Kullanılabilir kredi limiti ile toplam kredi limiti aynı şey mi? | Jet Para
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Kullanılabilir kredi limiti ile toplam kredi limiti aynı şey mi?

Kullanılabilir kredi limiti ile toplam kredi limiti aynı şey mi?
5 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 440 kez okundu.

ile aynı şey mi?

Kullanılabilir kredi limiti ile toplam kredi limiti

Sizden gelen sorular üzerine bu hafta, bizlere gelen soruları ele alıyoruz. Kullanılabilir kredi limiti ile toplam kredi limiti aynı şey mi? olarak tarafımıza gönderilen bu soruyu, yoğun istekler üzerine yayınlamak zorunda kaldık.

Bilineceği üzere Kredi Notu, bankalar tarafından hayata geçirilmiş bir sistemdir. Kredi notu ve risk raporu da yine Findeks resmi adresinden temin edilebilmektedir. Ülkemizde yoğun olarak artık duyulmaya başlayan findeks kredi notu ve findeks risk raporu yine bankalara gitmeden de online olarak görülebilmektedir. Kişilerin kayıt bilgileri ile sistem içerisinden bu bilgilere ulaşabileceği gibi ayrıca borç bilgileri, kredi tutarları, alınan kredi kartları ve diğer finansal bilgilere de ulaşabilmektedir. Findeks üzerinden yapacağınız sorgulamalar detaylı olarak verilmektedir. Kredi kartı ile yapılan alışverişlerin tarih, gün ve saatlerine kadar ayrıntılar kayıtlara geçmektedir. Aşağıda kullanılabilir kredi limiti ile toplam kredi limiti aynı şey mi sorusuna kesin olarak cevap vermeden önce findeks risk raporunda neler var? Bunlara da göz gezdirelim.

Findeks risk raporunda neler var?

Findeks risk raporu, bankalardan alınmış olan ve kullanılan kredi ile toplam kredi limiti hakkında bilgileri içerir.  Ayrıca risk durumunun ne durumda olduğunu da buradan görebilmekteyiz. Bununla beraber findeks risk raporu içerisinde bugüne kadar olan hareketleriniz de yer alır.

  • Gerçek kişilerin risk raporu almalarında ilk olarak genel bilgiler tablo şeklinde verilmektedir. Bu tablonun ilerleyen sayfalarına bakıldığı zaman diğer bilgiler detaylı olarak görülmektedir. Yani yeni giriş yapan bir kullanıcı ilk etapta tablo ile karşılaşacaktır ki tabloyla bağlantılı ilerleyen sayfaları da mevcuttur. Bu tablonun ilerleyen sayfalarına geçmeden tablonun kapatılması bilgilerin gösterilmesini engelleyecektir.
  • Findeks risk raporu içerisinde ürün ve banka bazlı olarak kişilerin limit ve risk durumları da yer almaktadır. Bildirimler içerisinde bulunan finansal kuruluş sayısı da risk raporu içerisinde verilmiştir.
  • Toplam kaç adet kredi ve hesabın bulunduğu, toplam kredi limiti ve bu kredi limitindeki kullanım da risk raporunda detaylı olarak verilmektedir.
  • Risk raporu içerisinde gecikmeli olan kredilerin sayısı, borçluluk durumu, bakiye durumu da yer alır. Gecikme yaşanan hesaplardaki gecikmenin ne kadar sürede bulunduğu da findeks risk raporu içerisinde görülebilmektedir.

Findeks toplam kredi limiti nedir

Findeks toplam kredi limiti, kişilerin bankalardaki aktif bir şekilde kullanmış olduğu ürün limit toplamını belirlemektedir. Limitin düşük yahut yüksek olması durumunda yine kişililerin kredibilite değerini belirleyebilmektedir. Bununla beraber mevcut risk durumu ve güncel gelir de değerlendirilme esnasında dikkate alınmaktadır. Yani kredibilite durumunuza göre sonraki işlemlerin önü açılır veya kapanır.

Borç bilgisi içerisindeki limitlerin yüksek olması sizlerin sonraki kredi başvurularını olumsuz etkileyecektir. Şimdi kısaca kullanılabilir kredi limiti ile toplam kredi limiti aynı şey mi sorusuna hayır diyebiliyoruz.

Kullanabileceğiniz kredi limiti ve toplam kredi limiti ayrıdır. Bir bireyin toplam kredi limitinde belirtilen oranda kredi kullanabilmektedir.

Findeks kredi limiti ne demek?

Findeks kredi limiti, bireyin almış olduğu toplam kredi sayısını ve oranını belirler.

Findeks kullanılabilir limit nedir

Findeks kullanılabilir limit bireyin aldığı krediden kullanabileceği oranı belirleyen kavramdır. Bir bireyin aldığı kredinin ne düzeyde kullanabileceğini ölçmeye yardımcı olur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git