Kredi Notunu Kimler Kullanır? | Jet Para
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
2 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Kredi Notunu Kimler Kullanır?

Kredi Notunu Kimler Kullanır?
9 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 846 kez okundu.

Banka kredi notu, Findeks kredi notu birçok açıdan kişilerin referansı olarak gösterilip kullanılmaktadır. Bu raporlar sonucunda bankacılık işlemlerinin yapılıp yapılmaması konusunda gerekli işlemler sağlanır. Kredi notu ile yapılan işlemler tekrardan kredi notu üzerinde etki gösterir. Kredi notu ile kişiler bankalardan kredi alabilmekte yahut kredi kartı alabilmektedir. Kredi notunun düşük olması sebebiyle kredi başvurusu onaylanmayan birçok insan vardır. Bu kişiler kredi notu düşük olduğu için kredi başvurusunda bulunsalar dahi kredileri onaylanmayacaktır. Zira kredi notu elverişli olmayacaktır. Kredi notu mükemmel, iyi, uygun, kötü olarak dört farklı grup içerisinde toplanmıştır. Kredi notu kötü olan kişilere kredi verilmediği gibi kimi durumlarda kredi durumu uygun olan kişilere de kredi verilmeyebilir.

Banka kredi notu birçok yönü ile kişiler hakkında referans teşkil ettiğini daha önceden de yazmıştık. Kredi notunu kimler kullanır? Bunun hakkında da örnekler sunarak devam edelim.

Diyelim ki aracınızı birine kiralık olarak vermeyi istiyorsunuz. Fakat kiraya vermeden önce o kişi hakkında yeterli bilgiye sahip olmanız lazım. Zira bu adamın durumu uygun mu, ailesi kimlerdir, çalışıyor mu, kirayı öder mi, aracı bırakıp kaçar yoksa araçla beraber kaybolur mu, ödemelerine sadık bir birey midir, düzenli ödeme yapıyor mu gibi farklı birçok soru aklınızda belirecektir. Bankalar için yine bu durum aynı şekildedir. Kredi verirken, krediyi alacak kişiden emin olmayı isterler. Ve bunun için banka ve Findeks üzerinden hakkınızdaki bilgileri isterler. Geçmişinize bakarak hakkınızda detaylı bilgiye ulaştıklarında işlemlerinizi başlatırlar.

Kredi notu bankaların esas aldığı konu olmakla beraber kredi notu özellikle kişilerin düzenli ödeme alışkanlıklarına bağlıdır. Bankalar kredi notu kullanır ve bu kredi notu sayesinde gerekli işlemlerini yaparlar. Kredi notunuza bakıldığı zaman kredi notunuz yüksek ise şu duruma açıklama getirilir. Kredi notu yüksek olan birey düzenli ödemelerde bulunmakta, ödemelerin tarihi geçmeden faturalarını yatırmakta, aldığı kredilerin geri ödemesini düzenli olarak yapmaktadır. Bu sonuçlara göre sizler kredi başvurusunda bulunduğunuzda banka işlemlerinizi onaylayacaktır. Tersi durumda ise olumsuz olarak karşınıza çıkacaktır. Zira düşük kredi notu olan kişilere kredi vermek sakıncalıdır.

Ayrıca bilinmesi gerekir ki kredi notu her ay güncellenmektedir. Bir önceki ay yaptığınız düzensiz ödemeyi sonraki 2 yahut 3 ay içerisinde telafi etme şansınız bulunur. Kredi notunu kimler kullanır? başlığının yararlı olduğunu düşünüyorsanız yorum yaparak bunu açıklayabilirsiniz.

Aşağıdaki banka kuruluşunda hesabınız varsa, kredi notunuzu sorgulayabilirsiniz.

Garanti Kredi Notu Öğrenme

Akbank Kredi Notu Sorgulama

Ayrıca evliliği düşünen ve bunun için kredi arayan çiftler için;

Devlet Destekli Evlilik Kredisi 2017

Kredi notu düşük olan bireylerin yapması ve bu sayede kredi notlarını yükseltmelerini açıklayan bilgiler için alttaki başlığı kullanabilirsiniz.

Kredi Notu Yükseltme

Kredi Notunu Kimler Kullanır? Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. Orakci dedi ki:

    Kredi notum düştü ve yükselmesi yıllar sürüyormuş gerçekten moralim bozuldu çok saçma bir sistem tamamen saçma.

  2. Mehmet dedi ki:

    kredi notu gerçekten çok önemli. sabit tutmak çok zor ve düştü mü yıllarca yükseltmek için uğraşıyor insan.

Sayfa başına git