vermiş olduğu kredi kartlarındaki dönem borcu ödenmemiş kartlar en yüksek faiz veren araçlardır. İşte tam da bu konuda birçok insanın aklına kredi kartı asgari ödemenin zararları var mıdır? Gibi sorular gelebiliyor. Yalnızca asgari ödemek yeterli mi?

Kredi kartı asgari ödeme tutarı nedir?

Kredi kartı asgari ödeme tutarı, mevcut olan kredi kartı borcunuzun son ödeme gününe kadar ödenmesi zorunlu olan bir ücrettir. Kart sahipleri, kanuna da dayalı olarak bankaların belirledikleri faiz tutarlarını son ödeme tarihlerine kadar yapmak zorundadır. Siz unutsanız dahi zaten banka ödemenizin geciktiğini görecek ve görür görmez sizi arayarak parayı yatırmanızı isteyecektir. Burada farklı sorunlar da beraberinde gün yüzüne çıkabiliyor. Ödeme sorunlarına girdiniz ve kredi kartı asgari borcunu ödemeyi unuttunuz. Yahut maddi sıkıntılar içerisine düştünüz ve kartınız 1-2 ay gecikmeli olarak borçlarını ödeyemediği halde bankalar sizleri arayarak belirtecekleri güne kadar parayı ödemenizi tavsiye ederler. Parayı ödemediğiniz halde büyük olasılık ile kredi kartınız kullanıma kapatılacak ve kredi notu sicilinize negatif davranış yansıyacaktır. Düşürülen kredi notunuz diğer bankalarda işlem yapmanızda da etki gösterecektir.

Kredi kartı asgari ödemenin zararları nelerdir diye soruyorsanız, asgari ödemesi gerçekleşen hiçbir kredi kartında sorun meydana gelmez. Asgari ödemenin zararı yoktur. Borcunuzu zamanında yatırın ister asgari ücretini ödeyin isterseniz borcun tamamını ödeyin. Yeter ki ödeme gerçekleştirin ve bankayla aranızı bozmayın. Bankalara ve kredi kartlarına göre asgari ödeme tutarlarında değişimler olabilir. Ancak minimum oranlar da kanun ve banka politikalarında belirtilmiştir. Kredi Kartı Çeşitleri için tıklayabilirsiniz.

Kredi kartında ne kadar asgari ödemeliyim?

Kredi kartı asgari ödemesi gerçekleştirmeniz halinde banka ile sorunlara girmezsiniz. Ancak asgari ödenmediği yahut geciken borçlar yüzünden bir bankada yaşayacağınız problemler diğer bankalar üzerinden de görülebilecektir. Diyelim ki 3.000 TL limitli bir kredi kartınız var. Bu kartın dönem borcu 1.000 TL ise sizin asgari ödeme tutarınız 250 TL olacaktır. Son ödeme tarihine kadar 250 TL yatırmanız yani asgari borcu ödemeniz halinde geriye kalan parada faiz işlenecektir.

Yine farklı örnek ile devam edelim. Diyelim ki kredi kartı limitiniz 15.000 TL tutarında. Burada sizin dönem borcunuz %25’in altına düşemez. %25 oranında ücret ödemeniz gereklidir.

Asgari ödeme yatırıldığı zaman faiz işler mi?

Bunun için hiç düşünmeden ve tereddüt etmeden evet diyebiliyoruz. Hatta sizler bu durumu alışkanlık haline getirip yalnızca asgari borcunuzu ödemek isterseniz bankalar sizden hoşlanacak ve sizi sevecektir. Bunun nedeni ise asgari ücretlerdeki faiz oranlarının oldukça yüksek olmasıdır. Sürekli olarak asgari ödemesi yapıyorsanız bilmelisiniz ki o banka sizi seviyor. Çünkü en fazla faiz veren kişi siz oluyorsunuz. Asgariyi öderken borcunuz kapanmaz aksine katlanır ve çoğalır.

Bir kredi kartında dönem borçları ödenmediği zaman sürekli olarak faiz eklenir. Dönem borcunun tamamını ödemeyi alışkanlık haline getirmeniz halinde daha az faiz vermiş olursunuz.

Asgari tutar ödenmezse ne olur?

Konu başında belirtmiş olduğumuz gibi, asgari tutarı kesin olarak ödemeniz gereklidir ve bu yasalarca zorunlu kılınmıştır. Asgari tutar ödenmediği halde banka sözleşmesine aykırı davranmış olur ve gelecekteki bankacılık işlemlerinizde problemleri ortaya çıkarmış olursunuz.

Etiketler:

Kredi kartı asgari ödemenin zararları Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Orakcı Blog dedi ki:

    Sürekli faiz ödüyoruz hocam aynen asgari ödemenin zararı çok ancak bazen yeri geliyor ki asgari ödeme bile yapamıyoruz para yok ki kimsede.

Sayfa başına git