Parasal Aktarım Mekanizması Nedir? | Jet Para
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Parasal Aktarım Mekanizması Nedir?

Parasal Aktarım Mekanizması Nedir?
15 Mart 2017 tarihinde eklendi, 562 kez okundu.

Nedir?

araçlarıyla beraber alınmış olan kararlar ülke ekonomisinde bir o kadar etki gösterebilmektedir. Toplam alınan taleplerin değişmesiyle beraber üretim, tüketim ve istihdam da buna bağlı olarak değişim göstermekte ve bu değişimler de ekonomik aktiviteler üzerinde etki göstermektedir. Sonuç olarak gerçekleşen bu değişimler enflasyon oranında da etki gösterebilir.

Merkez bankaları, faiz oranları üzerinde almış oldukları karar hükümleri ilk aşama olarak aşağıdaki sonuçları gün yüzüne çıkarır.

  • Beklentilerde değişimin başlaması,
  • Döviz kurlarında değişimler,
  • Faizlerde değişimler,
  • Varlık fiyat değişimleri.

Meydana gelen bu değişimler tüketicinin harcama, üreticininse yatırım alanındaki kararlarını olumlu yahut olumsuz bir şekilde etkiler. Ekonomi içerisindeki taleplerin değişmelerine sebebiyet veren bu kararlar sonuç olarak mevcut para politikasındaki fiyat genel seviyesini, yani enflasyonu da doğrudan olarak etkileyebilmektedir. ? Dilerseniz biraz daha detaylı bir şekilde ifade edelim. Bu duruma örnek olabilecek davranışları Borsa içerisinde de zaman zaman görebilmekteyiz.

Parasal aktarım mekanizması faiz oranlarında meydana gelebilecek değişim beklentileri, döviz kurları, faiz maliyetleri ve varlık fiyatlarını da doğrudan veya dolaylı olarak değiştirebilmektedir. Meydana gelen bu sonuçlar ithal ve yerli mallar üzerinde olan talebe de etki göstermekte, üçüncü aşamalarda ise bu talepteki değişiklik fiyatlama davranışlarında bir belirleyici gibi enflasyonu da etkisi altına alabilmektedir.

Parasal aktarım mekanizması nedir ve neden önemlidir?

Parasal aktarım mekanizması, para politikası araçları, fiyatlardaki istikrar ve finansal anlamdaki istikrarın sağlanabilmesi adına kullanılmakta olan araçlar arasındadır. Merkez bankası, ulaşmak istediği para politikası hedeflerine, bu doğrultuda kullanacağı araçlara karar verebilmesi için parasal aktarım mekanizmasını kontrol ve analiz etmelidir. Merkez bankası politikaları üzerindeki toplam talebi nasıl etkilediği, fiyatlar, ekonomik aktivitelere hangi yollar ile etki gösterebileceğiniz bu analizler yani parasal aktarım mekanizması ile elde edilebilmektedir. İşte bu sebepten ötürü parasal aktarım mekanizması nedir ve neden önemlidir daha iyi anlayabiliriz.

Parasal aktarım mekanizmasında işleyiş şekilleri ülkeler arasında kendisine has işleyiş şekilleriyle yürür. Yani her ülkenin işleyiş şekli arasında birçok farklılık bulunur. Şu da var ki gelişmekte olan ülkelerde analizin yapılabilmesi oldukça zordur. Aşağıda parasal aktarım mekanizmasını şema olarak görebilirsiniz. Şema, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası resmi sayfasından alınmıştır ve tüm içerikleri doğrudur.

Basitleştirilmiş Parasal Aktarım Mekanizması

Aşağıda vermiş olduğumuz parasal aktarım mekanizması şeması sayesinde konu başlığımız olan parasal aktarım mekanizması nedir sorusu için daha fazla fikir edinebilirsiniz.

Parasal aktarım mekanizması İngilizcesi ise Monetary Transmission Mechanism karşılığını alır.

 

Parasal Aktarım Mekanizması Şeması

Parasal aktarım mekanizması

 

Para politikası, merkez bankasının farklı birçok araç kullanarak, finansal istikrar ve fiyat istikrarı gibi farklı hedefler için alınan kararları ifade eder. 1970’li tarihler öncesinde tam istihdam ve sürdürülebilir büyüme hedeflerine ulaşılabilmesi adına diğer politikaları da destekleyecek bir araç olarak para politikası meydana gelmiştir.

Parasal aktarım mekanizmasına ilişkin görüşler

Parasal mekanizmasına ilişkin görüşler aşağıda verilmiştir. Keynesyen ve Parasalcı Görüş olarak kendi arasında iki grupta toplanır.

Parasal aktarım mekanizmasında Keynesyen görüşü

İlk 1930 tarihlerinde meydana gelen ve Büyük Buhran şeklinde ifade edilen ekonomik krizle beraber, iktisadi düşünce içerisinde maliye politikasının, ekonomik olan faaliyetleri etkilediği ve para politikalarından bile daha fazla etki gösterdiği görüşü ağır basmıştır. John Maynard Keynes, öncülüğünde şekillenmiş olan bu yaklaşım, politika yapıcı olanlar tarafından da genel bir şekilde kabul görülmüştür. Enflasyon ve işsizlik problemlerinin önlenebilmesinde 1970’li tarihlere kadar etki göstermiştir.

Keynesyen görüşüne göre, para politikasındaki en önemi araç faiz oranlarıdır. Para politikasındaki uygulamalar faiz oranlarında etki gösterebileceği ölçüde talepleri de etkileyecektir.

Parasal aktarım mekanizmasında Parasal görüş

1960’lı tarihlerde “Parasalcılar” olarak ifade edilen ve başta Milton Friedman olmakla, iki grup iktisatçı, para politikasının toplam talepteki etkilerini yalnızca faiz oranı ve yatırım harcamaları bağlamında açıklama yapılabilmenin yetersiz olduğu ve para politikasının birçok talebi (faiz oranlarının dışında) etkilemekte olduğunu ileri sürmüşlerdir.

Parasal aktarım mekanizması nedir? Konusuna ilişkin bilgileri yukarıda bulabileceğiniz gibi ayrıca tcmb.gov.tr adresi üzerinden de bu konunun detaylı bir şekilde hazırlanılmış tezlerine de ulaşabilirsiniz.

Keynesyen parasal aktarım mekanizması, parasal aktarım mekanizmasının işleyişi, faiz oranı kanalı ve parasal aktarım nasıl gerçekleşir. Detaylı bir şekilde incelemek istiyorsanız .pdf dosyasını bilgisayarınızda görüntüleyebilirsiniz.

Aşağıdaki linke tıkladıktan sonra pdf dosyasını açabileceksiniz.

Parasal aktarım mekanizması pdf

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git