Kredi Notu Kaç Ayda Yükselir | Jet Para
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
2 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Kredi Notu Kaç Ayda Yükselir

Kredi Notu Kaç Ayda Yükselir
6 Mart 2017 tarihinde eklendi, 592 kez okundu.

Yıllardır hizmet vermeyi sürdüren birtakım kişileri güldürürken birtakım kişileri ise üzebilen Kredi Kayıt Bürosu bankacılık işlemlerinizi kayıt altına alan kurumdur. Kredi notunuzun işlendiği üç kurum arasından birisi KKB (Kredi kayıt bürosu) iken diğer iki kurum ise BDDK ve Merkez Bankası olarak bilinir. Kredi notunuz ilk olarak bu üç kurumda incelenir. İncelenen kredi notları kişilerin bankacılık hareketlerine göre yapılmaktadır. Findeks ile hizmet vermeye devam eden KKB kredi notu olumsuz durumlarda düşüş gösterirken olumlu durumlarda ise güncellenerek yükselir. Kredi notunun düşmesine neden olan birçok etken vardır. Ancak bunların temaları sürekli aynıdır. Sizlerin ödemelerinde yaşanan olumsuzluklar, gecikmeler kredi notu puanına yansımaktadır. Peki kredi notu kaç ayda yükselir diyorsanız bunun için zaman alacağınızı burada belirtelim. Bu zaman ise sizin kredi notu puanınıza bağlıdır.

Bilindiği gibi kredi notu en yüksek puan seviyesi 1900 olarak kabul edilmiştir. En düşük puan ise 1 olarak bilinir. Kredi notu puanınız bu puan aralıklarında güncel olarak değişir. Geciken borçlarınızı, kredi kartı borcunuzu, kredi borcunuzu yahut diğer banka borçlarınızı ödemediğiniz zaman kredi notunuz kurallar gereği düşürülmektedir. Düşürülen kredi notunun yükselmesi, düşmesi kadar hızlı değildir. Bu bankalar için oldukça büyük bir avantaj ancak siz değerli misafirler, banka müşterileri için kötü bir durum. Zira maddi konuda sıkıştığınız için geciken borcunuz sebebiyle kredi notunuz düşer. Kredi notunuzun yükselmesi için en az 1 ay geçmesi gereklidir ve bu 1 ay içerisinde ödemelerinizi kredi kartı, banka hesap kartları ile yapmanız önerilir. Yapacağınız alışverişleri, ödeyeceğiniz faturaları kredi kartları, banka hesap kartları ile ödemeniz halinde kredi notunuz işleme alınır ve güncellendiği zaman ise puanınız yükselir. Kredi notu kaç ayda yükselir sorusuna önceleri en net cevap yukarıda söz ettiğimiz gibi kredi veya kredi kartı ödemeleriniz ile yükseltilebilmekteydi. Günümüzde bu işlemler biraz daha genişleyerek fatura ödemelerinizi yaparken de kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

Findeks kredi notu kaç ayda yükselir

Findeks hakkında daha önceden de makaleler yayınlamıştık. Dilerseniz bu başlıklar ile bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca Findeks kredi notu kaç ayda yükselir ve kredi notu nasıl yükselir diyorsanız lütfen aşağıdaki bilgilere de göz atınız.

Kredi notunu yükseltmek için ne yapabilirim?

Kredi notunuzu yükseltebilmeniz için birtakım kuralları yerine getirmiş olmanız gereklidir. Bu kuralları yerine getirdiğiniz zaman kredi notunuz anında yükselmez ama zamanla yükselecektir. Anında kredi notu yükseltme sorgusundaysanız bunu unutmalısınız. Zira anında kredi notu yükseltemezsiniz. Findeks kredi notu güncellemesini 15 günde bir yapar. Güncellemenin gelmesinden sonra kredi notunuz duruma göre tekrardan gözden geçirilir. Bu durumda sizlerin yapması gerekenler ise aşağıda sıralanmıştır. Bunlara bakarak kredi notu yükseltme hakkında bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca kredi notu kaç ayda yükselir başlığının yanı sıra diğer konulara da göz atabilirsiniz.

Kredi notunuzu yükseltmek için eğer maddi durumunuz yerindeyse lütfen öncelikle tüm borçlarınızı ödeyiniz. Zira geciken borçlar sürekli olarak kredi notu düşüşleri meydana getirir.

Kredi kartı borçlarınızın tamamını ödedikten sonra en az bir ay geçmesini ve Findeks güncellemesinin gelmesini bekleyiniz. 1 ay sonra kredi notu sorgulama ekranı ile kredi notunuzu öğrenin.

Şayet kredi borcunuz yüzünden çok büyük kredi notu düşüşleri yaşadıysanız bunun için kredi borçlarınızın tamamını ödemeniz gereklidir. Zira kredi notunun düşmesindeki nedenlerin en büyüğü kredi almadır. Aldığınız krediler kredi notunuzu %25 oranında etkiler. Kredi borçlarınızı ödedikten sonra en az 3 ay geçmesini beklemelisiniz.

Kredi notuna göre puan yükselmesi zamana göre değişir. 1200 olan kredi notunun yükselmesi en az 3 ay alırken 1800 olan kredi notunun yükselmesi daha az zaman alır. Yani kredi notunuza göre zaman ölçülür.

Bankalarda bulunana ama kullanmadığınız hesapların tamamını kapatmanız önemlidir. Kullanmadığınız hesaplar sizlerin kredi notunun detaylanmasına yol açmaktadır. Bir işlem yaparken 5 işlemin yapılması daha fazla zamana ve işleme sebep verir. Bir kredi kartı ile işlem yapan biriyle 5 kredi kartı ile işlem yapan birinin durumu farklıdır.

Kredi notunun yükselmesini istiyorsanız temel olarak kredi kartı veya banka hesap kartlarınızı güncel bir şekilde kullanmanız gereklidir. Burada anlatılmak istenen kişilerin alışveriş, fatura ödeme vb. harcamaları kredi kartları ile banka kartları ile yapmaları oldukça önemlidir. Nakit harcamak yerine kredi kartınızı kullanırsanız kredi notunuzun yükseleceğini görebilirsiniz. Ancak bunları yaparken ödemelerinizi zamanında yahut zamanından önce ödemelisiniz. Kredi notu kaç ayda yükselir sorusuna en kesin cevabı bu şekilde alabiliriz.

Kredi notu kaç ayda yükselir? (Findeks kredi notu nasıl yükselir)

Kredi notunuzun kesin olarak yükselmesini sağlayan belirli bir zaman yoktur. Kredi notunuzu bir günde yükseltemeyeceğiniz gibi kimi durumlarda 6 ayda bile yükseltemeyebilirsiniz. Bunun olması için zaman aralığı gereklidir. Tabi bu zaman aralığı yine sizlerin kredi notu puanına göre değişim gösterir. En yüksek kredi notu 1900 puan olarak kayıtlarda yer alır. Bu puana ulaşmanız beklenmez ancak kredi alabilmeniz için en az 1700 puanınızın olması işinizi garantiler. Kredi notu kaç ayda yükselir için yukarıdaki ifadeleri kullanabiliriz. Yukarıda açıklananlar ile kredi notunuzu yükseltmeniz %100 kesindir.

Aşağıda bulunan yorum alanı ile kredi notu kaç ayda yükselir, kredi notu nasıl yükselir, kredi notu yükseltme hakkındaki görüşlerinizi bizimle paylaşmanızdan sevinç duyacağımızı bilmenizi isteriz. Lütfen görüşlerinizi bizimle paylaşarak okuyucuların bilgilenmesini sağlayınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git