Küçük Esnaf Kredisi Nasıl Alınır | Jet Para
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Küçük Esnaf Kredisi Nasıl Alınır

Küçük Esnaf Kredisi Nasıl Alınır
29 Mart 2017 tarihinde eklendi, 403 kez okundu.

Küçük Esnaf Kredisi Nasıl Alınır

Esnaflık hayatında ilki yaşayan esnaflarımızın sorduğu küçük esnaf kredisi nasıl alınır sorusuna alakalı tüm bilgileri Jet Para editörlerince hazırlanan makalelerde bulabilirsiniz. Yeni esnaflar için esnaf kredisi nasıl alınır, hangi bankalara nasıl başvuru yapılması gerektiği, bankaların yeni iş yeri açacak olan esnafa nasıl imkânlar sunmakta ve ne tür belgeleri istemekte gibi ifadelere aşağıdaki başlıklar altından ulaşabilirsiniz. En uygun esnaf kredisi imkânlarından yararlanmak ve devlet faiz desteği alıp sıfır faizsiz esnaf kredisi almak isteyen tüm esnaflarımız için birçok banka ve resmi kurum kredi vermektedir. Aşağıda bu konuyu biraz detaylandırarak daha iyi anlamanız için başlıklara ayırdık.

Bankalardan küçük esnaf kredisi nasıl alınır?

En uygun esnaf kredisi imkânlarından faydalanmak yahut devlet faiz desteği sayesinde sıfır faizsiz esnaf kredisi yahut düşük faizli esnaf kredisi almayı planlayan çantacı dükkânından berbere veya taksicilikten cafe işletmesine kadar esnaf kefalet kooperatifliğine kayıtlı kobi yahut küçük esnaflarımıza birtakım bankalar düşük faizli kredi seçenekleri de sunmaktadır. Yeni bir işyeri kurmak isteyen yahut kendi işini büyütmek isteyen esnaflarımız için bankalardan gerekli evrakları sağlamaları halinde esnaf kredisi alabilirler. Burada dikkat edilmesi gereken durum ise kredi notuna göre esnaf kredisi verilmektedir. Banka kurumlarının esnaflar için sunduğu özel kredilerde yılını dolduranlar ise yıllık mali bilançosuna yeni başlayacak olan vatandaşlarımız ise findeks kredi notu üzerinden kredi alabilecektir. Bankalara başvuruya giden vatandaşlarımızın gelir-gider tablosu ve geçmiş dönem bilgilerine bakılacaktır. Ülkemiz içerisinde hizmet gösteren neredeyse tüm bankaların esnaflar için özel kredi olanakları sunduğunu görebiliriz. Başvurunun yapılacağı bankalara göre faiz oranları ve vadeler değişim görebilirsiniz. Her bankanın kendisine has planları mevcuttur. Ülkemizde bu konuda küçük esnaf kredisi veren banka arıyorsanız ilk bakmanız gereken yer Halk Bankası olacaktır. Halk bankası küçük esnaflar için özel kredi imkânı sunarken ayrıca esnaf ve sanatkârlar odası iş birliğiyle %4 den başlayan faiz olanakları ile farklı birçok kredi imkânı sağlamaktadır. Oda kaydı bulunmayan küçük esnaflarımız ise nüfus cüzdanı ve mali bilanço ile Türkiye Halk bankasına şahsen başvuruda bulunabilir. KOBİ müşteri departmanında yapılan başvurular için kimi durumlarda kefil istenilebilmektedir.

KOSGEB küçük esnaf kredi faiz desteği nasıl alınır?

KOSGEB küçük esnaf kredisi sayesinde yine bir işyeri kurabilir yahut kurulu işinizi büyütebilirsiniz. Özel bankalara kıyasla daha uygun hizmetler veren KOSGEB ülke ekonomisinin canlanması adına girişimde bulunan vatandaşlarımızın çoğuna destek hizmetleri sağlamaktadır. KOBİ (Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler) 3 ana bölümde işlem görür. Kayıtlı olarak 1 kişinin yahut 100 kişinin çalıştırılması da KOBİ olarak geçer. KOBİ olarak kayıtlara geçtiği için bu girişimciler KOSGEB kredi desteklerinden ve diğer hizmetlerden yararlanabilmektedir. KOSGEB kobi iş yeri için farklı birçok destek sunar. Bu desteklerin içerisinde kredi faiz desteği imkânı da bulunur. Küçük esnaf kredisi nasıl alınır diyorsanız ve KOBİ iseniz sizler de en yakın KOSGEB müdürlüğünü ziyaret edebilirsiniz. Herhangi bir vergi borcu ve SGK prim borcu bulunmayan ve meslek odalarında kaydı bulunan tüm küçük esnaflarımız da KOSGEB başvurusu yaparak kredi faiz desteğini almaya hak kazanabilirler. Küçük esnaf kredisi nasıl alınır KOSGEB birimlerinde kredi faiz desteği başvurusu nasıl yapılır?

KOSGEB küçük esnaf kredisi nasıl alınır veya KOSGEB desteklerinden nasıl yararlanılır?

KOSGEB tarafından sunulan tüm desteklerden yararlanabilmeniz için ilk önce KOSGEB veri tabanına kaydınızı yaptırmanız lazım. Kosgeb resmi adresi olan www.kosgeb.gov.tr adresine tıkladıktan sonra buraya kayıt olmanız yapmanız gereken ilk iştir. Kaydınızı gerçekleştirdikten sonra KOSGEB kredi faiz desteği programından faydalanmak için kobi beyannamesi ve bilgi dokümanı doldurmanız gerekir. Bu işlemlerin tamamlanmasından sonra kayıt işlemleri onaylanan vatandaşlarımıza işletmeler için ayrılan yıllık bütçe üzerinden faiz desteği verilecektir. Önceleri banka kurumlarınca verilen krediler birçok insanı zor duruma sokabiliyordu. Devlet kurumları bu durumun önüne geçebilmek için resmi kurumlar meydana getirdi ve vatandaşlarımıza destek sunmak için bu kurumlar görevlendirildi. 2008 tarihinden itibaren banka kurumları aracılığıyla esnafa kredi faiz desteği sağlanmaya başladı. Banka kurumlarınca yapılan sözleşmeler doğrultusunda 48 ay vadeli 300 bin TL devletten faiz desteği alınabilir.

Esnaf Kefalet Kooperatifi ile kredi nasıl alınır?

Küçük veya büyük farkı yapılmadan tüm esnaflarımıza kredi desteği veren diğer bir kuruluş ise Esnaf Kefalet Kredisi Kooperatifidir. Esnaf kredisi almak isteyen vatandaşlarımızın bu kurum ile %4 den başlayan faizler ile Halk bankasından kredi alabileceklerini söyleyelim. Zira esnaf kredisi denilince ilk akla hitap eden ve yıllardır bu kararlılıkla devam eden Halk bankası birçok farklı paketleriyle esnaf kredisi vermektedir. Halk bankasından 150 bin TL kredi başvurusu yapabileceğinizi unutmayın. Tabi bu kampanyalardan istifade edilebilmesi için bağlı olunan Esnaf odası ve belirlenen alan içerisinde faaliyetin yürütülmesi gerekiyor. Esnaf ve Sanatkârlar odası aracılığı ile yapılacak olan kredi başvurunuz en geç 15 gün içerisinde tarafınıza bildirilir. Türkiye halk bankasına yapacağınız kredi başvurusu onaylandığı yahut ret edildiği durumlarda size bilgi gönderilecek ve onaylanması halinde gerekli evrakları bildirerek kredinizi almaya çağrılırsınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git