Kredi Kartının İdari Takibe Düşmesi Nedir | Jet Para
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Kredi Kartının İdari Takibe Düşmesi Nedir?

Kredi Kartının İdari Takibe Düşmesi Nedir?
18 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 492 kez okundu.

Kredi kartı borcu yasal takip süreçleri hakkında bilgi vermeyi amaçladığımız bu başlık içerisinde sizleri sorduğu sorulardan kredi kartının idari takibe düşmesi nedir sorusuna cevap vermeye çalışarak bu konu hakkında yeterli bilgi sahibi olmanızı sağlayacağız. Kredi kartları ile hayatımızın birçok ödemesini gerçekleştirebildiğimiz şu gelişen teknoloji dünyasında ayrıca başımızı ağrıtan durumlar da karşımıza çıkabilmektedir. Kredi kartı kendi başına bir mesele olduğu gibi kredi kartı borçları, kredi borçları geciken ödemeler derken birçok yerden başımıza işler alabiliyoruz. Kredi kartı borcumuzu zamanında ödemediğimiz durumlarda faiz uygulamaya başlanır. Bizlere tabi bu arada bir bildirim göndererek paralarını isteyen banka mesajları telefonumuzdan eksik olmaz. Sonrasında ise ödemeleri gerçekleştirmememiz halinde mesajlar sırasıyla gelmeye başlar. SMS yoluyla yahut bildiri olarak kredi kartı borcunun, kredi borcunun yahut diğer banka işlemlerindeki ödemelerimizi yapmamız istenir. Aksi takdirde yasal işlemleri başlatırlar. Peki sizler de idari takip ve yasal takip sürecinin nasıl oluştuğunu merak edip kredi kartının idari takibe düşmesi nedir diye sordunuz mu?

Kredi kartı ekstre borcunuzun tamamı veya en az bir taksit ödeme tutarını son ödeme tarihine kadar ödemediğiniz durumda kart gecikme işlemleri devreye girer. Son ödeme tarihi gelip geçen kartın ödemesinin 15. Gününde kredi kartınız geçici olarak kapanır. Tabi bu arada minimum ödeme yani en az bir taksit ödemeniz gerekir ki kredi kartınız işleme açık kalsın. kredi kartı borcu 90 gün gecikme yaşandığı zaman ise kart banka tarafından iptal edilir ve idari takip süreci başlamış olur. Kredi kartı kullanıcısına yani banka müşterisine borç ile ilgili ihtar yapılarak borun ödenmesi istenir. Makale başlığımız olan kredi kartının idari takibe düşmesi nedir sorusu da işte burada kendisine cevap vermiş oluyor. İdari takibe düşen kredi kartı borcu 90 günlük gecikmeyi aşmasında konu banka avukatlarına aktarılır. Avukatlık olan dosyadan banka ayrıca dosya masraflarını da talep eder. Yeni ödeme planı da bu arada oluşturulur ve yeni ödeme planı hazırlanırken bu arada temerrüt faizi uygulanır.

Bu aşama içerisinde müşteri ödeme yapmaz ise kanuni takip aşaması beraberinde icra takibini getirir. İdari takip ve yasal takibe girmiş olan kredi kartları, krediler, hesap borçları KKB kayıtlarına da işler. Bu aşamada kişilerin KKB işlemleri Findeks notunu etkiler. Etkilenen Findeks notu oldukça düşük puanlar getirerek kişinin sonraki yıllarda kredi ve kredi kartı işlemleri negatif etki görecektir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git