TKDK Hibe hayvan kredisi nasıl alınır 2017 | Jet Para
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

TKDK Hibe hayvan kredisi nasıl alınır 2017

TKDK Hibe hayvan kredisi nasıl alınır 2017
10 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 699 kez okundu.

Büyükbaş hibe hayvan kredisi artık KOSGEB ile tüm il ve ilçelerde. Büyükbaş, küçükbaş ve kümes hayvanları için ülkemizde hibe desteği olanağı yalnızca TKDK kurumunda. Büyükbaş, küçükbaş yahut kanatlı kümes hayvanları alanlarında modernize yapılması ya da ihtiyaç duyulan araçların alınabilmesi için ülkemiz içerisinde hibe desteği yalnızca Tarım ve Kırsal Kalkınma Kurumu’nda. Kurum istenilen koşulların yerine getirilmesi durumunda hazırlanmış olan projelerin de kabul görülmesi halinde çiftçilere %50 ila %70 oranlarında devlet hibe olanaklarını sunar. Peki kurumun istediği koşullar nelerdir? TKDK Hibe hayvan kredisi nasıl alınır? RKDK Hibe hayvan desteği başvurusu nasıl yapılır?

TKDK Hibe hayvan desteği başvurusu

Türkiye Cumhuriyeti (T.C.) Ziraat Bankası oldukça uygun faiz oranlarıyla çiftçilere ve çiftçi adaylarına hayvan kredisi desteği sunmaya devam ederken TKDK ise Avrupa Birliği Kapsamı içerisinde, IPARD programlarıyla destekli illerde kişilere %70 oranında kredi desteği sağlamaktadır. Hayvancılık teşviklerinden istifade edilebilmesi için ilk olarak gerekli görülen koşul kişilerin kırsal alanlarda çiftçilik yapmaları ve bu alanlarda kayıtlı olmaları gereklidir. Ayrıca teşvik bölgelerinde yer alınması sonrasında ise TKDK çağrılarının takip edilmesi gerekir. Hibe hayvan desteği imkanlarından yararlanabilmek için TKDK hayvan teşvik çağrı duyurularının yapılması gerekir.

TKDK Hayvan teşvik bölgeleri

Ülkemiz içerisinde hayvancılık teşvik desteği bölgeleri birinci ve ikinci uygulamalı dönem olarak iki gruba ayrılır. Birinci uygulamalı dönem illeri ve ikinci uygulamalı dönem illeri aşağıdaki şekildedir.

 1. Uygulamalı dönem illeri

Trabzon, Diyarbakır, Van, Erzurum, Çorum, Balıkesir, Amasya, Afyon Karahisar, Tokat, Sivas, Yozgat, Samsun, Şanlıurfa, Ordu, Konya, Kars, Malatya, Isparta, Hatay, Kahramanmaraş

 1. Uygulamalı dönem illeri

Mardin, Manisa, Mersin, Muş, Uşak, Nevşehir, Kastamonu, Karaman, Kütahya, Erzincan, Elazığ, Giresun, Çankırı, Çanakkale, Denizli, Burdur, Bursa, Aydın, Ankara, Aksaray, Ardahan, AğrI.

Yukarıda yazılı olan illerde ikamet eden çiftçiler, vatandaşlar devlet hibe desteklerini hazırlamış olduğu projelerle aşağıda belirtilen koordinatörlere bildirebilirler.

TKDK Koordinatörlükleri

TKDK desteklenen sektörler hangileri

Yukarıdaki metin içerisinde yer alan iller içerisinde bulunan çiftçilerimiz TKDK ile desteklenen sektörler için başvurularını, hazırlamış oldukları projeler ile gerçekleştirebilirler. TKDK tarafından desteklenmiş olan sektörler üç bölümden meydana gelir ve bu bölümler sırası ile şu şekildedir;

 1. Tarımsal işletme ve bu işletmelerin fiziki varlıklarına yönelik olan yatırımlar
 2. Tarım ve Balıkçılık ürünlerinin işlenebilmesi ve pazarlaması ile ilgili fiziki varlıklara yönelik olan yatırımlar
 3. Çiftçilik faaliyetlerinde çeşitlilik ve iş geliştirme.

TKDK desteklerine başvuru süreci

Yukarıda belirtilmiş olan desteklerin başvuru yol haritası tümünde neredeyse aynıdır. Başvuru adımları sırasıyla aşağıda bulunan maddeler şeklindedir;

 1. Yatırımın yapılacağı düşünülmekte olan ilde uygulaması düşünülmüş olan yatırımın konusunun destekli olan sektörlerde bulunduğundan emin olunuz. (Konunuz sektör içerisinde bulunsun, ayrı sektöre başvurmayın.)
 2. Başvuru ilanı görüldüğü an çağrı rehberi ve ilan bilgisayara indirilmeli ve şartların detaylı bir şekilde incelenmesi gereklidir. Lütfen dikkatli bir inceleme ardından harekete geçin.
 3. İnşaat işlerinde projelerinizi bina bazında, poz numaralarıyla ve metrajlarıyla beraber hazırlayın.
 4. Makine yahut ekipman araç alımları için istenilmekte olan TKDK formatında teknik projeler hazırlamalısınız.
 5. İhtiyaç olarak görülen araç ve ekipman alımlarında kurallar çerçevesinde teklif veriniz.
 6. Uygun iş planını bilgisayara indirerek uygun bir şekilde doldurmalısınız.
 7. Örnek başvuru formu ve doldurma kılavuzu içerisinde uygun bir şekilde resmi belgeleri hazırlayın.
 8. Taahhütname ve diğer başvuru formlarını Microsoft Office Word formatında (.docx) olarak hazırlayın.
 9. Başvuru form ve harcamalar, mevcut varlıklar listesi içerisinde doldurulmalıdır.
 10. Microsoft Office programlarından Word ve Excel formatlarında teknik şartnameler ve keşif özelliklerinizi sisteme yüklemelisiniz.
 11. Başvuru varlık tablosu ve harcama tablosunun çıktısının alınması gerekir.
 12. Başvuru formunuz ve eklerinizin 12 maddeye uygun olarak doldurulması gereklidir.
 13. Başvuru için hazırlanmış olan projenizi bir orijinal bir de yedek olarak flash belleğe yükleyiniz.

Yukarıda sayılı olan tüm maddelerin gerçekleşmesi halinde TKDKkurumuna şahsen yahut resmi temsilci ile iletmeniz gereklidir.

Ayrıca TKDK Hibe hayvan kredisi nasıl alınır konusu üzerinde videolu anlatım için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz. TKDK Hibe hayvan kredisi nasıl alınır videosu için BURAYA.

Hayvancılık ya da çiftçilik işleriyle uğraşan vatandaşlarımız için devlet tarafından oluşturulmuş hibe teşviklerinin tümü sayfamızda bulunmaktadır.

Hayvan Kredisi

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git