Kredi Kartı Ekstre Nedir? | Jet Para
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
3 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Kredi Kartı Ekstre Nedir?

Kredi Kartı Ekstre Nedir?
29 Nisan 2017 tarihinde eklendi, 490 kez okundu.

?

Bankacılık sektörü içerisinde işlem yapan birçok birey Kredi kartı ekstre nedir? Sorusunu sorabilmekte. Ülke içerisinde yahut dışında bankacılık sektörü içerisinde birbirinden farklı birçok terim duyulabilmektedir. Aslında birçok vatandaş kullandıkları ve ne olduğunu bildikleri halde tanımı yapmakta zorluk çekebilmekteler. Bankacılık sektörü arasında şüphesiz ki başlıca kelimelerdendir, Kredi kartı ekstre terimi. Taksitli alışverişler, indirimli alışverişler, kartla çekime bonus puan, kartlı işlemlerde ekstra para gibi birçok slogan insanların kredi ve kredi kart kullanımına sürükleyebilmektedir.

Kredi kart ile yapılan harcamalar ay sonunda kredi kartı ekstresi olarak kişilere geri dönmektedir. Kredi kartı ekstresi önceleri, daha doğrusu bu sistem çıkmadan önce kişilere somut bildiri olarak gönderilmekteydi. Fakat teknolojinin gelişmesi ve bildirimlerin soyutlaşması sayesinde e-mail yoluyla kredi kartı ekstre bilgileri gönderilebilmektedir. Aşağıda sizler için kredi kartı ekstre nedir? Sorusunu ve kredi kartı ekstre hakkında derlemiş bulunmaktayız.

Kredi Kartı ekstresi nedir?

Kredi kartı ekstresi, kredi kartı ile yapılmış olan alışverişlere ait dokümanı gösterir. Kişinin ay boyunca yaptığı harcamaların bulunduğu banka onaylı bir listedir.

 • Kredi kartı ekstresinde kişisel bilgiler ve yapılan harcamalar da bulunur.
 • Kredi kartı ile hesap kesim tarihinden önce yapılmış olan harcamalar,
 • Dönem sonunda kalan borç toplamı,
 • Bir önceki dönemlere ait borç bilgileri,
 • Asgari ödeme tutarı,
 • Son ödeme tarihi ve hesap kesim tarih bilgileri, kredi kartı ekstresinde yer alır.

Kredi kartı ekstresi ne zaman kesilir?

Kredi kartı ekstresi kredi kart borcunun son ödeme tarihinden on gün önce kesilir.

 • Hesap kesim işgünü içerisinde kesilmektedir. Son kesim tarihi tatil gününe denk düştüğü durumlarda sonraki ilk iş günü kesim yaşanır.
 • Kesinleşmiş olan ekstrelerde kartlı harcamaların tüm bilgileri bulunur. Hesap kesim saati, gün ve tarih bilgileri de yer alır.
 • Her kredi kart kullanıcısı müşterilerin kesim tarihleri aynı güne denk düşmez. Hesap kesim tarihleri kullanıcı tarafından arz edildiğinde belirlenmektedir.
 • Hesap kesim tarih bilgilerinin değiştirilmesi mümkündür. Bunun için kullanıcıların banka ile görüşmeleri ve bu durumu bildirmeleri gereklidir.
 • Hesap kesim tarihini bilmeyenler ise ekstre üzerinden hesap kesim tarih bilgilerine ulaşabilir.

Kredi kartı ekstresi ne zaman gelir?

Kredi kartı ekstresi nedir sorusuna ilgili cevapları verdikten sonra bir de kredi kartı ekstresi ne zaman gelir sorusuna değinelim.

 • Hesap özeti yani diğer bir deyiş ile kredi kartı ekstresi, her ay güncel olarak, hesap kesim tarihi ardından son ödemeden önce tarafınıza e-mail yoluyla bildirilir.
 • Kredi kartı ekstresi ne zaman gelecek diye beklemek istemeyenler banka şubelerine, mobil uygulama, internet yahut telefon bankacılığı ile borç sorgulayabilmektedir.

Kredi kartı ekstreleri kişilerin belirledikleri yollar ile alınmaktadır. Genel olarak e-mail yoluyla hesap ekstresi gönderilmektedir. Bundan önceleri, yani e-mail servislerinin yoğun olarak kullanılmadığı dönemlerde somut postalar ile gönderilmekteydi. Günümüzde ise teknoloji sayesinde e-mail yoluyla kredi kartı ekstresi gönderilmektedir.

Ekstre nedir?

Ekstre, kelime anlamı olarak hesap özeti manasına gelir.

Hesap sahibi olan bireyin hesabına yatan yahut hesaptan çıkan tutarları gösteren cetvel anlamında da kullanılabilmektedir. Ticari ilişkilerdeki kişi yahut kuruluşların dönemler içerisinde hazırlamış oldukları karşılıklı borç/alacak işlemlerini gösteren belge olarak da ekstre nedir sorusuna tanım olarak gösterilebilir.

?

Dönem sonu borç, kişinin ay içerisinde yaptığı harcamalara ait hesap bilgileridir. Belirli ay içerisinde hesap kesim tarihine kadar yapılan borç toplamıdır.

Toplam borç nedir, toplam borç ise kişinin ilgili bankada ilgili kredi kartına olan toplam tutardır. Kişinin kullanmış olduğu karttın toplam bilgilerini, toplam borç gösterir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git