Mantar Yetiştiriciliğine Devlet Destekleri | Jet Para
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Mantar Yetiştiriciliğine Devlet Destekleri

Mantar Yetiştiriciliğine Devlet Destekleri
26 Mart 2017 tarihinde eklendi, 688 kez okundu.

Mantar Yetiştiriciliğine Devlet Destekleri

Küçük bir sermaye ile kendi işyerini kurmak isteyen girişimciler ilk etapta devlet teşviklerinin olup olmadığına bakar. Bu sayede devlet desteği alarak daha bir rahatlığa kavuşmuş olacaklardır. İşte küçük sermaye ile yapılabilecek bir iş türü olan Mantar yetiştiriciliği işini yapmak için yine devletimizden destekler için başvurabilirsiniz. Mantar yetiştiriciliği işi Devlet teşvikleri ile mantar yetiştiriciliği yapıp çok kısa bir süre içerisinde verim alarak para kazandırabilen meslekler arasında durmaktadır. Mantar yetiştiriciliği için başvuru yapacak olan girişimcilerin ilk etapta konuyu ve alanı iyice araştırmalarında fayda olacaktır. Gerek internet dokümanlarından gerek ise yakınlarda o işi yapan insanlardan tüyolar alarak en hızlı bir şekilde çalışmaya başlamak para kazandıracaktır. Ayrıca alan içerisinde risk türleri de varsa bu risklerine neler olduğunun da öğrenilmesi girişimciler açısından önemli olacaktır.

Yukarıdaki bilgilerin öğrenilmesi işi kurtarmayacaktır. Girişimciler ayrıca üretimin nasıl yapıldığını öğrendiğinde diğer işlemlerin de nasıl yapıldığını iyi bir şekilde araştırmalıdır. Zira işe başlarken yabancılık çekmemek için alana girerken bir uzman edasıyla girmek daha çok kazandıracaktır. Üretmiş olduğunuz ürünlerin nasıl paketleneceği ve pazara nasıl sunulacağı yahut diğer planların nasıl işleneceği hakkında yine bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Mantar yetiştiriciliğine devlet Destekleri nelerdir diyerek sorgulama yapıp direk mantar yetiştiriciliği için krediler almak yanlış olacaktır.

Hangi tür mantar yetiştirilmeli?

Mantar yetiştiriciliği yapmak için devlet teşvikleri arayanlar ayrıca teşviklerin alanlara nasıl dağıldığını da araştırmalıdır. Başvuru yapacağınız devlet teşvikli mantar yetiştiriciliği için dikkat etmeniz gereken diğer bir konu ise hangi tür mantar yetiştirilmeli? Bilinmesi gerekir ki kültür mantarı yetiştiriciliği, trüf mantar yetiştiriciliği ve istiridye mantarı yetiştiriciliği bu alan içerisinde sıklıkla tercih edilen ve oldukça rağbet gören türlerdir.

Sizler de bu üç mantar türünden birini seçerek pazara atılırken hangi ürünün daha hızlı satılacağını da önceden araştırmalısınız. Zira trüf mantarını ülkenin her yerinde satamayabilirsiniz. Ancak kültür mantarı ülkemizin neredeyse her yerinde karşılaşabileceğimiz ve satılabilecek bir üründür. İşte bu tür konular sebebiyle önceden bir araştırma yapmanız sizin yararınıza olacaktır. Yine diğer bir mantar türü olan istiridye mantar yetiştiriciliği ülkemiz içerisinde özellikle bu son yıllarda tercihlerde artışlar yaşatıyor. Fiyatı da kültür mantarı fiyatına göre biraz daha yüksek. Bu sebepten daha fazla kazandıracak olan mantar türüdür. Trüf mantarı en yüksek türdendir. Trüf mantarı fazla pahalı olmasından dolayı Pazar içerisinde az bulunur.

Mantar yetiştiriciliği teşvikleri nasıl alınır?

Mantar yetiştiriciliği ile yeni bir iş kurmak isteyen ve bu işini büyütmek isteyen girişimciler 100m2 alan içerisinde bile bu işi rahatlıkla yapabilirler. Mantar yetiştiriciliği yapacak olan girişimcilerin etrafı rahatsız etmeyecek şekilde alanlar bulması da yine önemli bir durumdur.

Devlet teşvikleri ile mantar yetiştiriciliği yaparak, üretim alanı içerisinde gerekli olan verimin sağlanabilmesi için gerekli olan araçlar, ekipmanlar, mantar yetiştirme rafları, kompostlar ve diğer ihtiyaç olan alet-edevatlar için 50 Bin TL tutarında bir sermayeye ihtiyaç olacaktır. Tarım Gıda ve Hayvancılık bakanlığının hazırladığı projeler ile kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi adına birçok hibe desteği günümüzde verilmeye devam etmektedir. Mantar yetiştiriciliği yapacak olan girişimcilerin de bu hibe desteklerinden yararlanabilmeleri için öncelikle Tarım Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü üzerinden ilk başvurularını yapmaları gerekmektedir.

Bakanlık üzerinden yapılan başvuruların uygun görülmesi halinde hibe desteği almaya uygun girişimciler Ziraat bankası üzerinden hibe kredi desteğini alabilirler. Ziraat bankası ayrıca alınan hibe desteği tutarının üç katına kadar tarımsal hibe kredisi de verebilmektedir. Bu kredilerle sayesinde girişimciler alet, edevat, ekipman ve makine gibi ihtiyaçlarını da karşılayabilirler. Krediyi alan girişimcilere çok düşük faiz oranları uygulayan bankalar ayrıca 1 yıldan 4 yıla kadar vade verir.

Mantar yetiştiriciliği kredi desteği

Tarım ve Hayvancılık bakanlığı duyurularında, Tarım ve hayvancılığa destek sunan kurumların mantar yetiştiriciliği için kredi ve teşvikler de vermektedir. Kosgep, TKDK ve kalkınma ajansları da mantar üretimi ve mantar yetiştiriciliği işletmeciliğine tekrardan destek vereceklerini açıkladı. Ülke ekonomisinde canlanma oluşması adına höbelen, gelincik, çörek, timrit, çam kabara ve istiridye mantar yetiştiriciliği için krediler sunulmaktadır.

Ziraat bankası mantar yetiştiriciliği kredisi

T.C. Ziraat bankası, Sarayönü’nde özellikle son dönemler içerisinde kültür mantarı yetiştiriciliği yapan çiftçilere kredi olanakları sunmakta ve kredi vermektedir. Sarayönü’nde özellikle son dönemlerde popüler bir meslek haline geldiğini de görebilmekteyiz. Ziraat Bankası kültür mantarı yetiştiriciliği kredisi daha önceden de verilen kredi türleri arasındaydı. Bu yıl yine kırsal alanlara yönelik hazırlanan projelerde Ziraat bankası önemli bir rol üstlenerek binlerce girişimci vatandaşımıza destekler sunmaktadır. Üretim tesisleri içerisinde metrekare başına 35 Bin TL olarak belirlenen kredi, tarımsal kredi prosedürlerinin sağlanması halinde verilmektedir.

Tarımsal kredi başvurusu için gerekli evraklar

Tarımsal kredi başvurularını yaparken yanınızda olması gereken tarımsal kredi başvurusu için gerekli evraklar ise sırasıyla şunlar;

  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Çiftçi belgesi (Çiftçi Kayıt Belgesi ÇKS)
  • Tarımsal işletmenin teşvik edici belgeleri (Tapu kaydı, kira kontratı vs.)
  • Tarımsal üretim faaliyeti konusuna ilişkin belgeler.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git