Saanen keçi çiftliği kredisi nasıl alınır | Jet Para
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
3 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 4,67.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Saanen keçi çiftliği kredisi nasıl alınır

Saanen keçi çiftliği kredisi nasıl alınır
1 Nisan 2017 tarihinde eklendi, 550 kez okundu.

nasıl alınır

Küçükbaş hayvancılık yaparak süt dayalı gelir arayan çiftçilerimiz için iyi seçenekler sunan tür şüphesiz ki saanen keçi cinsleridir. İsviçre üzerinden ülkemize ithal edilen saanen konusuna ilişkin tüm açıklamaları sayfamız içerisinde bulabilirsiniz. Ülkemiz coğrafyasına çok kısa bir sürede ayak uydurabilen saanen keçi cinsi yatırımcılarına da yüksek gelirler kazandırabilmektedir. Köy yahut kırsal alanlarda hazır yeri bulunan girişimciler ise düşük sermayeli işler arasında bulunan bu saanen keçi çiftliği işini yapabilirler. saanen keçi çiftliği kuracak olanlara devlet destekli düşük faizli krediler ve desteklenen bölgelerde ise hibe verilmektedir.

Neden saanen keçi çiftliği kurmak istiyorum

Neden saanen keçi çiftliği kurmalıyım gibi sorulara, şayet küçükbaş hayvancılık yapmak istiyor ve adaklık, kurbanlık yahut kasaplara et satmak yerine keçi sütünden yararlanmak ve bunu değerlendirmek istiyorsanız mutlaka saanen keçi yetiştiriciliği yapmalısınız. İsviçre ülkesinden ithal edilen ve günümüzde ise ülkemizin birçok yerinde bulunan saanen keçileri süt verme verimliliği bakımından diğer tüm türlerine göre fark yaratmaktadır. Saanen keçi cinsleri diğer keçi türlerine göre daha çok süt üreten hayvan türleridir. Ülkemizde bulunan yerli keçilerden yıllık 200 litre süt elde edilebilirken saanen keçilerinde süt üretimi yıllık olarak 700 litre civarına ulaşabilmektedir. Bu da yerli keçilere oranla 3 kat fark demek olur. Saanen keçi çiftliği için şayet elinizde hazır bir yer mevcut ise ilk olarak 10 keçi alarak bu işe başlayabilirsiniz. Bunun maliyeti size yaklaşık olarak 8 Bin TL olacaktır. Saanen keçileri süt verimliliği bakımından diğer keçi türlerine nazaran daha uygundur. Yerli keçilerde 100 keçiden alacağınız süt saanen keçilerinde ise 30 tanesinden alınabilmektedir. Bu şekilde yem ve diğer bakım maliyetlerinde yüksek bir değer kayıt edilebilmekte. Saanen keçileri sayesinde maliyetiniz yarıya inecek ve kar oranınız artış gösterecektir. Günlük ortalama olarak 2,5 litre süt verebilen saanen keçi sütü fiyatı da oldukça yüksektir. Saanen keçi sütü inek sütünden yaklaşık 2,5 kat yüksektir. Neden saanen keçi çiftliği kurmalıyım ifadesi de bu şekilde kendisini göstermektedir.

TKDK desteklenen bölgeler üzerinde kuracağınız çiftlikler de ise devlet tarafından %70 hibe verilmektedir. Ziraat bankası aracılığıyla gerçekleştirilen kredi ve hibe kredilerde oldukça düşük faizler ve esnek ödeme planları yapılmaktadır.

TKDK saanen keçi yetiştiriciliği hibesi nasıl alınır?

Avrupa birliği uyum sürecinin gerektirdiği birtakım şartlara göre ülkemiz içerisinde belirli dönemlerde bazı iller üzerinde kırsal alan destekleri sunulmaktadır. Hayvancılık ve turizm odaklı yatırımlar bu konuda ilk sıralarda yer alırken ayrıca canlı hayvan alımlarında da hibe destek sunulmaktadır.

Canlı hayvan hibelerinden de yararlanabilmeniz için ilk olarak yapmanız gerekenler şunlardır;

 • TKDK (Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu) üzerinden önceden belirlenen desteklenen iller üzerinde yer alıp bu illerin kırsal bölgelerinde (yayla, köy vs) faaliyet yürütmeniz gerekecektir.
 • Destek kuralları gereği TKDK desteklenen sektörler ve iller içerisinde faaliyet yürütmeniz istenmekte ve keçi yetiştiriciliği de bu alanlarda yapılmalıdır.
 • Kurumun yaptığı çağrı ilanları takip edilmeli ve çağrı ilanlarına hazırlanan iş planı projesi ile TKDK kurumlarına başvuru yapılır.

T.C. Ziraat bankası saanen keçi kredisi başvurusu nasıl yapılır

Saanen keçi çiftliği kredisi nasıl alınır ve hangi kurumlardan temin edebileceğinize dair ipuçlarını yukarıdaki başlıklar içerisinde bulabileceğiniz gibi Ziraat bankası saanen keçi kredisi başvurusu da yapabilirsiniz. T.C. Ziraat bankası çiftçi vatandaşlarımıza hayvansal ve tarımsal kredi paketlerinde ayrıca avantajlar elde edilebilmektedir. Birçok özel sermayeli banka kurumlarına kıyasla Ziraat bankasından başvuracağınız saanen keçi çiftliği kredisi yahut saanen keçi kredisi daha uygun faiz oranlarında. Geçimini saanen keçisi üzerinden değerlendirmek isteyen vatandaşlarımızın bu yolla başvuracağı kredilerin onaylanabilmesi için en az 25 adet keçi alınması gerekmektedir.

Keçi koyun kayıt sisteminde bulunması da şart koşulurken ayrıca alınacak olan hayvanların 9 ila 24 ay arasında olmaları gerekmektedir. Hayvan harici yalnız kredi başvurusun da bulunacak olan çiftçilerimizden ise yalnızca gerekli evraklar talep edilmektedir. Bu talepler içerisinde çiftçi vatandaşımız hayvan yetiştiriciliği işini yapıyorsa bankaya teminat göstermek adına bir mülkü ipotek etmelidir. Bu ipotek taşınamaz mülk üzerine de yapılabildiği gibi hayvan küpe numaralarıyla da yapılabilmektedir.

Etiketler:

Saanen keçi çiftliği kredisi nasıl alınır Konusuna 2 Yorum Yapıldı
 1. Orakci Blog dedi ki:

  Gerçekten çok para var diyolar bu işten ama destek kredisi almak için çok kağıt kürek var hocam bir sürü uğraştırıyor devlet.

  1. Rolex dedi ki:

   Evet hayvancılık işinde para var ve saanen keçi çiftliği işinde ayrı bir para var. Hem fiyatı diğer süt ürünlerine göre daha fazla hem de elde edilen süt oldukça fazla. Devletin uğraştırma konusuna gelince. Bu durumda devlete hak vermeniz gerekir. Zira koca bir ülkeyi düşünerek karar verilmesi lazım. Her önüne gelene kredi verilirse bankalar iflasın eşiğinden kurtulamaz.

Sayfa başına git