Merkez Bankası Kara Liste Nedir | Jet Para
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Merkez Bankası Kara Liste Nedir

Merkez Bankası Kara Liste Nedir
6 Mart 2017 tarihinde eklendi, 392 kez okundu.

Merkez Bankası

Ülkemiz sınırları içerisinde hizmetlerini vermeyi sürdüren finans kuruluşlarının, bankalarının tamamının BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu), KBB (Kredi Kayıt Bürosu) ve Merkez Bankası’na bağlı olduğunu bilmelisiniz. Finansal hizmet veren tüm kuruluşlar yukarıda açıklanan kurumlara bağlıdır. Bu kurumlar içerisinde tüm bankalarda yapılan bütün işlemler kayıt altına alınmaktadır. Kayıtları toplayan üç platformdan birisi de T.C. Merkez Bankası olarak geçer. Diğer iki platform ise BDDK ve KKB kurumlarıdır. Kayıt altına alınan bilgiler tüm bankacılık işlemlerini kapsamaktadır olumsuz durumlar meydana geldiğinde kurumlar harekete geçer. Aşağıda daha detaylı bir şekilde Merkez bankası kara liste nedir hakkında açıklamaları bulabileceksiniz. Ayrıca farklı kategorilerde sorgulamaları yine www.jetpara.net adresinden gerçekleştirebileceğinizi unutmayın.

2016/2017 yılı içerisinde sıkça duyabildiğimiz kara liste teriminin açıklamasını ve kara liste nedir? Hakkında bilgileri aşağıda detaylı bir şekilde bulabilirsiniz. Peki nedir? Bankacılık işlemlerine tabi olan bireylerin bankacılıktaki olumsuz hareketleri ilk olarak merkez bankası tarafından kayıt altına alınır. Bu durumlar genelde kişilerin almış oldukları krediler, kredi kartları, hesapları ve benzer işlemlerdir. Olumsuzlukların raporlanmasının ilk ulaştığı birim T.C. Merkez Bankası olarak işlem görür. Kişilerin borçlarındaki gecikmeler kişilerin Findeks kredi notu üzerinde etkileşim sağlanmaktadır. Bu durumda kişilerin olumsuzlukları tekrarlaması halinde kara liste içerisinde dahil edilmektedir.

Merkez bankası kara listesi kayıtlarına düşen bireyler en az 5 yıl boyunca bu listede kalmaktadır. Bu durumu şu şekilde de açıklayabiliriz. Biriken kredi kartı, kredi borcu, banka hesap borcu zamanla kişilerin hesaplarında kapatılmaya gidilir. Denizbank üzerinden örnek gösterelim.

T.C. Merkez Bankası Kara  Listesi

Denizbank kredi kartınızın borcunu zamanında ödemediğinizde ve aradan belirli zaman diliminin geçmesinden sonra isminiz kara listeye eklenir. Kara listeye düştüğünüz zaman Denizbank ile işlem yapmanız kısıtlanır. Yani bir kredi kartı başvurusu, bir kredi başvurusu yapsanız dahi anında olumsuz olduğunu görebileceksiniz. Kara listede olan kişilerin 5 yıl boyunca kredi kartı, kredi alamadıkları kesindir. Hangi bankadan kara listeye düşerseniz o bankadan 5 yıl boyunca kredi kartı ve kredi alamazsınız.

Kara listeye düşen kişinin bilgileri ilk etapta Merkez Bankası ile kayıt altına alınır. Sonrasında ise BDDK ve KKB birimlerine bu raporlar gönderilmektedir. Gönderilen raporlar ilk olarak Findeks kredi notu üzerinde puan düşürülmesine gidilir. Bu aslında en büyük sorunların başını çeken durumdur. Findeks kredi notunuz düşük olduğu için sadece kara listede olduğunuz bankadan değil diğer tüm bankalardan kredi alamamanıza neden olur. Bu yalnızca bir bankada yaşanan sorunun adeta bulaşıcı bir virüs gibi diğer tüm bölgelere dağılması gibidir. Akbank ile yaşadığınız kara liste sorunu Denizbank, Garanti bankası, Finansbank, Kuveyt Türk, Ziraat Bankası ve diğer tüm bankalarda görebileceksiniz. Zira yukarıdaki ilk açıklamalarda tüm finansal hizmet veren kurumların bağlantılı olduklarından söz etmiştik. Bu ifadelere kadar merkez bankası kara liste nedir hakkında yeterli bilgi aldığınızı düşünüyorum. Ayrıca ek olarak aşağıdaki kara liste 2017 yasası hakkında yapılan değişiklikleri de görebilirsiniz.

Resmi olarak 5 yıl boyunca kara listeden çıkamazsınız. Ancak bankalar günümüzde müşteri sıkıntısı çekmemek için kara liste süresini 1 ila 3 yıl arasında tutmaya çalışmaktadır. Zira ekonomide yaşanan olumsuzluklar yalnızca vatandaşları değil tüm kurumları etkilemektedir. Bankalar da müşteri sıkıntısı çekmemek için 1/3 yıl içerisinde tüm borçlarını ödeyen kişilere kredi vermektedirler.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git