Devlet Memurları KOSGEB’den Faydalanabilir mi? | Jet Para
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Devlet Memurları KOSGEB’den Faydalanabilir mi?

Devlet Memurları KOSGEB’den Faydalanabilir mi?
30 Mart 2017 tarihinde eklendi, 542 kez okundu.

Devlet Memurları KOSGEB’den Faydalanabilir mi?

KOSGEB hakkında sorulan çok fazla soru var. Bu sorular arasında en çok karşımıza çıkanları cevaplamakla devam ediyor. Özellikle 657’ye tabii memurlar KOSGEB desteklerinden faydalanıp faydalanamayacaklarını merak ediyorlar. Yazımızda bu konu hakkında bilgi vereceğiz. Memurların ve vatandaşlarında çok iyi bildiği üzere 657’ye tabii olan hiçbir memur ticari faaliyetlerde bulunmaz. Yasalar bize bunu gösterir. Bu memurlar ticari faaliyetlerde bulunmaları için ya memurluktan istifa etmeleri gerekir yada emekli olmaları gerekir. KOSGEB ise bildiğimiz gibi işletme açmak isteyenlere veya mevcut işletmesini büyütmek isteyen girişimcilere hibe veya faizsiz kredi olarak destekler sunmaktadır. Bu desteklerden önce ise girişimcilere Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi vererek ücretsiz Girişimcilik Sertifikası sunmaktadır.

KOSGEB’den faydalanmak isteyen 657’ye tabii memurlar KOSGEB’in açtığı Uygulamalı Girişimcilik Kursları’na katılabilir ve Girişimcilik Sertifikası alabilirler. Fakat emekli olmadıkları takdirde ticari faaliyet gerçekleştiremez ve bu yüzden KOSGEB hibe veya faizsiz kredilerinden faydalanamazlar.
Memurlar eğer Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi aldıysa bu eğitim sonunda verilen Girişimcilik Sertifikası’nın herhangi bir sonlanma tarihi yoktur. Bu yüzden memurlar memuriyetleri sırasında almaya hak kazandıkları Girişimcilik Sertifikaları’nı memuriyetleri sonlandıktan sonra kullanabilirler. Fakat bu arada memurların KOSGEB hibesine veya faizsiz kredisine başvuru yapacakları sırada bilmeleri gereken bazı şeyler vardır. Bunlardan birincisi başvuru yaptıkları sırada başvuru şartlarının hala günümüzdeki gibi olup olmadığıdır.

UYGULAMALI GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİNE BAŞVURU NASIL YAPILIR?

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi ülkemizin bütün il ve ilçelerinde gerekli şartların sağlanması halinde açılmaktadır. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ne katılması için kişinin bulunduğu ilçedeki İŞ-KUR veya belediyeye müracaat etmeleri gerekir. Ek olarak devlet üniversitelerinde de Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi verilmektedir.
Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi genellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde neredeyse her ilçede sık sık açılmaktadır. Fakat diğer şehirlerde her ilçede açılmıyor ve genellikle başvurunun yoğun olduğu ilçelerde açılıyor. Böyle bir durumda eğer kişinin kendi ikamet ettiği ilçesinde açılmadıysa çevre illerde boş kontenjan varsa kişi o ilçelerde kursa katılabilir. Kurs başlamadan önce adaylara bir yeterlilik sınavı yapılmaktadır ve bu yeterlilik sınavından başarılı olan adaylar Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ne katılmaya hak kazanmaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git