Mersis Sistemi Nedir? | Jet Para
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
2 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Mersis Sistemi Nedir?

Mersis Sistemi Nedir?
20 Mart 2017 tarihinde eklendi, 657 kez okundu.

Mersis Sistemi Nedir?

Mersis sistemi nedir, , mersis nasıl kayıt olunur ve mersis numarası sorgulama işlemlerini nasıl yapacağınıza dair açıklamalı tüm bilgileri aşağıdaki mevcut başlıklar altından görebilirsiniz. Öncelikle mersis nedir?

Mersis nedir

Kamu kurum ve kuruluşlarının herhangi tüzel kişilikler ile ilgili olan ihtiyaçları için bilginin tek bir nokta üzerinden sunulabilmesi, sisteme dahil edilmiş olan kişilikler ile bu kişilere ait bilgilerin, vergi numaralarının bir sistem içerisinde birleştirilmesinin sağlanması, sistemde yer alan şirket bilgilerinin de uluslar arası standartlar ile uyumlu bir hal almasına mersis sistemi denir.

Mersis sisteminin amacı

Proje amacı ve açıklaması birbirine eş değerdir. Bu proje kapsamında sistem içerisindeki kişi ve kişilerin bilgilerinin vergi numarasıyla sistem içerisinde birleştirilmesi amaçlanmakta ve bu sistem içerisinde yer alan diğer şirket bilgilerinin ise uluslararası standarda uyumlu şekle getirilmesi amaçlanmıştır. Sistem içerisinde bulunan bilgilerin ve kişisel bilgilerin mahremiyeti için AB müktesabatı çerçevesi beraberinde korunacaktır. Ülkemiz içerisinde dört adet veri tabanı mevcuttur. Kimlik bilgilerinin yer aldığı veri tabanı (kimlik paylaşım sistemi mernis), adres bilgileri (ulusal adres paylaşım sistemi UAPS), tapu ve kadastro bilgilerinin yer aldığı veri tabanı (Tapu kayıt bilgi sistemi takbis) ve tüzel kişi ve kişiliklerin kaydının bulunduğu veri tabanı (merkezi tüzel kişilik bilgi sistemi MTK) bu projenin tamamlanması itibarı ile e-Devlet üzerinden erişim sağlanabilecektir.

Projenin ilk aşaması dahilinde, ticaret sicillerinde işlem yürüten ticari işletme kurumları,şahıs işletmeleri, yabancı şirket Türkiye temsilcilikleri, kooperatiflerle dernek, sermaye şirketleri, vakıflar ve bu organlara ait olan işletmelerin bilgilerinin bulunduğu ve bu bilgilerle ilgili olan tüm işlemlerin yapılmalarına olanaklar sunan merkezi veri tabanı artık oluşturulmuş durumda.

Mersis sisteminin faaliyete geçmesi ile firmalara 16 haneli mersis numara verilmiştir. Mersis no sorgulama yapmak isteyenlerin öncelikle sisteme giriş yapmaları gereklidir. Sisteme giriş yapmak için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı resmi adresinde Mersis no sorgulama sekmesine geçilmelidir.

Mersis.gumrukticaret.gov.tr adresine girdikten sonra sisteme kullanıcı bilgileri ile girişin yapılması gerekir. Giriş yapamayanlar ve giriş yaparken sorun yaşayanlar aşağıdaki yorum alanından bizlere bunu bildirebilir. Giriş yapılabilmesi için kişilerin üyeliklerinin olması gereklidir. Sisteme üye olmayan yani sistem içerisindek kaydı bulunmayan kişiler ise ücretsiz mersis kayıt olmalı ve kayıt bilgileri ile giriş yapmalıdır.

Giriş yapıldıktan sonra faydalı linkler kategorisine girilmeli ve ilgili firma bulunarak mersis no sorgulama işlemleri sona erdirilir.

Mersis telefon numarası iletişim bilgileri

Mersis sisteminin daha da genişletilmesi ve birçok kişinin bu sisteme dahil edilmesi için çalışmalar devam etmektedir. Gümrük veTicaret Bakanlığı bu çalışmaların başında yer almaktadır. Ayrıca Mersis telefon numaraları ve iletişim bilgilerine yahut diğer bilgilere 444 8 482 numarasından ulaşabilirsiniz.

Etiketler:

Mersis Sistemi Nedir? Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Orakci Blog dedi ki:

    Mersis sistemi hakkında pek bilgi sahibi değildim sizin sayenizde öğrenmiş oldum ellerine sağlık hocam. bilgi için teşekkürler.

Sayfa başına git