Vadesiz Hesap Nedir | Jet Para
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Vadesiz Hesap Nedir?

Vadesiz Hesap Nedir?
19 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 606 kez okundu.

Bankacılık işlemlerinde bir başlangıç olarak görülebilen Vadesiz mevduat hesabı nedir? , ?

Vadesiz mevduat hesabı (vadesiz hesap), belirli bir vade sınırlaması bulunmadan anında nakit ihtiyaçları ve diğer Bankacılık işlemleri arasında faizsiz kullanılabilecek bir hesap türüdür. Vadesiz mevduat hesap aracılığıyla EFT, Havale, fatura ödemeleri, döviz işlemleri gibi birçok işlemleri de yapabilmektesiniz.

Bankalarla çalışma yürütecek yani banka müşterisi olacaksanız karşılaşacağınız ilk işlemlerden birisi de vadesiz mevduat hesabı (vadesiz hesap nedir), vadeli mevduat hesabı (vadeli hesap nedir) terimleri olacaktır. Vadeli mevduat hesap açmak ve vadesiz hesap açmak, bankacılık işlemlerinin ilk yollarıdır. Bankacılık işlemlerinin çıkış noktalarından birisi de vadesiz mevduat hesabı açmak olarak bilinir. Maaş hesabı olarak vadesiz hesap, tasarruflar için 100 Bin TL ‘ye kadar devlet getirisi ile saklamak da mümkün. Bunu gerçekleştirmek için vadesiz hesap açmak yeterlidir. Vadesiz mevduat hesabı nedir? Vadesiz hesap nedir?

Vadesiz hesap, bağlı olunan bankaya yatırılan paradan herhangi bir faiz talep edilemeyen hesap türüdür. Vadesiz hesap içerisinde yatırdığınız para işlem ücretlerinde kesintiler yaşanmadan yatırılmaktadır. Vadesiz hesap ile yatırdığınız para cüzdan olarak kalır ve paranız ne eksilir ne artar. Vadesiz hesap içerisinde dilediğiniz kadar para yatırıp çekim işlemini de yapabilirsiniz. Para transferi yapmak için vadesiz hesabınızı kullanabilirsiniz. Vadeli ve vadesiz hesap hakkında daha fazla bilgi almak için müşterisi olduğunuz bankayı arayarak durumu sorabilirsiniz. Gerekli bilgileri kendileri sizlere verecektir.

Vadesiz hesap nedir sorusu için açıklamalarda bulunduk. Sizler de bu bilgilere bakarak vadeli hesap yahut vadesiz hesap açmadaki kararınızı belirleyebilirsiniz. Bir önceki makale içerisinde vadeli hesap hakkında bilgiler vermiştik. Dilerseniz biraz da bu makale içerisinde vadeli mevduat hesabı, vadeli hesap nedir hakkında tanım yapalım.

Vadeli mevduat hesabı, tüzel kişi yahut kişilerin bankalara belirli miktarlarda yatırılan para yatırımları ve diledikleri zaman çekebilecekleri, bankalara vade verildiği durumlarda ise vade sonunda yatırılan parayı çekmeye yarayan hesap türüdür. Vadeli mevduat hesabı ile vade vererek para yatırdıysanız vadenizin dolmasını bekleyerek paranızı çekip faizini de alabilirsiniz. Vadeli mevduat hesap ile yatırdığınız para miktarına göre belirli oranlarda faiz alabilirsiniz. Vadesiz hesapta ise bu durumu yapamazsınız. Yatırdığınız para o şekilde kalır.

Vadesiz mevduat hesabınızı kapatmanıza dair yasal bir zorunluluk bulunmamaktadır. Kişilerin kullanmadıkları vadesiz hesapların ise kapatılması yine kişilerin tercihine bağlı bir konudur. İşlem ücretlerinin geleceğini düşünüyorsanız kullanmadığınız vadesiz hesapları kapatabilirsiniz. Ancak bu durumun tersini savunuyorsanız vadesiz mevduat hesabınızı kapatmanıza gerek yoktur.

Ayrıca sizlerin de bu ve diğer konular hakkındaki görüşlerinizi duymak isteriz. Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak isterseniz aşağıdaki yorum alanından bunu yapabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git